Íránský parlament chce sesadit ministra školství

Íránští poslanci zahájili proces, který může skončit sesazením ministra školství. V krátké době by to byl už třetí člen vlády, jemuž parlament odmítl vyjádřit důvěru. Od začátku srpna přišli o svůj post ministři hospodářství a práce. Írán se potýká s vážnými ekonomickými problémy a parlament kvůli tomu v úterý předvolal i prezidenta Hasana Rúháního.
¨Ve středu se s prezidentem a jeho vládou sešel duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí a nařídil kabinetu, aby "pracoval v noci i ve dne" na řešení ekonomických problémů. "Musíme mít silnou ekonomiku," citovala Chameneího státní televize. Íránci čelí vysoké nezaměstnanosti, růstu cen či propadu kurzu ríjálu.
Rúhání zvítězil ve dvou prezidentských volbách po sobě a kromě jiného sliboval ekonomické reformy a otevření Íránu světu. Jeho stoupenci mají v parlamentu většinu, konzervativci ale poukazují na to, že se Rúhánímu hospodářství zlepšit nepodařilo. Ačkoli právě za něj byla v roce 2015 podepsána dohoda o íránském jaderném programu, která Írán vymanila z mezinárodních sankcí, Spojené státy od ní letos odstoupily a své sankce proti Íránu obnovily.
Kritika obsahující návrh na odvolání viní ministra školství Mohammada Batháího z toho, že nedokázal zreformovat školství a zmodernizovat školy. Ministr se bude muset před parlament dostavit do deseti dnů a odpovídat na otázky. Poslanci pak mohou hlasováním rozhodnout o jeho sesazení. Podle agentury Reuters o post možná přijde i ministr průmyslu, obchodu a dolů, protože návrh na jeho sesazení podepsalo 70 členů parlamentu.
Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Bahrám Ghasemí dnes reagoval na úterní zprávu agentury Reuters, podle níž Francie vydala pokyn, aby její diplomaté odložili méně důležité cesty do Íránu. Jako důvod Paříž uvedla informaci o přípravě pumového útoku a zpřísňování postoje Teheránu vůči Francii. Mluvčí íránského ministerstva to ale interpretoval jako pokus poškodit íránsko-francouzské vztahy.
Francie patří k nejhlasitějším zastáncům dohody z roku 2015, k jejímž signatářům patří vedle USA a Francie i Německo, Británie, Rusko, Čína a EU. Přesto se ani Paříži nedaří zabránit odlivu francouzských firem z Íránu v souvislosti s americkými sankcemi. K firmám, které odcházejí, patří energetická společnost Total i výrobci automobilů Renault a PSA.
Chameneí ve středu na své webové stránce uvedl, že by se Teherán měl vzdát naděje, že se Evropanům podaří jadernou dohodu zachránit.
Írán se ve snaze ubránit se sankcím obrátil na Mezinárodní soudní dvůr v Haagu a obvinil USA z porušení dohody o přátelství a ekonomických vztazích z roku 1955.
Washington tvrdí, že chce Íránu zabránit ve vývozu ropy, ale Teherán pohrozil, že zablokuje trasu ropných tankerů v Hormuzském průlivu. K tomu dnes nově řekl zástupce íránské armády, že nebudou-li se zahraniční státy v Hormuzském průlivu řídit mezinárodním právem, budou čelit konfrontaci s Íránem.
Zdroj: ČTK