Pražská burza v pátek přerušila sérii osmi poklesů, nahoru ji táhly ČEZ a Erste, za celý rok index PX klesl o 8,5 %

Pražská burza v pátek přerušila sérii osmi poklesů v řadě. Index PX stoupl o 0,88 % na 986,56 bodu. Nahoru burzu táhly hlavně akcie energetické firmy ČEZ a bankovní skupiny Erste. Za celý rok ztratil index PX 8,5 %, výrazně se propadly akcie Kofoly nebo Erste. Zhodnocení akcií ČEZ naopak při započtení dividendy přesáhlo 13 %.
Index PX po sérii osmi poklesů spadl na nejnižší úroveň od konce června 2017. V pátek část ztrát smazal po růstu většiny hlavních emisí. Zdražily i akcie ČEZ a Erste, které zajistily přibližně třetinu z celkového objemu obchodů na burze.
Cenné papíry ČEZ připsaly 1,13 % na 535 korun a akcie Erste Group Bank 1,61 % na 747 korun. Nejvýrazněji zdražily akcie softwarové společnosti Avast, a to o 3,16 % na 81,50 Kč. Naopak největší propad postihl cenné papíry společnosti PFNonwovens, které zlevnily o 0,74 % na 806 korun.
Index PX - 28. prosince 2018, zdroj: BCPP
Týden na BCPP: Index PX +0,33 %, Avast +4,5 %, CME -2,7 %
Za uplynulý týden, který byl o tři obchodní dny kratší, index PX přidal 0,33 %. Nejvíce se ve čtvrtek a v pátek dařilo opět akciím antivirové společnosti Avast, naopak největší pokles postihl znovu akcie mediální skupiny CME.
"Vánoční týden patřil vysoké rozkolísanosti, především v zámoří. Hlavní americké indexy předvedly ve středu největší jednodenní růst od března 2009. Nicméně šlo jen o mírné odmazání předešlých ztrát, které naopak posunuly prosincový výkon mezi nejhorší v historii vůbec," popsal dění na trzích analytik z J&T Banky Pavel Ryska.
Akcie Avastu ve čtvrtek a v pátek posílily o 4,5 %. Naopak akcie CME se snížily o 2,7 %, důvodem byl pokračující tlak v zámoří a absence růstu, který u ostatních technologických firem v USA v průběhu týdne nastal.
Za rok index PX klesl o 8,5 %. Zhodnocení ČEZ se započtením dividendy přesáhlo 13 %, akcie Erste odepsaly více než 15 %
Za celý rok akcie v ČR podle indexu PX klesly o 8,5 %. Burza se propadala hlavně v prosinci. Mezi nejziskovější patřily akcie Avastu a ČEZ. Největší propad zaznamenaly akcie CME. Loni stouply akcie o 17 %, předloni podle indexu PX ztratily 4 %.
Na nejvyšších úrovních se tuzemské akcie obchodovaly na začátku roku, o průběžné zisky ale postupně přicházely a v závěru roku se benchmark PX propadl do výrazného záporu. Prosincový propad domácích akcií souvisel s výprodejem na světových trzích, kde panovala nervozita ohledně dalšího vývoje obchodních sporů mezi USA a Čínou, nejistota spojená s brexitem a v obecné rovině se zpomalujícím růstem globální ekonomiky.
Index PX - rok 2018, zdroj: BCPP
Při zohlednění dividend byly domácí akcie ve ztrátě zhruba čtyři procenta, uvedl analytik Fio banky David Brzek.
"Pražská burza v letošním roce ztratila téměř 9 %, což lze považovat za poměrně výrazný pokles. Na druhou stranu souhrnný index evropských burz STOXX Europe 600 odepisuje v letošním roce okolo 14 %," uvedl analytik společnosti CYRRUS Tomáš Pfeiler. Pražská burza tedy svou výkonností překonala výkonnost evropských burz, dodal.
Nejlépe se v letošním roce dařilo akciím softwarové firmy Avast, které od svého květnového debutu na londýnské burze zpevnily o 28 %. Pozitivní výkonnost odráží podle Pfeilera rostoucí zájem investorů o perspektivní odvětví kyberbezpečnosti. Nejhlouběji v záporu naopak skončila mediální skupina CME, jejíž akcie ztratily zhruba 38 %. Za slabou výkonností titulu stojí zejména stagnace hospodářských výsledků společnosti.
Z titulů, s nimiž se obchodovalo celý rok, dosáhl nejlepší výkonnosti ČEZ. Zhodnocení pro investory při započtení dividendy přesáhlo 13 %. Největší ztrátu z velkých emisí zaznamenaly akcie Erste Group Bank, titul výrazně negativně reagoval v závěru roku na novou sektorovou daň v Rumunsku. Akcie banky oslabily za rok o více než 15 %.
Ztrátu přes 30 % si i přes zlepšené hospodaření připsala Kofola. Pokles primárně souvisel s odchodem polského minoritního akcionáře a tlakem spojeným s prodejem jeho akcií v rámci zrychleného úpisu.
Zdroj: BCPP, ČTK