Americké akcie v pátek kvůli obchodní nejistotě uzavřely smíšeně, v týdenním horizontu hlavní indexy klesly

Americké akcie uzavřely volatilní týden smíšeně, především kvůli pokračující nejistotě v mezinárodním obchodu. V týdenním horizontu všechny tři hlavní akciové benchmarky klesly.
Index Dow v pátek přidal 0,49 % na 25 413,22 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,22 % na 2 736,27 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,15 % na 7 247,87 bodu. Index volatility VIX spadl o 9,21 % na 18,14 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 3,07 %.
Index Nasdaq Composite v závěru páteční seance stáhly pod nulu klesající akcie výrobce čipů NVIDIA (-18,76 %), kterému se kvůli poklesu těžby kryptoměn snížily prodeje.
Pokles o rovná tři procenta vykázaly i akcie provozovatele sociální sítě Facebook kvůli obavám z dalšího vyšetřování kontrolními orgány.
Nejistota ve Spojeném království, naděje na čínsko-americkém bitevním poli
Britská premiérka Theresa Mayová ve středu prohlásila, že dostala dostatečnou podporu pro svůj návrh dohody o brexitu, což jí umožňuje pokračovat ve funkci. O 24 hodin později ale se svých funkcí na protest proti této dohodě vzdali nejméně čtyři členové britské vlády v čele s respektovaným ministrem pro brexit Dominicem Raabem.
V pátek poté portál BrexitCentral přišel s informací, že Konzervativci již shromáždili v parlamentu dostatek podpisů, aby mohli vyvolat hlasování o vyslovení nedůvěry kabinetu Theresy Mayové. Stejnou informaci získala také televize SkyNews. Deník The Daily Telegraph následně uvedl, že nespokojenci chtějí o osudu Mayové hlasovat příští týden v úterý.
Mírnou podporou naopak trhům byla zpráva, že Washington a Peking zintenzivnily snahy o dosažení dohody v oblasti obchodní výměny. V pátek odpoledne Trump uvedl, že by za určitých podmínek nemuselo být třeba na čínské zboží uvalovat další obchodní cla ani zvyšovat ta již uplatňovaná. Rozhodující podle analytiků může být setkání Trumpa s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem na přelomu listopadu a prosince v Buenos Aires na summitu G20. Později ovšem pozitivní efekt zprávy zeslábl poté, co Bílý dům upozornil, že Donald Trump pouze vyjadřoval pozitivní dojmy z jednání, a dodal, že k žádným změnám nedojde ihned.
Za celý uplynulý týden index Dow klesl o 2,22 %, S&P 500 se snížil o 1,61 % a Nasdaq Composite odepsal 2,15 %.
Dolar oslaboval, ceny ropy výrazně rostly
Dolar v pátek oslaboval, vůči euru sestoupil až na týdenní minimum. Reagoval tak na opatrné komentáře představitelů americké centrální banky ohledně vývoje světové ekonomiky. Britská libra naopak rostla po prudkém čtvrtečním propadu, za kterým stály obavy související s plánovaným odchodem Spojeného království z Evropské unie.
Kolem 22.15 SEČ přidávalo euro k dolaru asi 0,8 % na 1,1414 USD. Zisk k dolaru vykazovala i britská libra, připisovala si asi 0,4 % na 1,2827 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti světových měn, ve stejnou dobu klesal o zhruba 0,5 % na 96,45 bodu.
Místopředseda Rady guvernérů Fedu Richard Clarida v rozhovoru s televizí CNBC uvedl, že registruje známky zpomalování růstu světové ekonomiky. Obchodníci jeho výroky vnímají jako signál, že je Clarida otevřený dřívější přestávce ve zvyšování úroků ve Spojených státech.
Jednotnou evropskou měnu naopak podpořily naděje, že italský premiér Giuseppe Conte má zájem spolupracovat s Evropskou unií ohledně italského rozpočtu, jehož nynější podobu Brusel odmítá.
Ceny ropy se v pátek výrazně zvyšovaly kvůli očekávání, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci se příští měsíc dohodnou na snížení těžby.
Představitelé OPEC budou o těžební politice jednat 6. prosince ve Vídni. Saúdská Arábie, která je klíčovým členem OPEC, podle zdrojů agentury Reuters usiluje o to, aby kartel snížil produkci o zhruba 1,4 milionu barelů denně.
Kartel OPEC a Mezinárodní agentura pro energii (IEA) tento týden varovaly, že trh s ropou se bude přinejmenším v první polovině příštího roku potýkat s nadbytečnými dodávkami. Důvodem je rostoucí těžba ropy mimo OPEC i zpomalení poptávky v zemích jako Čína a Indie.
Čtvrteční údaje amerického Úřadu pro energetické informace (EIA), ukázaly, že těžba ropy ve Spojených státech se minulý týden vyšplhala na další rekordní maximum 11,7 milionu barelů denně.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v říjnu meziměsíčně stoupla o 0,1 % po růstu o 0,2 % v září (revidováno z +0,3 %). Analytici očekávali růst o 0,2 %. V meziročním srovnání se produkce v americkém průmyslu zvýšila o 4,1 % (září: +5,6 %). V pátek to oznámila americká centrální banka. využití kapacit dosáhlo v říjnu 78,4 % (odhad: 78,2 %, září: 78,5 %).
- Index aktivity kansaského Fedu v listopadu stoupl na 24 bodů z 5 bodů v říjnu.
- Kanadská společnost BlackBerry koupí za 1,4 miliardy USD firmu Cylance zaměřenou na umělou inteligenci a kybernetickou bezpečnost. Akvizice má pomoci BlackBerry při expanzi její divize QNX, která vyvíjí software pro autonomní vozy.
- Americká technologická společnost Apple podepsala několikaletou smlouvu se studiem A24, které stojí za oskarovými projekty Moonlight a Amy. Apple hodlá investovat do původní tvorby se záměrem soutěžit s firmami jako Netflix a Amazon. Dohoda spojí společnost Apple s jedním z nejrespektovanějších tvůrců prestižních a artových filmů. Informovaly o tom agentury Reuters a AP s odvoláním na informované zdroje.
- Americká společnost Facebook chce vytvořit nezávislý orgán, který by posuzoval odvolání uživatelů kvůli obsahu odstraněnému z její sociální sítě. Oznámil to šéf Facebooku Mark Zuckerberg. Řekl, že jeho společnost by tolik důležitých rozhodnutí o svobodném projevu a bezpečnosti neměla dělat sama.
- Šéf chicagské pobočky americké centrální banky Charles Evans během vystoupení v Chicagu řekl, že by byl ochotný přijmout cíl pro základní úrokovou sazbu, který by se nacházel mírně nad úrovní značně vágně definovanou jako "neutrální". To podle analytiků znamená, že by Evans byl ochotný v roce 2019 zvýšit úrokové sazby až čtyřikrát. Všeobecně se nyní pro rok 2019 očekává trojí zvýšení sazeb.
- SunTrust RH snížila cílovou cenu akcií NVIDIA z 316 na 237 USD.
- MKM Partners snížila cílovou cenu akcií NVIDIA z 258 na 235 USD.
- Susquehanna snížila cílovou cenu akcií NVIDIA z 230 na 210 USD.
- Oppenheimer snížila cílovou cenu akcií NVIDIA z 310 na 250 USD.
- Morgan Stanley zvýšila doporučení na akcie QUALCOMM z "underweight" na "equal weight".
- BMO Capital zvýšila doporučení na akcie Coty na "outperform".
Výsledková sezóna
- Výsledky Viacom v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,99 USD (odhad: 0,96 USD), tržby 3,49 miliardy USD (odhad: 3,74 miliardy USD).
- Tržby zprostředkovatele ubytování Airbnb v třetím čtvrtletí letošního roku spolehlivě přesáhly jednu miliardu dolarů. Informovala o tom finanční televize CNBC s odkazem na informace z firmy. Pro společnost tak šlo o nejlepší výsledek od roku 2008, kdy byla založena.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Společnost soukromého kapitálu Vista Equity Partners se dohodla na koupi softwarové firmy Apptio, za kterou zaplatí 1,94 miliardy USD. Apptio se tak stáhne z akciové burzy, kam vstoupila před dvěma lety. Dohoda má pomoci Apptiu v rychlejším uvádění produktů na trh, řekl agentuře Reuters její spoluzakladatel a generální ředitel Sunny Gupta.
- Americký průmyslový konglomerát General Electric tíží příliš mnoho dluhů. Aby je snížil, musí urychleně prodat některá aktiva. Prohlásil to v pondělí šéf firmy Larry Culp v rozhovoru s televizí CNBC.
- Německá softwarová společnost SAP koupí za osm miliard dolarů americkou analytickou firmu Qualtrics. Je to její největší akvizice od nákupu firmy Concur v roce 2014. Firma se sídlem v německém Walldorfu to uvedla v neděli večer. Podle agentury DPA je záměrem tohoto obchodu - v přepočtu na eura nejdražšího v dějinách firmy SAP - lépe čelit rychle rostoucímu americkému konkurentovi Salesforce.
- Instinet zvýšila cílovou cenu akcií Amazon na 2 050 z 1 990 USD.
- JPMorgan Chase snížila cílovou cenu akcií Apple na 266 z 270 USD.
- Společnost Johnson Controls International (v úterý +1,76 %) prodá divizi energetických zdrojů, která vyrábí autobaterie. Za 13,2 miliardy USD ji kupuje investiční společnost Brookfield Business Partners LP. Prodej firmě umožní soustředit se na zbývající aktivity, jako jsou systémy vytápění, větrání a klimatizace, kontroly přístupu a požární signalizace.
- Americký internetový prodejce Amazon (v úterý -0,35 %) investuje pět miliard dolarů do vybudování dvou nových ústředí v New Yorku a ve Virginii, ve kterých vytvoří přes 50 000 pracovních míst. Firma tak potvrdila dřívější informace médií.
- USA: NFIB index optimismu malých firem v říjnu klesl na 107,4 bodu ze 107,9 bodu.
- Goldman Sachs snížila cílovou cenu akcií Apple (v úterý -1,00 %) na 209 z 240 USD.
- Susquehanna Financial zvýšila doporučení na akcie NVIDIA (v úterý +5,15 %) na "positive" z "neutral".
- Index spotřebitelských cen v USA v říjnu meziročně vzrostl na 2,5 % z 2,3 % v předchozím měsíci. Analytici s tímto tempem růstu počítali. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v říjnu zvýšily o 0,3 % po růstu o 0,1 % v předchozím měsíci. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v meziročním srovnání naopak klesla, a to na 2,1 % z 2,2 % v září. Ve středu o tom informovalo americké ministerstvo práce.
- Americká oděvní společnost Levi Strauss plánuje vstoupit na burzu, v rámci IPO by ráda získala 600 až 800 milionů USD. Informaci přinesla finanční televize CNBC. Celou společnost by primární nabídka akcií mohla ohodnotit až na pět miliard dolarů.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 9. listopadu po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 3,2 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Stifel Nicolaus snížila cílovou cenu akcií Home Depot na 200 z 225 USD.
- Objem zásob ropy na území USA vzrostl v týdnu do 9. listopadu o 10,27 milionu barelů, čímž předčil předchozí týden (5,783 milionu barelů) i odhad trhu (3,182 milionu barelů). Vyplývá to ze zprávy Úřadu pro energetické informace (EIA).
- Americké úřady práce evidovaly v týdnu do 10. listopadu 216 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 214 tisících žádostí z předchozího týdne očekával trh mírný pokles na 212 tisíc.
- Američtí maloobchodníci utržili v říjnu o 0,8 % více než v září (kdy byly jejich tržby o 0,1 % vyšší než v srpnu). Trh očekával nárůst o 0,5 %.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Advance Auto Parts (v úterý +10,57 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,89 USD (odhad: 1,76 USD), tržby 2,3 miliardy USD (odhad: 2,2 miliardy USD).
- Výsledky Tyson Foods (v úterý -5,58 %) v 4QFY2018: Upravený zisk na akcii 1,58 USD (odhad: 1,33 USD), tržby 9,999 miliardy USD (odhad: 10,302 miliardy USD).
- Výsledky Macy's v 3Q: Zisk na akcii 0,27 USD (odhad: 0,14 USD), tržby 5,4 miliardy USD (odhad: 5,41 miliardy USD).
- Výsledky Cisco Systems v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,75 USD (odhad: 0,72 USD), tržby 13,07 miliardy USD (odhad: 12,86 miliardy USD).
- Výsledky NetApp v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,06 USD (odhad: 0,99 USD), tržby 1,52 miliardy USD (odhad: 1,6 miliardy USD).
- Americká společnost Walmart (ve čtvrtek -1,96 %) ve třetím čtvrtletí meziročně snížila konsolidovaný čistý zisk o 2,2 % na 1,71 miliardy dolarů. Celkové příjmy největšího maloobchodního řetězce světa se po očištění od měnových výkyvů zvýšily o 2,4 % na 126,1 miliardy dolarů. Firmy zlepšila celoroční prognózu svého hospodaření.
- Výsledky J.C. Penney (ve čtvrtek +10,57 %) v 3Q: Upravená čistá ztráta na akcii 0,52 USD (odhad: 0,56 USD), tržby 2,65 miliardy USD (loni: 2,82 miliardy USD, odhad: 2,76 miliardy USD).
- Výsledky Applied Materials (ve čtvrtek +4,29) v 3Q: Zisk na akcii 0,97 USD (odhad: 0,97 USD), tržby 4,01 miliardy USD (odhad: 4 miliardy USD).
- Výsledky Nordstrom (ve čtvrtečním after-marketu -9,6 %) v 3Q: Zisk na akcii 0,67 USD (odhad: 0,66 USD), tržby 3,65 miliardy USD (odhad: 3,69 miliardy USD).
- Výsledky NVIDIA (ve čtvrtečním after-marketu -15 %) v 3Q: Zisk na akcii 1,84 USD (odhad: 1,72 USD), tržby 3,18 miliardy USD (odhad: 3,24 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK