US MARKETOtevírá za: 16 h 54 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Ankara před pondělním summitem Turecko-EU odmítá kritiku unie

Ankara v pátek odmítla jako "nepřijatelnou" kritiku Evropské unie, která ve čtvrtek odsoudila snahu Turecka zabránit mezinárodně uznávané vládě kyperských Řeků v těžbě zemního plynu ve Středomoří a kritizovala i věznění dvou řeckých vojáků zadržených na turecké straně společných hranic s Řeckem. Informovala o tom agentura AFP. V pondělí se má konat summit EU-Turecko v bulharské Varně. Jeho důležitost si turecká strana i přes roztržku uvědomuje.

"Evropská rada silně odsuzuje soustavné nelegální počínání Turecka ve východním Středomoří i v Egejské moři a zdůrazňuje svou solidaritu s Kyprem a Řeckem," stojí v prohlášení osmadvacítky. Ta Ankaru vyzvala, aby od této činnosti upustila, postupovala podle unijního a mezinárodního práva a normalizovala své vztahy s Kyprem.

Turecká strana vyjádření osmadvacítky označila za "nepřijatelné" - slouží zájmům kyperských Řeků a Řecka, uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Hami Aksoy. "Evropská unie je (Kypr a Řecko) podporuje, protože jde o členské země, a neptá se, zda jsou v právu. V otázce Kypru už není EU neutrální," dodal Aksoy. Dodal ovšem, že chystaný summit považuje Turecko za důležitý.

Kypr je rozdělen od turecké invaze z července 1974, kdy Ankara vyslala do severní třetiny ostrova vojska v reakci na pokus o převrat nacionalistických kyperských Řeků. Ti chtěli připojit Kypr k Řecku. Kyperská republika je nyní členským státem Evropské unie, ale de facto jde jen o jižní část ostrova. Severní republiku s převážně tureckým obyvatelstvem uznává pouze Turecko.

Italská společnost ENI a francouzský Total, které s Kyprem ohledně těžby uzavřely smlouvu, oznámily na počátku února nález ložiska zemního plynu zhruba 100 kilometrů jižně od ostrova. Lodě tureckého vojska se snaží průzkum ložiska blokovat. Blokádu hájí tím, že těžba by porušovala práva kyperských Turků.

Spojené státy a EU jsou přesvědčeny, že právo na těžbu ve výlučné ekonomické zóně ostrova má kyperská vláda. Vedle otázky kyperského práva na těžbu zemního plynu zhoršil v poslední době vztahy mezi Ankarou a Aténami i dlouhodobý spor o námořní hranice v Egejském moři. Řecká justice také odmítá vydat do Turecka uprchlé vojáky obviněné Ankarou z účasti na pokusu o státní převrat z léta 2016.

Turecko na druhou stranu odmítá propustit na kauci z vazby dva řecké vojáky zadržené na turecké straně společných hranic s Řeckem, které obviňuje ze špionáže. Podle řecké armády jde ale o pohraničníky, kteří během nepříznivého počasí zabloudili na tureckou stranu.

"Summit ve Varně může být jednou z posledních možností navázat dialog," soudí premiér hostitelské země Bojko Borisov.

Zdroj: ČTK

Evropská unieKyprTurecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa