Slovensko by se podle odhadu letos mohlo vymanit z dluhové brzdy

Slovensko by se již letos mohlo poprvé od roku 2012 vymanit z takzvané dluhové brzdy, jejíž cílem je pod hrozbou sankcí bránit vládě ve vyšším zadlužení země. Vyplývá to z nejnovějšího odhadu nezávislé rozpočtové rady, která dohlíží na hospodaření státu.
Podle rozpočtové rady podmínky pro rychlejší snižování podílu dluhu státu na výkonu ekonomiky vytváří příznivý vývoj hospodářství a jeho vliv na rozpočet.
Tempo růstu hrubého domácího produktu by podle poslední prognózy slovenského ministerstva financí mělo letos zrychlit nad hranici čtyř procent, což přispěje ke zvýšení příjmů státu z daní a povinných odvodů.
Slovensko aktivovalo dluhovou brzdu poté, co dluh státu překročil před šesti lety hranici 50 procent HDP. Podíl zadlužení země na výkonu ekonomiky dosáhl svého maxima 54,7 procenta HDP v roce 2013, od té doby se postupně snižuje a loni činil 50,9 procenta HDP.
Dluhová brzda podle ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti v závislosti na výši zadlužení Slovenska počítá s různými opatřeními s cílem zlepšit kondici veřejných financí. V případě výrazného překročení stanovených limitů dluhu by vláda například musela přistoupit k úsporným opatřením nebo až k předložení návrhu vyrovnaného či přebytkového rozpočtu veřejných financí. Rozpočtová omezení by se dotkla i samosprávy. Stávající hodnota dluhu Slovenska pouze zavazuje ministerstvo financí předložit parlamentu zprávu se zdůvodněním výše zadlužení země a s návrhy opatření na jeho snížení.
Od letošního roku se limit pro aktivaci dluhové brzdy na Slovensku každoročně bude snižovat tak, aby se v roce 2028 dluhová brzda začala uplatňovat již při zadlužení státu v přepočtu vyšším než 40 procent HDP.
Zdroj: ČTK