Fed v březnu posunul základní úrokovou sazbu do pásma 1,5-1,75 % a zlepšil ekonomický výhled

Americká centrální banka na svém březnovém zasedání podle očekávání posunula základní úrokovou sazbu do pásma 1,50-1,75 %. Zároveň vydala novou makroekonomickou prognózu. V lednu Fed základní úrokovou sazbu ponechal v pásmu 1,25-1,50 %, kam ji v prosinci posunul z rozpětí 1,00-1,25 %.
Výhled růstu ekonomiky USA v letošním roce Fed v nové prognóze zvýšil na 2,7 % z 2,5 % v prosinci, ještě v září banka růst HDP odhadovala pouze na 2,1 %. Výhled pro rok 2019 nyní Fed posunul na 2,4 % z 2,1 % a výhled pro rok 2020 ponechal na 2,0 %.
Celková míra nezaměstnanosti podle Fedu bude na konci letošního roku činit 3,8 % (prosincová prognóza: 3,9 %) a příští rok by se měla snížit na 3,6 % (prosincová prognóza: 3,9 %), kde by měla setrvat i v roce 2020. V delším horizontu Fed počítá s mírou nezaměstnanosti na úrovni 4,5 %.
PCE inflace by letos měla dosáhnout 1,9 %, v roce 2019 by se měla zvýšit na 2,0 % a v roce 2020 by měla stoupnout na 2,1 %. Proti prosinci tak byl upraven pouze výhled pro rok 2020, a to z 2,0 %. Krátkodobá rizika Fed celkově hodnotí jako vyrovnaná.
Fed podle březnové prognózy nadále očekává v letošním roce trojí zvýšení úrokových sazeb po 25 bazických bodech. Výhled základní úrokové sazby pro příští rok banka zvýšila na 2,9 % z prosincových 2,7 % a výhled pro rok 2020 upravila na 3,4 % z prosincových 3,1 %. Výhled pro delší období počítá s úrokovou sazbou na úrovni 2,9 % (prosincová prognóza: 2,8 %).
Guvernér Fedu Jerome Powell během tiskové konference uvedl, že vývoj situace na trhu práce zůstává příznivý, a potvrdil celkově dobrou kondici americké ekonomiky. Současně ale upozornil na nízkou míru participace a rezervy v produktivitě práce. Přibližování se trhu práce k vrcholu cyklu podle něj bude patrné na vývoji mezd.
Daňová reforma by podle Powella mohla podpořit podniky v investování a mohla by taktéž přispět k růstu míry participace. Powell rovněž přiznal, že na obchodní politiku USA je citlivý stále větší počet představitelů Fedu.
Dolar k euru po zveřejnění výsledku zasedání výboru a nové ekonomické projekce zakolísal. Před zveřejněním výsledků zasedání se pohyboval kolem 1,2275 EUR/USD, následně se dotkl nejdříve úrovně 1,226 a poté hladiny 1,232 EUR/USD. Během tiskové konference šéfa Fedu se americká měna posunula až k 1,234 EUR/USD.
"Trh vášnivě diskutuje o tom, zda letos Fed sazby zvýší jen třikrát, nebo bude odvážnější. To ale z mého pohledu není podstatné. Klíčové je to, kde se úrokové sazby nacházejí. Zdá se totiž, že nejsou tak vysoko, jak by měly být vzhledem ke stavu ekonomiky a fázi cyklu," říká Peter Dixon, ekonom z Commerzbank.
Fed podle Dixona může zvažovat citlivost trhu na kroky centrální banky, ta by se ale podle něj měla vrátit k tomu, že určující je pro ni ekonomika, nikoli trhy. "Pokud by se inflace na nějakou dobu dostala nad 2% cíl centrální banky, nebyl by to podle mě velký problém. Mzdy by rostly rychleji, lidé by to vnímali pozitivně," dodává.
Inflace v únoru stoupla na 2,2 %, růst HDP ve čtvrtém čtvrtletí dosáhl anualizovaného tempa 2,5 %
Index spotřebitelských cen v USA v únoru meziročně stoupl o 2,2 % po růstu o 2,1 % v lednu. Analytici s tímto růstem počítali. V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny stouply o 0,2 % (odhad: +0,2 %, leden: +0,5 %). Meziroční jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v únoru stagnovala na 1,8 %.
Růst americké ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí zpomalil v celoročním přepočtu na 2,5 % z 3,2 % v předešlém čtvrtletí. Jádrové výdaje na osobní spotřebu stouply o 1,9 % po 1,3% zvýšení v třetím kvartálu. Za celý loňský rok hrubý domácí produkt Spojených států stoupl o 2,3 % po růstu o 1,5 % v roce 2016.
Na začátku letošního roku tempo růstu ekonomiky zřejmě kleslo, což je podle analytiků patrné z dat o vývoji maloobchodních tržeb, zakázek na zboží dlouhodobé spotřeby a průmyslové produkce i z údajů o prodejích domů.
Trh práce nicméně zůstává v dobré kondici. V únoru mimo zemědělství vzniklo asi 313 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo přibližně 200 tisíc míst po 239 tisících v lednu. Míra nezaměstnanosti zůstala na 17letém minimu 4,1 %, tempo meziročního růstu průměrné mzdy se snížilo na 2,6 % z 2,8 % v lednu.
Zdroj: Fed, ČTK
Aktuality
