Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se sektoru základních materiálů

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a několik důležitých evropských a asijských makrodat.
Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,88 % na 381,05 bodu, britský FTSE 100 získal 0,39 % na 7 226,05 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 0,76 % na 5 353,54 bodu a německý DAX vzrostl o 1,57 % na 12 585,57 bodu.
Dařilo se zejména sektoru základních materiálů, který těžil z lepších než očekávaných čínských makrodat. Pozitivním překvapením byl zejména čínský HDP, který v prvním čtvrtletí meziročně stoupl o 6,8 %. Analytici čekali růst o 6,7 %. Akcie ocelářského gigantu ArcelorMittal díky tomu zdražily o 2 % a těžařská firma Anglo American stoupla zhruba o 2,3 %.
Mírně vzrostly také cenné papíry francouzské farmaceutické skupiny Sanofi, která oznámila, že zahájila exkluzivní jednání o prodeji své evropské divize generických léků Zentiva za 1,9 miliardy eur se soukromou investiční firmou sídlící v USA Advent International.
Akcie francouzského řetězce supermarketů Casino vzrostly o více než procento po zprávě o růstu tržeb společnosti v prvním čtvrtletí. Vzhůru zamířily také akcie francouzské mediální skupiny Lagardére, která se dohodla na prodeji některých svých východoevropských aktivit firmě Czech Media Invest miliardáře Daniela Křetínského.
Evropské akcie (17. dubna 2018), zdroj: CNBC
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Největší německý řetězec supermarketů Edeka a švýcarská skupina Nestlé, světová jednička ve výrobě balených potravin, dospěly ke kompromisu po několika měsíčním boji o dodavatelské podmínky. Nyní projednávají podrobnosti nového kontraktu, uvedl v úterý list Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podle zdrojů agentury Reuters však jednání k žádnému závěru zatím nedospělo.
- Češi důvěřují bankovnímu sektoru více než v minulosti. Na 84 procent lidí si pochvaluje především zabezpečení dat. O změně banky moc neuvažují, chtěli by zrušit poplatky. Vyplývá to z výzkumu agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci mezi tisícovkou respondentů.
- Růst světové ekonomiky v letošním roce zrychlí na 3,9 procenta, zatímco loni růst činil 3,8 procenta, což bylo nejprudší tempo od roku 2011. Ve své jarní prognóze to v úterý předpověděl Mezinárodní měnový fond. V příštím roce by se měl hospodářský růst udržet na 3,9 procenta. Odhady fondu na letošní a příští rok tak zůstaly stejné jako v lednové aktualizaci výhledu. MMF ale zlepšil odhad letošního růstu české ekonomiky na 3,5 % z dříve odhadovaných 2,5 %.
- Investice do nových větrných elektráren v Evropě by měly po loňském prudkém poklesu letos opět vzrůst. Pomoci k tomu má několik velkých projektů. Evropský svaz větrné energie WindEurope odhaduje, že letos se investice zvýší o čtyři procenta na 23,2 miliardy eur po loňském poklesu o 19 procent.
Zdroj: CNBC