Evropské burzy v pátek uzavřely téměř beze změny, za celý týden spadly zhruba o 3 %

Evropské akcie zakončily páteční obchodování bez výraznějších procentuálních změn. Trhy jsou nadále pod tlakem středečního oznámení americké centrální banky, že v příštím roce předběžně počítá s dvojím zvýšením sazeb. Fed však podle investorů možná úroky zvyšuje v době, kdy už hospodářství čelí útlumu.
Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,03 % na 336,69 bodu, za celý týden však spadl o 3,03 %. Britský FTSE 100 vzrostl o 0,14 % na 6 721,17 bodu (týden: -1,81 %), francouzský CAC 40 posílil o 0,04 % na 4 694,38 bodu (týden: -3,28 %) a německý DAX se zvýšil o 0,21 % na 10 633,82 bodu (týden: -2,13 %).
Proti trendu šel telekomunikační sektor, který ztratil zhruba 0,8 %. Dolů jej stáhly společnosti Inmarsat, Telecom Italia a Cellnex Telecom.
Nedařilo se ani největšímu dánskému finančnímu domu Danske Bank, jehož cenné papíry zlevnily o necelé procento poté, co banka vydala "profit warning". Výhled letošního čistého zisku společnost snížila zhruba o 2 miliardy dánských korun.
Zhruba o 10 % naopak zdražily akcie německé internetové služby pro rozvoz jídla Delivery Hero. Důvodem bylo oznámení nizozemské společnosti Takeaway.com, že koupí jednu z divizí německé firmy za 930 milionů eur.
Evropské akcie (21. prosince 2018), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Podnikatelská důvěra ve Francii klesla v prosinci nejníže za více než dva roky. Protivládní pouliční protesty zasáhly zvláště maloobchodníky, vyplývá z pátečních zveřejněných údajů statistického úřadu INSEE.
- Spotřebitelská důvěra v Británii v prosinci sestoupila na nejnižší úroveň za více než pět let, zatímco podnikatelská důvěra se dostala nejníže od předloňského referenda o odchodu země z Evropské unie. Na náladu spotřebitelů i podnikatelů mají negativní vliv obavy související s brexitem. Vyplývá to podle agentury Reuters z nejnovějších průzkumů.
- Automobilka Škoda Auto plánuje s ohledem na své budoucí investice ročně uspořit 500 milionů eur. Hospodářským novinám to řekl šéf automobilky Bernhard Maier. Šetřit se bude kvůli plánům na výrobu elektromobilů, snižování emisí u aut i vývoji na trhu. Propouštění v českých závodech se ale nechystá.
- Po více než třináctihodinové bouřlivé debatě dolní komora francouzského parlamentu v noci na pátek schválila balíček sociálních opatření, která prezident Emmanuel Macron slíbil minulý týden ve snaze zastavit protesty takzvaných žlutých vest. Informovala o tom agentura AFP. Od Nového roku se nebudou například danit odměny za přesčasy a polepšit by si finančně mělo až 70 procent francouzských důchodců.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Bankám a spořitelnám v Česku za první tři čtvrtletí roku stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 2,7 miliardy korun na rekordních 62,6 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma sektoru ke konci září činila 7,568 bilionu korun, což je proti konci roku nárůst o 567 miliard korun.
- Průměrná nabídková cena volných nových bytů v Praze na konci října meziročně vzrostla o 11,8 % na 104 100 korun za metr čtvereční. Tempo růstu je podobné jako před rokem, kdy byty meziročně zdražily o 15 %. Počet volných dostupných bytů v nabídce developerů na konci října meziročně vzrostl o 18 % na 5 587. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti Deloitte, které má k dispozici ČTK.
- Premiér Andrej Babiš (ANO) se nebude účastnit jednání Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy (ESIP). Vláda v pondělí schválila návrh novely zákona o podpoře regionálního rozvoje, která umožní, aby radě předsedal i jiný člen vlády než premiér. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Návrh je reakcí na kritiku Evropské unie ohledně možného Babišova střetu zájmů.
- Francie od ledna zavede daň, které budou podléhat příjmy velkých internetových firem, jako je Google či Facebook. Oznámil to v pondělí ministr financí Bruno Le Maire, podle něhož by za příští rok měla daň přinést do francouzského rozpočtu asi 500 milionů eur. Ministr návrh oznámil týden poté, co prezident Emmanuel Macron avizoval v reakci na sociální protesty sérii kroků, které státní pokladnu přijdou odhadem na deset miliard eur.
- Prohloubení hospodářské spolupráce Evropské unie s Afrikou je hlavním cílem fóra Afrika-Evropa, které se v úterý koná ve Vídni. Rakouský kancléř Sebastian Kurz v úvodu vyzval, aby EU nepřenechala kontinent Číně, která v posledních letech v afrických zemích mohutně investovala. Podle předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera má sice Peking v hospodářských vztazích s Afrikou náskok, Evropská unie to ale umí lépe. Česko na fóru reprezentuje premiér Andrej Babiš, který chce především pomoci otevřít dveře českým podnikatelům na africké trhy.
- Evropská komise požádala Itálii, aby v návrhu rozpočtu na příští rok ušetřila další 2,5 až tři miliardy eur, informoval v úterý list Corriere della Sera. Místopředsedové italské vlády Matteo Salvini a Luigi Di Maio jsou proti dalším škrtům, protože nechtějí, aby se rozpočtový schodek dostal pod upravenou hodnotu 2,04 procenta, dodal deník.
- Slovenská centrální banka (NBS) zvýšila výhled letošního růstu domácí ekonomiky na 4,2 procenta z dosavadních čtyř procent. Pro příští rok NBS naopak snížila odhad růstu hrubého domácího produktu na 4,3 procenta z předchozích 4,5 procenta. Na tiskové konferenci o tom v úterý informovali zástupci NBS.
- Asi 150 pracovníků jaderné elektrárny Dukovany se v úterý sešlo před elektrárnou, odbory, které shromáždění organizovaly, požadují růst mezd o devět procent. ČEZ zatím nabízí čtyřprocentní růst. Obdobné shromáždění na podporu vyjednávání se konalo v pondělí před elektrárnou Temelín. Podle zástupce dukovanských odborářů Jana Hrba bude poslední letošní kolektivní vyjednávání ve středu a zřejmě se bude o platech jednat i v příštím roce.
- Ve Spojeném království vyšla ve středu dopoledne série důležitých makrodat. Zveřejněny byly index maloobchodních cen, DCLG index cen domů, index výrobních cen a údaje o inflaci. Spotřebitelské ceny ve Spojeném království v listopadu v meziročním srovnání klesly na 2,3 %, index maloobchodních cen meziročně stoupl o 3,2 %, index výrobních cen se meziročně zvýšil o 3,1 % a index cen domů meziročně vzrostl o 2,7 %.
- Odbory polostátní společnosti ČEZ, do které patří například zaměstnanci jaderných elektráren, se ve středu s vedením firmy opět nedohodly na růstu mezd pro příští rok. Jednání bude pokračovat v lednu. Po středečním setkání to oznámili zástupce odborů působících v ČEZ Jan Hrb a mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Obě strany trvají na svých dosavadních požadavcích. Zaměstnavatel navrhuje růst tarifních mezd v příštím roce o čtyři procenta, odbory požadují jejich nárůst o devět procent.
- Pět britských podnikatelských svazů vydalo silné varování poslancům, že uvrhnou špatně připravenou britskou ekonomiku do chaosu, pokud nepřestanou politikařit a v lednovém hlasování nepodpoří brexitovou dohodu premiérky Theresy Mayové. Napsal to ve středu britský deník The Guardian.
- Výrazný nedostatek pracovních sil, kterým trpí Německo, chce spolková vláda snížit dvojicí zákonů, s nimiž na svém středečním zasedání vyjádřila souhlas. Především kvalifikovaným občanům států mimo Evropskou unii mají usnadnit příchod do Německa a hledání práce v zemi.
- Britská centrální banka na prosincovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP zůstává rovněž beze změny. Banka ale zhoršila hospodářský výhled pro čtvrté čtvrtletí a poukázala na výrazný nárůst nejistoty kolem připravovaného odchodu Británie z Evropské unie.
- Evropská komise viní čtyři banky z kartelu při obchodování s dluhopisy. Komise to oznámila ve čtvrteční tiskové zprávě. Jména obviněných podniků sice nezveřejnila, podle agentury Reuters je však jedním z nich největší německá bankovní společnost Deutsche Bank. Obvinění by podle Reuters mohla vyústit ve vysoké pokuty.
- Německý soud ve čtvrtek v patentovém sporu amerických společností Qualcomm a Apple rozhodl, že Apple v Německu nadále nesmí prodávat některé modely svého chytrého telefonu iPhone. Firma podle verdiktu porušuje hardwarový patent Qualcommu. Rozhodnutí ale nezačne platit hned, pokud se Apple odvolá, řekl soudce Matthias Zigann.
- Francouzská banka Société Générale, vlastník české Komerční banky, se dohodla s maďarskou bankou OTP na prodeji své srbské divize. Oznámila to ve čtvrtek, aniž by zveřejnila hodnotu transakce.
- Největší světový pivovar Anheuser-Busch InBev se dohodl na spolupráci s kanadským producentem konopí pro lékařské účely Tilray. Firmy investují 100 milionů dolarů do vytvoření společného podniku, který bude vyvíjet nealkoholické nápoje s obsahem konopí pro kanadský trh.
- Švédská centrální banka poprvé po sedmi letech zvýšila základní úrokovou sazbu. Zvedla ji o čtvrt procentního bodu z minus 0,5 procenta na minus 0,25 procenta. Riksbank ve čtvrtek ale také uvedla, že další zvyšování sazby bude pomalejší, než dříve odhadovala, a přistoupí k němu zřejmě až ve druhé polovině příštího roku. Švédská koruna v reakci na zvýšení úrokové sazby prudce zpevnila k euru i k dolaru.
Zdroj: CNBC