Evropské burzy v úvodu týdne stouply, akcie UBS však zlevnily o 2,5 %

Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely v plusu, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a na údaje o podnikatelské aktivitě v eurozóně.
Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,37 % na 383,27 bodu, britský FTSE 100 si polepšil o 0,42 % na 7 398,87 bodu, francouzský CAC 40 získal 0,48 % na 5 438,55 bodu a německý DAX stoupl o 0,25 % na 12 572,39 bodu.
Proti trendu šly akcie švýcarské banky UBS, které zlevnily o 2,5 % poté, co finanční dům uvedl, že v prvním čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 19 procent na 1,5 miliardy švýcarských franků. Kvartální výsledek překonal očekávání analytiků oslovených agenturou Reuters, ti v průměru odhadovali zisk jen 1,37 miliardy franků.
Z odtajnění lepších než očekávaných výsledků hospodaření za uplynulý kvartál naopak těžil nizozemský výrobce elektroniky Philips, jehož akcie zdražily zhruba o 5,5 %. O 2 % naopak přišel britský výrobce spotřebního zboží Reckitt Benckiser, u jehoź akcií snížila cílovou cenu americká banka JPMorgan Chase.
Evropské akcie (23. dubna 2018), zdroj: CNBC
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Slovensko loni dosáhlo nejnižšího schodku veřejných financí s ohledem na výkon ekonomiky v novodobé historii země, snížil se také podíl veřejného dluhu na hrubém domácím produktu. Vyplývá to z pondělních údajů slovenského statistického úřadu a Eurostatu.
- Desítky miliard eur z fondů Evropské unie by mohly po roce 2020 místo do zemí střední a východní Evropy, jako je Polsko, Maďarsko nebo Česká republika, putovat spíše do států těžce zasažených nedávnou finanční krizí, tedy do Španělska a Řecka. Na svém webu to napsal list Financial Times s odkazem na návrhy dokumentů Evropské komise, jejichž finální podoba by měla být zveřejněna na počátku května.
- Zadlužení členských zemí Evropské unie loni kleslo na 81,6 procenta hrubého domácího produktu z 83,3 procenta v předchozím roce. Česká republika měla v rámci EU čtvrtý nejnižší poměr vládního dluhu k výkonu ekonomiky. Vyplývá to z pondělních údajů statistického úřadu Eurostat.
- Britský soud v pondělí nařídil vydání zakladatele zadluženého chorvatského potravinářského podniku Agrokor Ivicy Todoriče do Chorvatska, kde by měl čelit obviněním souvisejícím s údajným podvodem v hodnotě 110 milionů eur. Informovala o tom agentura Reuters. Todorić má nyní sedm dnů na to, aby se proti rozhodnutí odvolal.
Výsledková sezóna
- Největší švýcarská banka UBS zvýšila čistý zisk v prvním čtvrtletí o 19 procent na 1,5 miliardy švýcarských franků. Podle jejího pondělního sdělení jej podpořily především vyšší příjmy z investičního bankovnictví, které těžilo z výraznější volatility na trhu.
Zdroj: CNBC