US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,02 %
NASDAQ+0,94 %
S&P 500+0,47 %
ČEZ+0,08 %
KB+1,08 %
Erste-0,25 %

EU27 potvrdila svou představu o vztahu s Británií po brexitu

Prezidenti a premiéři 27 zemí Evropské unie dokázali v pátek dopoledne v Bruselu odsouhlasit svou společnou představu o tom, jak by měly po roce 2020 vypadat vzájemné vztahy EU a Británie, za pouhých několik minut. A rychle také souhlasili s pondělní dohodou vyjednávacích týmů o přechodném období, jež bude trvat od odchodu Británie z EU na konci března příštího roku právě do konce roku 2020.

Dohoda na podobě přechodného období, kterou umožnila britská kapitulace v některých klíčových otázkách při maratonských jednáních minulý víkend, umožnila v pátek summitu EU27 soustředit se na výhled do budoucnosti. Pohled evropského bloku se ale od představy Londýna liší, a to třeba i v otázce, jakou by budoucí dohoda měla mít formu.

Britská premiérka Theresa Mayová i dnes opakovala slova o "hlubokém a zvláštním hospodářském a bezpečnostním partnerství". Záměry schválené summitem EU27 naznačují podobu dohody o volném obchodu a několika dalších smluv, které by se týkaly právě třeba spolupráce v oblastech jako obrana, mezinárodní politika nebo bezpečnost a boj s terorismem a organizovaným zločinem.

Fakticky dál platí, že ustanovení popisující podobu přechodného období do roku 2020 jsou součástí zatím neuzavřené "rozvodové smlouvy" popisující samotný brexit. Ačkoliv vyjednavači v práci na konečné podobě skoro 130 stránek právního textu výrazně pokročili, chybí dál shoda v některých oblastech, včetně například klíčové otázky režimu a pohybu zboží na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem.

Pro Londýn je přechodné období důležité, to v pátek připomněla i premiérka Mayová. Dává totiž firmám v Británii více času a také jistotu, že je v budoucnosti čeká jen jedna změna a ta přijde až s koncem roku 2020. Do té doby bude země součástí unijního vnitřního trhu i celní unie.

S pátkem ale přichází do rozhovorů "nová dynamika", věří britská premiérka. Na domluvu okolo konečné podoby smlouvy o spořádaném vystoupení Velké Británie z Evropské unie, tedy hlavně na řešení irské otázky, mají obě strany čas přibližně do října. Smlouva totiž bude muset ještě projít příslušným ratifikačním procesem.

Naopak, zatím jen v obrysech zamýšlenou následnou dohodu o budoucích vztazích po roce 2020 bude možné uzavřít až po březnu 2019, tedy v době, kdy už Británie v EU nebude. Spolu s "rozvodovou" smlouvou má ale být podepsán protokol o cílech a smyslu následné nové vzájemné dohody mezi Británií a EU. Prezidenti a premiéři 27 unijních zemí tedy schválili text, na jehož základě nyní Evropská komise vypracuje konkrétní směrnice pro práci vyjednávacího týmu Michela Barniera.
Sedm stránek dokumentu zdůrazňuje, že unie si s Británií přeje co nejtěsnější partnerství, které se bude týkat obchodní a hospodářské spolupráce i dalších oblastí, zejména boje s terorismem a mezinárodním zločinem, ale také bezpečnosti, obrany a zahraniční politiky. Text ale také upozorňuje, že britské rozhodnutí odejít z celní unie a jednotného trhu nevyhnutelně znamená komplikace pro vzájemný obchod. Rozdílná pravidla a potřeba jejich vymáhání budou mít negativní ekonomické důsledky, především v Británii, uvedli premiéři a prezidenti.

Cílem EU je u obchodní výměny domluva o nulových tarifech a nulovém kvantitativním omezení ve všech sektorech. EU má zájem na celní spolupráci při zachování regulační a právní autonomie obou stran. Ve službách je cílem EU umožnit poskytování služeb podle pravidel o hostitelském státu, ovšem opět při respektování faktu, že Spojené království nebude členem unie a nebude s ní sdílet společný regulační, dohledový a právní rámec.

"Stát, který není členem unie a nemá stejné závazky jako člen, nemůže mít shodná práva a těšit se stejným výhodám jako člen," stojí v dokumentu. Unie v něm opakuje, že čtyři svobody spojené s jednotným trhem EU (volný pohyb zboží, osob, služeb a kapitálu) jsou nedělitelné a není možné "vyzobávání třešniček" účastí jen v některých částech jednotného trhu, neboť to by poškodilo jeho integritu a dobré fungování.

Cílem 27 zemí unie je zajistit nerušené dopravní spojení s Británií, dosaženo by toho kromě jiného mohlo být uzavřením dohody o letecké dopravě, doplněné domluvou například o pravidlech letecké bezpečnosti.

Zdroj: ČTK

Evropská unieSpojené království
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně