Americké akcie v pátek výrazně oslabily, dolar ke koši měn naopak stoupl na 19měsíční maximum

Americké akcie v pátek výrazně oslabily, protože nepříznivé hospodářské údaje z Číny a Evropy vyvolaly obavy ze zpomalení růstu světové ekonomiky. Dolar se naopak vůči koši předních měn vyšplhal na 19měsíční maximum.
Index Dow v pátek ztratil 2,02 % na 24 100,51 bodu, širší S&P 500 klesl o 1,91 % na 2 599,95 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 2,26 % na 6 910,67 bodu. Index volatility VIX se v závěru týdne zvýšil o 4,75 % na 21,63 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o přibližně dva bazické body na 2,89 %. S&P 500 v pátek skončil na nejnižší úrovni od 2. dubna.
Prudký pokles v pátek utrpěly akcie výrobce kosmetiky a farmaceutických přípravků Johnson & Johnson (-10,04 %). Reagovaly tak na zprávu agentury Reuters o tom, že podnik dlouhou dobu věděl o přítomnosti azbestu ve svém dětském pudru.
Čínský statistický úřad v noci na pátek oznámil, že maloobchodní tržby v Číně v listopadu rostly nejnižším tempem od roku 2003 a průmyslová výroba nejnižším tempem od roku 2016. Údaje konzultační společnosti IHS Markit navíc ukázaly, že podnikatelská aktivita v eurozóně aktuálně roste nejpomaleji za čtyři roky.
Za celý uplynulý týden index Dow klesl o 1,18 %, S&P 500 se snížil o 1,26 % a Nasdaq Composite odepsal 0,84 %.
Dolar posílil, ceny ropy výrazně klesaly
Euro kolem 22.00 SEČ v důsledku obav ohledně vývoje ekonomiky eurozóny ztrácelo vůči dolaru půl procenta na 1,1303 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se během dne vyšplhal až na 97,711 bodu, tedy na nejvyšší úroveň od loňského května.
Ceny ropy v závěru týdne výrazně klesaly, dolů je táhly klesající akciové trhy ve Spojených státech a rovněž slabší kondice čínské ekonomiky. Ta vyvolává obavy ohledně budoucí poptávky po surovině ze strany tohoto největšího dovozce černého zlata na světě.
Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) by se globální trh s ropou mohl v druhém pololetí 2019 dostat do deficitu. Organizace tento týden zveřejnila odhad, že globální poptávka po ropě se příští rok zvýší o 1,4 milionu barelů denně po letošním růstu o 1,3 milionu barelů denně.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká farmaceutická firma Merck posiluje v oblasti veterinární péče. Koupí za 2,1 miliardy eur francouzskou soukromou společnost Antelliq Group, která vyrábí digitální identifikační produkty po zvířata. Jeho veterinární divize tak získá napojení na jeden z nejrychleji rostoucích segmentů na trhu, napsala agentura Reuters.
- Ve třetím čtvrtletí letošního roku odstranil server YouTube bezmála 1,7 milionu kanálů a více než 7,8 milionu videí. Ukazuje to zpráva o prosazování uživatelských pravidel, kterou YouTube zveřejnil ve čtvrtek. Detailnější statistiky nasvědčují tomu, že videa a kanály platforma odstraňuje hlavně kvůli "spamu, zavádějícímu obsahu a podvodům". Videí propagujících násilí či nenávist naproti tomu stáhla nepatrné množství.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v prosinci podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na 53,9 bodu z 55,3 bodu v listopadu. Analytici počítali s mírným poklesem na 55,1 bodu. Index nákupních manažerů v sektoru služeb se rovněž snížil, a to na 53,4 bodu z 54,7 bodu v předchozím měsíci. Analytici očekávali stagnaci indexu. Kompozitní PMI klesl na 53,6 bodu z 54,7 bodu (odhad: 54,3 bodu).
- Maloobchodní tržby v USA v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,2 %, jak se očekávalo. V říjnu maloobchodní tržby stouply o 0,8 %. Po očištění o prodeje aut se tržby prodejců zvýšily o 0,2 % po předchozím 0,7% růstu.
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně vzrostla o 0,6 % po růstu o 0,1 % v předchozím měsíci. Analytici počítali s růstem o 0,3 %. V meziročním srovnání produkce amerického průmyslu stoupla o 3,9 % po 4,1% růstu v říjnu. V pátek to oznámila americká centrální banka.
- Podnikové zásoby v říjnu meziměsíčně vzrostl o 0,6 % (odhad: +0,6 %, září: +0,3 %).
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Čínský soud na žádost výrobce čipů Qualcomm zakázal dovoz i prodej některých telefonů iPhone od společnosti Apple. Ta nicméně uvedla, že zákaz se týká pouze telefonů se staršími verzemi operačního systému. Všechny modely telefonů iPhone tak podle ní zůstanou na čínském trhu v prodeji, a to s novějším softwarem, napsala agentura Reuters.
- Americká společnost Google kvůli nejnovějšímu problému s únikem dat vypne sociální síť Google+ dříve, než dosud plánovala. Služba přestane fungovat v dubnu, dosud se hovořilo o srpnu 2019. Naposledy objevená chyba, letos již druhá, umožnila přístup k osobním údajům 52,5 milionu uživatelů včetně firemních zákazníků externím vývojářům aplikací pro Google+, uvedl v pondělí internetový gigant.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v říjnu 7,079 milionu (odhad: 6,995 milionu, září: 7,009 milionu).
- KeyBanc Capital snížila cílovou cenu akcií Micron Technology na 63 z 71 USD.
- Evercore snížila doporučení na akcie Marathon Oil na "in-line" z "outperform".
- Pokud američtí zákonodárci nevyčlení peníze na stavbu zdi na hranicích s Mexikem, je prezident Spojených států Donald Trump připraven obejít Kongres a bariéru vybudovat s pomocí armády. Před úterní schůzkou s vůdkyní demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiovou a šéfem demokratů v Senátu Chuckem Schumerem, se kterými bude mluvit o financování federální vlády a také o zdi, to Trump napsal na Twitteru.
- Rusko vyměřilo americkému internetovému vyhledávači Google (v úterý +0,80 %) pokutu půl milionu rublů, protože z výsledků vyhledávání neodstraňoval odkazy na zakázaný obsah. Oznámil to v úterý podle agentury AFP ruský úřad pro dozor nad internetem a komunikacemi Roskomnadzor.
- Index výrobních cen ve Spojených státech v listopadu meziročně stoupl o 2,5 % (odhad: 2,5 %, říjen: 2,9 %). Meziměsíčně se ukazatel v listopadu zvýšil o 0,1 % po 0,6% růstu v předchozím měsíci. Analytici očekávali stagnaci.
- USA: NFIB index optimismu malých firem v listopadu klesl na 104,8 bodu ze 107,4 bodu (odhad: 107,3 bodu).
- JPMorgan Chase snížila doporučení na akcie Pfizer (v úterý -0,88 %) na "neutral" z "overweight".
- Akcionáři společnosti Dell Technologies schválili již dříve oznámenou dohodu o odkupu akcií spojených s podílem firmy ve výrobci softwaru VMware. Připravili tak cestu k návratu Dellu na burzu. Dell očekává, že s akciemi se začne obchodovat na Newyorské burze 28. prosince.
- Soud v Argentině odsoudil dva bývalé manažery místního závodu americké automobilky Ford Motor (ve středu +1,17 %) za podíl na únosech a mučení 24 dělníků a odborářů za vojenské diktatury na přelomu 70. a 80. let. Jedním z odsouzených je Pedro Müller, který se narodil v bývalém Československu a který v úterý dostal desetiletý trest vězení. Informoval o tom ve středu španělský deník El País. Vzhledem k vysokému věku si oba odsouzení odpykají trest v domácím vězení.
- Index spotřebitelských cen v USA v listopadu meziročně vzrostl o 2,2 % po 2,5% zvýšení v říjnu. Analytici očekávali stejný růst jako v předchozím měsíci. V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny podle očekávání vzrostly o 0,2 %, a rostly tak stejným tempem jako v říjnu. Jádrová inflace meziročně stoupla na 2,2 % z 2,1 % v předchozím měsíci. Informovalo o tom americké ministerstvo práce.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 7. prosince po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 1,6 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 1,208 milionu barelů (odhad: -2,99 milionu barelů, předchozí týden: -7,323 milionu barelů).
- Morgan Stanley snížila doporučení na akcie Verizon Communications (ve středu -2,72 %) na "equal weight" z "overweight".
- Automobilka Ford Motor se koncem srpna příštího roku chystá zavřít továrnu na výrobu převodovek ve francouzském městě Blanquefort. V ohrožení je zhruba 850 pracovních míst. Podnik to ve čtvrtek sdělil zaměstnancům na závodní radě. Nabídku belgické firmy Punch Powerglide na odprodej Ford zamítl, protože se domnívá, že neposkytuje dostatečné sociální záruky.
- Americká technologická firma Apple hodlá do roku 2023 vytvořit ve Spojených státech 20 000 nových pracovních míst. Společnost ve čtvrtek oznámila, že investuje miliardu dolarů do výstavby nového firemního areálu v Texasu a dalších deset miliard dolarů do nových datových center.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 8. prosince 206 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti, tedy jen těsně více, než čítá 49leté minimum. Po 233 tisících žádostí z předcházejícího týdne (revidováno z původního odhadu 231 tisíc) očekával trh pokles podstatně mírnější - na 225 tisíc žádostí.
- Ceny amerického exportu byly v listopadu o 0,9 procenta nižší než v říjnu,kdy naopak zaznamenaly meziměsíční nárůst o 0,5 procenta (revidováno z 0,4 %). Trh očekával jen mírný pokles o 0,1 procenta.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK