Kácení afrických pralesů kvůli kakau pokračuje navzdory slibům

Kakaový průmysl i vlády Ghany a Pobřeží slonoviny podle ochránců životního prostředí porušují svůj široce medializovaný slib daný v loňském roce, že zastaví kácení pralesů v západní Africe kvůli rozšiřování plantáží. Informoval o tom britský deník The Guardian s odkazem na ekologické organizace.
Velké společnosti vyrábějící čokoládu a stejně tak vlády zemí západní Afriky, které jsou největšími světovými producenty kakaových bobů, zodpovídají za vykácení 13 748 hektarů deštného pralesa pouze v letošním roce. To je přibližně 15 000 fotbalových hřišť. Dokazují to satelitní snímky analyzované ekologickou organizací Mighty Earth.
Loni v listopadu přitom vlády obou států se zástupci kakaového průmyslu po nátlaku ekologických organizací oznámily, že s touto praxí přestanou. Oblasti, kde kácení pokračuje, zahrnují i pralesy, které měly být chráněné. Ve skutečnosti se v nich nerušeně kácí. Od získání nezávislosti v roce 1960 přišlo Pobřeží slonoviny o 90 % svých pralesů.
Kakao je pilířem hospodářství obou zemí a rostoucí celosvětová poptávka po této surovině vyvolává silný tlak na odlesňování a na tvorbu nových plantáží. Mnoho farmářů si také myslí, že kakaovníky vysázené v půdě po vykáceném pralese budou více plodit. Neuvědomují si ale, že méně pralesů bude znamenat i méně dešťových srážek a tím ve výsledku i menší úrodu.
Kácení pralesů kvůli kakau zmenšuje životní prostor kriticky ohroženým šimpanzům hornoguinejským a slonům pralesním, po nichž Pobřeží slonoviny získalo svůj název.
Zdroj: ČTK