Comcast už drží 30 procent Sky, do konce října chce většinu

Americká kabelová společnost Comcast, která o víkendu zvítězila v boji o převzetí britské placené televize Sky, už koupila přes 30 procent jejích akcií. Překročení 30procentní hranice znamená, že Comcast musí ostatním investorům nabídnout odkup akcií za cenu 17,28 libry, s níž aukci vyhrála. Uvedla to v úterý agentura Reuters. Dluh amerického kabelového gigantu by tak ale mohl snadno vystoupit až nad 100 miliard dolarů.
Společnost Comcast chce v nákupech za cenu 17,28 libry pokračovat. Aby převzetí televize Sky dokončila, potřebuje koupit 50 procent plus jednu akcii. Doufá, že se jí to podaří do konce příštího měsíce.
Nabídka Comcastu, s níž zvítězil nad společností 21st Century Fox mediálního magnáta Ruperta Murdocha, ohodnotila celou firmu Sky na zhruba 30 miliard liber. Televize je z 39 procent v rukou Murdochovy společnosti. Mediální aktivity firmy Fox, včetně podílu v televizi Sky, ale nyní převezme za zhruba 71 miliard dolarů americký zábavní gigant Walt Disney. Ani Fox, ani Disney agentuře nesdělily, jaké plány s podílem mají.
Vítězství v aukci může Comcast katapultovat do klubu několika málo firem s dluhovým zatížením přes 100 miliard dolarů. V tuto chvíli není jasné, jaký podíl na Sky skončí v rukou americké kabelové společnosti. Pokud to ale bude celá televize, výpůjčky Comcastu se mohou téměř zdvojnásobit na 114 miliard dolarů a spolu s tím se může dostat pod tlak i hodnocení její úvěrové spolehlivosti, poznamenala agentura Bloomberg.
Comcast se začal o Sky ucházet v únoru. Ratingová agentura S&P už tehdy uvedla, že rating Comcastu na stupni A minus by mohla snížit. Nyní je čtyři stupně nad neinvestiční, spekulativní kategorii nazývanou junk. Agentura Moody's své hodnocení, které je také čtyři stupně nad junk, nyní ponechala.
V případě, že Fox svůj 39procentní podíl v televizi Sky neprodá a Comcast získá 61 procent, její dluh bude na 100 miliardách dolarů. Dostala by se do nevelké společnosti firem s obrovským dluhem, kde je AT&T se 190 miliardami, Verizon se 115 miliardami, AB InBev se 104,4 miliardy a Apple s částkou 102,6 miliardy dolarů.
Zdroj: ČTK