Americké akciové indexy v pátek rostly, v týdenním horizontu ale skončily v červených číslech

Americké akcie uzavřely páteční obchodování se zisky zásluhou oživení největšího světového výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike a růstu bankovních titulů. V týdenním horizontu ale skončily všechny tři hlavní indexy pod nulou.
Index Dow si v pátek připsal 0,23 % na 24 271,41 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,08 % na 2 718,37 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,09 % na 7 510,30 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,51 % na 16,09 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o dva bazické body na 2,86 %. V zelených číslech skončila většina hlavních sektorů, nejvíce se dařilo energetickému odvětví.
Za celý týden Dow klesl o 1,26 %, S&P 500 o 1,33 % a Nasdaq Composite o 2,37 %. Za celý červen index Dow klesl o 0,59 %, S&P 500 přidal 0,48 % a Nasdaq Composite stoupl o 0,92 %, za druhé čtvrtletí Dow stoupl o 0,7 %, S&P 500 se zvýšil o 2,93 % a Nasdaq Composite zpevnil o 6,33 % a za celé první pololetí index Dow odepsal 1,81 %, S&P 500 přidal 1,67 % a Nasdaq Composite vzrostl o 8,79 %.
týden | červen | 2. čtvrtletí | 1. pololetí | |
Dow | -1,26 % | -0,59 % | +0,70 % | -1,81 % |
S&P 500 | -1,33 % | +0,48 % | +2,93 % | +1,67 % |
Nasdaq Composite | -2,37 % | +0,92 % | +6,33 % | +8,79 % |
Akcie výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+11,13 %) vyskočily v pátek o více než 11 % poté, co po konci čtvrteční seance firma uvedla, že se v uplynulém kvartálu vrátila do zisku, a představila optimistický celoroční výhled.
Dobře si vedly i i akcie bank Wells Fargo (+3,37 %) nebo M&T Bank (+0,87 %). Pomohlo jim oznámení americké centrální banky, že prošly druhým kolem zátěžových testů.
Dolar oslaboval, ceny ropy dále rostly
Euro v pátek na devizových trzích zpevňovalo, optimismus čerpalo hlavně z dohody představitelů Evropské unie ohledně migrace. Podle obchodníků by však růst jednotné evropské měny mohl být pouze krátkodobý, protože uvnitř EU přetrvávají značné rozpory.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, před 22.30 SELČ ztrácel zhruba 0,9 % na 94,55 bodu. Euro k dolaru přidávalo téměř procento na 1,1681 USD.
Ceny ropy v pátek pokračovaly v růstu kvůli obavám z dopadu amerických sankcí na dodávky suroviny z Íránu. Cena severoamerické lehké ropy WTI se vyšplhala až na 74,31 USD za barel, nejvýše od listopadu 2014.
Írán je pátým největším producentem ropy na světě, v současnosti těží kolem 4,7 milionu barelů denně. Na celosvětové produkci se tak podílí téměř pěti procenty. Spojené státy chtějí zastavit vývoz ropy z Íránu, aby připravily Teherán o důležitý zdroj financí. Řada analytiků a investorů se domnívá, že snaha o přísné prosazování amerických sankcí vůči Íránu povede k výraznému zdražení ropy.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americký prezident Donald Trump opakovaně sdělil představitelům Bílého domu, že chce, aby Spojené státy opustily Světovou obchodní organizaci. Informoval o tom v pátek server Axiom s odvoláním na své zdroje. Americký ministr Steven Mnuchin však zprávu serveru označil za falešnou.
- Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v květnu meziročně vzrostly o 2 %.Růst tak byl vyšší, než očekávali analytici, kteří počítali se zvýšením o 1,9 % po růstu o 1,8 % v předchozím měsíci. Meziměsíčně se jádrové výdaje na osobní spotřebu podle očekávání zvýšily o 0,2 %, přičemž stejným tempem rostly i v dubnu. Osobní příjmy Američanů v květnu vzrostly o 0,4 % (odhad: +0,4 %, duben: +0,2 %), výdaje vzrostly o 0,2 % (odhad: +0,4 %, duben: +0,5 %).
Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v červnu vzrostl na 98,2 bodu z 98 bodů v předchozím měsíci. Analytici počítali s růstem na 99,1 bodu. Vyplývá to z finálních údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje.
Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v červnu stoupl na 64,1 bodu z 62,7 bodu v květnu (odhad: 60 bodů).
- Jefferies snížila doporučení na akcie Walgreens Boots Alliance na "hold" z "buy".
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Americký průmyslový konglomerát General Electric stojí před uzavřením dohody o prodeji své divize vyrábějící průmyslové motory, za nejméně tři miliardy dolarů by ji mohla získat investiční společnost Advent International. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to napsal ekonomický list The Wall Street Journal.
- Ministerstvo financí Spojených států připravuje opatření, která by zabránila firmám s nejméně 25procentní čínskou účastí kupovat americké podniky s "průmyslově významnou technologií". S odkazem na své zdroje to napsal ekonomický list The Wall Street Journal. Omezení mají být oznámena v pátek, do té doby se ale může limit na vlastnický podíl ještě změnit, uvedly zdroje.
Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson se kvůli evropským clům uvaleným na dovoz výrobků ze Spojených států nechystá zvýšit ceny. Protože mu ale nová cla zvednou náklady, přesune podle svého pondělního sdělení výrobu určenou pro Evropu z USA do zámoří.
- Index aktivity pro oblast Chicaga klesl v květnu na -0,15 bodu proti 0,42 bodu v dubnu (odhad: 0,09 bodu).
- Instinet snížila doporučení na akcie Intelu na "neutral" z "buy".
- Americká taxislužba Uber uspěla s odvoláním proti ztrátě licence pro provoz svých aktivit v Londýně. Britský soud v úterý udělil Uberu novou licenci, která bude platit 15 měsíců. Dospěl totiž k závěru, že firma provedla potřebné změny.
- Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa rozhodnutí firmy Harley-Davidson přenést část výroby motocyklů mimo území USA s jeho politikou nesouvisí. Její zdůvodnění, že kvůli evropským dovozním clům na americké výrobky zavedeným jako odpověď na Trumpova cla na ocel a hliník by se zboží pro evropské zákazníky příliš prodražilo, neuznává. Jde podle něj jen o záminku.
- Spojené státy vyzývají pod hrozbou sankcí ostatní země světa, včetně svých spojenců, aby zcela ukončily do 4. listopadu dovoz íránské ropy. Učinily tak v souvislosti s odstoupením USA od mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Podle agentur AP a AFP to v úterý sdělil nejmenovaný činitel amerického ministerstva zahraničí.
- Cena bourbonské whiskey Jack Daniel's na evropském trhu by se v brzké době měla zvýšit v důsledku obchodního sporu mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Informovala o tom v úterý agentura DPA s odvoláním na americký koncern Brown-Forman, který tuto whiskey vyrábí.
- Index spotřebitelské důvěry v USA od Conference Board v červnu dosáhl hodnoty 126,4 bodu. Trh očekával, že si podrží květnovou hodnotu 128 bodů.
- Index cen rodinných domů ve Spojených státech (S&P/Case-Shiller) byl v dubnu o 0,8 % vyšší než v březnu, kdy zaznamenal procentní meziměsíční nárůst. V meziročním srovnání vzrostl index o 6,6 % (březen revidován na +6,7 % z +6,8 %).
- Americký prezident Donald Trump naznačil, že by jeho administrativa mohla odstoupit od avizovaných plánů zavést limity na čínské investice do amerických technologických firem a posílit kontrolu vývozu tak, aby se zabránilo dodávkám těchto technologií do Číny. Administrativa se o problému rozhodla jednat s Kongresem, uvedla v úterý agentura AP.
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Spojených států na druhém nejvyšším stupni AA+. Země podle ní má diverzifikovanou a odolnou ekonomiku. Výhled ratingu je stabilní, což znamená, že agentura se žádnou změnou nyní nepočítá. Upozornila však na vliv politického napětí na veřejné finance. Finanční trhy na zprávu nijak nereagovaly.
- Americká společnost Apple (ve středu -0,15 %) a jihokorejská firma Samsung Electronics ve středu urovnaly dlouholetý spor o patenty na výrobu chytrých telefonů a dalších mobilních zařízení. Uvedl to kalifornský soud, který ale nezveřejnil podmínky urovnání takzvané války chytrých telefonů.
Americký finanční ústav Bank of America (ve středu -1,05 %) byl obviněn, že na stovce svých účtů umožnil podvody označované jako Ponziho schéma v objemu kolem 102 milionů dolarů. Obžaloba navazuje na nedávné zjištění americké Komise pro cenné papíry a burzy, která tvrdí, že pět mužů a tři společnosti zneužili více než 600 investorů. Získali od nich přes 100 milionů dolarů s příslibem garantované návratnosti.
- Společnost Madison Square Garden (ve středu -2 %) plánuje rozdělení na dvě firmy. Chce oddělit pořádání sportovních (včetně týmu NBA New York Knicks) a kulturních akcií.
Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 22. června po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 4,9 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech klesl v květnu méně, než se očekávalo. Meziměsíční pokles čítal 0,6 %, po dubnovém meziměsíčním poklesu o 1 % (revidováno z -1,7 %) očekával trh stejný pokles i v tomto měsíci.
Americká obchodní bilance se zbožím v květnu skončila s deficitem 64,85 miliardy USD (duben: -68,19 miliardy USD).
EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 9,891 milionu barelů (odhad: -2,572 milionu barelů, předchozí týden: -5,914 milionu barelů).
- Růst ekonomiky Spojených států v prvním čtvrtletí zpomalil na 2 % z 2,9 % v závěru loňského roku. V konečné zprávě to ve čtvrtek uvedlo americké ministerstvo obchodu. Zpřesnilo tak svůj odhad z konce května, podle kterého činil růst přepočtený na celý rok 2,2 %.
- Americký internetový prodejce Amazon vstupuje na trh s léčivy, kupuje on-line lékárnu PillPack. Cenu transakce Amazon sice nesdělil, jeho krok se ale na trhu už nějakou dobu očekával.
- Největší maloobchodní řetězec světa Walmart na svých internetových stránkách představil 3D virtuální nákupní prohlídku, v níž zákazníci mohou procházet typovým bytem. V něm vedle svých výrobků představuje na 70 položek domácích značek. Služba bude aktivní od července, uvedla firma.
- Displeje OLED pro telefony iPhone bude americké technologické společnosti Apple dodávat vedle firmy Samsung Electronics také LG Display. Apple tak může nejen snížit svou závislost na Samsungu, ale i cenu telefonů, uvedla agentura Bloomberg.
- Vydavatelé platebních karet Visa a MasterCard se blíží k urovnání žaloby, kterou na ně ve Spojených státech podali obchodníci kvůli poplatkům za příjímání plateb kartou. V rámci urovnání by tyto dvě firmy spolu s řadou bank měly obchodníkům zaplatit zhruba 6,5 miliardy dolarů. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to uvedl list The Wall Street Journal.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky General Mills (ve středu -0,72 %) v 4QFY2018: Upravený zisk na akcii 0,79 USD (odhad: 0,71 USD), tržby 3,89 miliardy USD (odhad: 3,89 miliardy USD).
- Výsledky Bed Bath & Beyond (ve středečním after-marketu -8 %) v 1FQ: Zisk na akcii 0,32 USD, tržby 2,75 miliardy USD.
- Výsledky McCormick & Co v 2Q Upravený zisk na akcii 1,02 USD (loni: 0,82 USD, odhad: 0,93 USD), tržby 1,33 miliardy USD (loni: 1,11 miliardy USD, odhad: 1,32 miliardy USD).
- Výsledky Walgreens Boots Alliance v 3QFY2018: Upravený zisk na akcii 1,53 USD (meziročně +15 %, odhad: 1,48 USD), tržby 34,33 miliardy USD (loni: 30,12 miliardy USD, odhad: 34,1 miliardy USD).
- Výsledky NIKE v 4QFY2018: Čistý zisk na akcii 0,69 USD (odhad: 0,64 USD), tržby 9,79 miliardy USD (odhad: 9,41 miliardy USD). Firma současně oznámila zpětný odkup akcií v hodnotě 15 miliard USD, který by měl doběhnout ve finančním roce 2019.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK