Americké akcie ve středu výrazně zdražily, index Dow si připsal více než 1 000 bodů

Americké akcie ve středu výrazně vzrostly a po návratu investorů z oslav vánočních svátků se zotavily ze všech ztrát, které utrpěly na Štědrý den. Dow Jonesův index si poprvé v historii připsal v jednom dni více než tisíc bodů. Středeční obchodování znamenalo pro všechny tři hlavní americké akciové indexy nejlepší den od 23. března 2009.
Index Dow stoupl o 1 086 bodů na 22 878,45 bodu, což představuje nárůst o 4,98 %. Širší index S&P 500 získal 4,96 % na 2 467,7 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 5,84 % na 6 554,36 bodu. Index volatility VIX se propadl o 15,69 % na 30,41 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o sedm bazických bodů na 2,81 %.
V pozitivním pásmu zakončily obchodování všechny sektory. Nejvíce vzrostlo energetické odvětví, které zpevnilo o 6,22 %. Kolem 6 % si připsaly také sektory cyklického spotřebního zboží a technologií. Nejmenší zisk zaznamenaly utility, které si polepšily o 1,36 %.
Mezi plusem a minusem ve středu kolísaly nejpopulárnější digitální měny. Bitcoin podle serveru coinmarketcap.com kolem 22.00 SEČ odepisoval 0,2 % na 3 822,6 USD, ripple klesal o 2,66 % na 0,372 USD a bitcoin cash posiloval o 1,4 % na 170,45 USD.
Americké vánoční tržby se podle údajů vydavatele platebních karet Mastercard zvýšily o 5,1 procenta na více než 850 miliard dolarů. To byl nejsilnější nárůst za posledních šest let. Dílčí retailový index S&P 500 poskočil o 5,4 procenta a samotná akcie internetového prodejce Amazon přidala 9,45 procenta.
Uklidňující zprávou pro trhy bylo ujištění ekonomického poradce Bílého domu, že americký prezident Donald Trump se nechystá odvolat současného šéfa centrální banky. Ještě v pondělí totiž Trump uvedl, že je to právě Fed, kdo může za problémy americké ekonomiky.
Dolar ve středu zpevňoval, ceny ropy výrazně rostly
Dolar ve středu posiloval v reakci na zotavování akciového trhu ve Spojených státech. Obavy investorů z omezeného chodu úřadů v USA a politiky americké centrální banky ale přetrvávají.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu amerického dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si kolem 22.00 připisoval 0,5 procenta na 97,04 bodu. Euro k dolaru odepisovalo 0,46 procenta na 1,135 USD a japonský jen vůči dolaru oslaboval o 1 % na 111,318 USD.
Investoři s napětím čekají, jaké nové zprávy přijdou z USA. Americký prezident Donald Trump v úterý uvedl, že omezený chod federálních úřadů potrvá tak dlouho, dokud nezíská peníze na stavbu zdi mezi USA a Mexikem. Trump vyjádřil důvěru v ministra financí Stevena Mnuchina, ale zkritizoval Fed za příliš rychlé zvedání základní úrokové sazby.
Šéf Fedu Jerome Powell se ale podle středečního vyjádření ekonomického poradce Bílého domu Kevina Hassetta o svou práci bát nemusí. Prezident Trump prý je s jeho prací spokojen. V pondělí přitom šéf Bílého domu uvedl, že jediným problémem americké ekonomiky je právě Fed.
Ceny ropy ve čtvrtek letěly vzhůru. Investoři setřásli obavy ze zpomalení globální ekonomiky a ze snahy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o snížení těžby. V uplynulých dnech ropa reagovala na celkovou slabost finančních trhů způsobenou kombinací faktorů - od zvýšení úrokové sazby ve Spojených státech přes omezené fungování tamních úřadů až po americko-čínské obchodní spory.
Kolem 22.00 si severomořská ropa Brent připisovala 8,9 procenta na 54,98 dolaru za barel. V předchozím obchodním dni ztratila 6,2 procenta a propadla se nejníže od července 2017. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu přidávala asi 10 procent na 46,67 dolaru za barel.
"OPEC ukázal, že chce vyšší ceny, a pracuje na tom," řekl agentuře Reuters analytik Olivier Jakob ze společnosti Petromatrix.
Šéf ruské ropné společnosti Rosněfť Igor Sečin odhaduje na příští rok cenu ropy mezi 50 a 53 dolary, což je ale stále výrazně pod čtyřletým maximem 86 dolarů, kam se Brent vyšplhal letos. Sečin dodal, že poslední propad ceny souvisel do značné míry se zvýšením základní úrokové sazby v USA.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Financování části amerických federálních úřadů bude možné obnovit, až když zákonodárci odsouhlasí stavbu bariéry na hranici s Mexikem. Takto se v úterý vyjádřil americký prezident Donald Trump, jehož spor z Kongresem ohledně rozpočtu na ochranu hranic způsobil omezení provozu některých institucí. Peníze jim došly v noci na sobotu poté, co nebyl schválen dočasný státní rozpočet.
- Meziroční růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v říjnu dosáhl 5 % (září: 5,2 %).
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu (prosinec 2018): -8 bodů (odhad: +15 bodů, listopad: +14 bodů).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK