Pojišťovny méně vylučují riziko terorismu ze svých pojistek

Pojišťovny méně než dříve vylučují riziko terorismu z cestovního a životního pojištění. Některá omezení pro vyplacení pojistného plnění ale zůstala. U pojištění pro cesty do zahraničí kryje alespoň částečně následky teroristických útoků nyní již většina pojišťoven, vyplývá z analýzy společnosti Broker Trust.
V roce 2016 uplatňovalo podle analýzy výluku na terorismus osm z 15 zkoumaných českých pojišťoven, nyní téměř každá pojišťovna toto riziko v rámci životního pojištění kryje, různí se ale ve stanovených podmínkách.
Pojišťovny často uplatňují výluku na úmrtí v souvislosti s bojovými akcemi či 'nekonvenční' formou terorismu, například za použití jaderného záření, chemických či biologických zbraní a podobně. Striktně uvedená tato výluka pro pojištění obecné smrti není například u pojišťoven Allianz, Uniqa či Metlife.
U cestovního pojištění pro cesty do zahraničí kryje alespoň částečně následky teroristických útoků většina pojišťoven. Problémem však je, že i pojišťovna, která neuplatňuje výluku na terorismus, nemusí plnění vyplatit. Častým omezením výplaty plnění v pojištění léčebných výloh je ustanovení, podle něhož "pojišťovna není povinna plnit, pokud škoda nastala při cestě, na kterou pojištěný nastoupil po tom, kdy ministerstvo zahraničí vyhlásilo, že nedoporučuje občanům cestovat do daného státu či oblasti". Většina pojišťoven tak radí do oblastí oficiálně označených za nebezpečné vůbec necestovat.
Vymezit přesně pojem terorismus není podle analýzy úplně jednoduché. Existují totiž stovky definic terorismu a pojišťovny často také v pojistných podmínkách přesnou formulaci neuvádějí. Jedna z nejčastějších zní, že terorismus je plánované, promyšlené a politicky motivované násilí, zaměřené proti nezúčastněným osobám, sloužící k dosažení vytčených cílů. Poměrně rozsáhlou definici terorismu nabízí také český trestní zákoník, ze kterého by se v případě posuzování konkrétních incidentů pravděpodobně vycházelo, uzavřela Broker Trust.
Zdroj: ČTK