USA prý na konferenci v Kuvajtu nehodlají přispět na obnovu Iráku

Spojené státy na nadcházející mezinárodní konferenci věnované rekonstrukci Iráku po válce s tzv. Islámským státem (IS) neplánují na tento účel vyčlenit jakékoli prostředky. Napsala to ve čtvrtek agentura Reuters, jíž to řeklo několik nejmenovaných západních činitelů. Takový krok by byl v souladu s dříve deklarovaným postojem amerického prezidenta Donalda Trumpa, mohl by však poškodit postavení USA na mezinárodní scéně.
"Neplánujeme cokoli oznámit," reagoval jeden ze zdrojů Reuters na otázku ohledně finanční pomoci pro Irák. Konference v Kuvajtu mezi 12. a 14. únorem se zúčastní také šéf americké diplomacie Rex Tillerson. Zmíněný zdroj zároveň připustil, že ministr zahraničí by do začátku setkání ještě mohl stanovisko přehodnotit.
Zastavení finanční pomoci by však odpovídalo postoji Donalda Trumpa z časů předloňské kampaně, kdy prohlásil, že po jeho případném zvolení "skončí éra budování národů". "Washington místo toho podporuje investice soukromých subjektů a spoléhá na sousedy Iráku v Perském zálivu, zejména pak na Saúdskou Arábii, aby vyčlenili prostředky jako součást sblížení s Bagdádem, jehož cílem je omezit vliv Íránu na Irák," podotýká Reuters.
Předseda irácké vlády Hajdar Abádí se nechal slyšet, že země bude potřebovat na rekonstrukci poničené infrastruktury a měst zdevastovaných válkou s IS až 100 miliard dolarů. Podle bývalého šéfa jednoho z oddělení Americké agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID) Jeremyho Konyndyka by mohla Trumpova administrativa odmítnutím přispět na obnovu Iráku přiblížit hrozbu nového ozbrojeného povstání.
Vojáci Spojených států v roce 2003 vtrhli do Iráku, aby svrhli diktátora Saddáma Husajna, a v posledních letech zde vedli mezinárodní koalici bojující proti IS. Do Iráku za tu dobu nasměroval Washington miliardy dolarů. Od roku 2014 například na humanitární pomoc poslal 1,7 miliardy dolarů, což z USA dělá největšího dárce peněz na řešení irácké krize. Minulý měsíc americká vláda oznámila, že hodlá během letošního roku poskytnout 150 milionů dolarů na obnovu základních služeb či granty drobným podnikům.
Poradce iráckého premiéra pro ekonomické otázky agentuře Reuters možnou absenci americké finanční pomoci nepotvrdil ani nevyvrátil. "Nejde o přímou finanční asistenci. Myslím, že strategií USA je podporovat investice soukromého sektoru do Iráku. Co se týče přímé podpory ze strany vlády na konferenci v Kuvajtu, nic se ke mně nedostalo," uvedl.
Zdroj: ČTK