Evropské burzy v pátek převážně zpevnily, za celý týden rovněž stouply

Většina evropských akciových trhů zakončila páteční obchodování v zelených číslech, když se investoři soustředili zejména na informace týkající se obchodního vztahu mezi Spojenými státy a Čínou, vraceli se však také ke čtvrtečnímu zasedání Evropské centrální banky.
Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,61 % na 357,84 bodu, za celý týden pak získal 0,22 %. Britský FTSE 100 odepsal 0,14 % na 6 809,22 bodu (týden: -2,28 %), francouzský CAC 40 vzrostl o 1,11 % na 4 925,82 bodu (týden: +2,74 %) a německý DAX se zvýšil o 1,36 % na 11 281,79 bodu (týden: +0,68 %).
Dařilo se zejména technologickému sektoru, kterému neuškodily ani horší než očekávané výsledky amerického výrobce procesorů Intel. Akcie výrobce polovodičů Siltronic zdražily zhruba o 5 %, společnost STMicro si polepšila zhruba o 4,4 %.
O téměř 5 % zdražily také akcie francouzské automobilky Renault, když japonský ministr obchodu uvedl, že by měla být zachována aliance mezi Renaultem a japonským Nissanem. Obavy o její budoucnost se vyrojily po zatčení exšéfa Nissanu a Renaultu Carlose Ghosna, jenž ve čtvrtek rezignoval na své funkce ve francouzské automobilce.
Zhruba o 3 % v pátek zdražily akcie švédského výrobce zařízení pro telekomunikační sítě Ericsson, jenž odtajnil lepší než očekávané výsledky hospodaření za uplynulý kvartál.
Evropské akcie (25. ledna 2019), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Zpomalení růstu ekonomiky eurozóny by mohlo být výraznější, než se dosud předpokládalo. Vyplývá to z výsledků čtvrtletního průzkumu mezi prognostiky, jehož výsledky v pátek zveřejnila Evropská centrální banka. Hrubý domácí produkt eurozóny by se měl podle průzkumu v letošním roce zvýšit o 1,5 procenta.
- Maďarský premiér Viktor Orbán nařídil své vládě, aby zahájila jednání s bankami, které by mohly koupit finanční ústav Budapest Bank. Požaduje za ni stejnou nebo vyšší sumu, než jakou za ni stát před několika lety zaplatil, informovala v pátek agentura Reuters. Maďarská vláda koupila Budapest Bank od americké GE Capital v roce 2015 za 700 milionů dolarů.
- Státní agentura CzechInvest jedná s desítkami firem z Velké Británie o možném přesunu jejich aktivit do ČR po vystoupení ostrovní země z Evropské Unie. Jde zejména o společnosti z oblasti automobilového a elektrotechnického průmyslu. Na dotaz ČTK to uvedla agentura.
- Tisíce německých školáků neúčastí na výuce demonstrují za co nejrychlejší odklon od uhelné energie. Protest, který se pro některé z nich už stal páteční tradicí, se v pátek časově kryje se zřejmě závěrečným jednáním takzvané uhelné komise v Berlíně, která má stanovit konečné datum pro využívání energie z uhlí.
Výsledková sezóna
- Britský mobilní operátor Vodafone vykázal ve třetím fiskálním čtvrtletí pokles příjmů meziročně o sedm procent na 11 miliard eur. Druhému největšímu mobilnímu operátorovi na světě se nedařilo v Jihoafrické republice a částečně také ve Španělsku a v Itálii. Firma ale v pátek uvedla, že výhled na další období nechává beze změn. Vzhledem k dění kolem čínské společnosti Huawei Vodafone oznámil, že zatím pozastaví instalaci části zařízení od této firmy.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Přechod na elektromobily způsobí, že automobily budou značně dražší, to znamená, že pro osoby s nízkými příjmy mohou být v budoucnu nedostupné. V rozhovoru s listem Welt am Sonntag to uvedl předseda dozorčí rady automobilky Volkswagen Hans Dieter Pötsch.
- Míra nezaměstnanosti na Slovensku loni v prosinci dosáhla nejnižší úrovně od vzniku státu v roce 1993, a to 5,04 procenta. Oproti listopadu, kdy činila 5,09 procenta, se situace na trhu práce zlepšila jen mírně. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnilo slovenské ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, jež v zemi řídí úřady práce.
- Zamítnutí fúze železničních aktivit francouzské společnosti Alstom a německé firmy Siemens by byl "ekonomický omyl a politická chyba". Těmito slovy se v pondělí na Evropskou komisi obrátil prostřednictvím médií francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Informaci, že německo-francouzský plán na vytvoření evropského železničního šampiona nezíská souhlas evropských regulačních orgánů, přinesla s odvoláním na své zdroje v pátek agentura Reuters.
- Soud v čečenském hlavním městě Groznyj nařídil plynárenské firmě Gazprom odepsat dluhy za plyn dodaný obyvatelstvu ve výši devíti miliard rublů. Politici v Čuvašsku, Baškortostánu a dalších ruských oblastech se bouří a žádají pro své regiony totéž. Komunisté navrhují smazat dluhy rovnou všem občanům Ruska, informoval ruský server Newsru.com. Gazprom se proti verdiktu hodlá odvolat.
- Německá automobilka Mercedes-Benz postaví v Polsku továrnu na výrobu baterií pro elektromobily. Vytvoří tak zhruba 300 nových pracovních míst. Oznámil to v úterý mateřský koncern Daimler. Podle člena představenstva automobilky Mercedes-Benz Markuse Schäfera si nový závod vyžádá investici přes 200 milionů eur, napsala agentura Reuters.
- Evropská unie hodlá intenzivněji pomáhat hospodářskému rozvoji zemí Afriky, včetně snahy zajistit rozsáhlejší soukromé investice na kontinentě, který je pro EU z mnoha důvodů klíčový. Po prvním společném jednání ministrů zahraničí zemí EU a států Africké unie to novinářům řekla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.
- Vlády Německa a Francie se v pondělí, tedy den před plánovaným podpisem nové smlouvy o přátelství, dohodly na seznamu asi 15 projektů, jejichž uskutečnění považují za prioritu. Podle informací agentury DPA je ve výčtu i konečné odstavení kontroverzní jaderné elektrárny Fessenheim, která je nejstarší provozovanou nukleární elektrárnou ve Francii.
- Kvůli prosincovému přerušení provozu londýnského letiště Gatwick přišly britské nízkonákladové aerolinky easyJet o 15 milionů liber. Společnost v úterý oznámila, že chaos, který trval 36 hodin, způsobil zrušení přes 400 jejích letů a postihl 82 000 zákazníků. Na druhém největším letišti v Británii jsou easyJet největším operátorem.
- Odchod Británie z Evropské unie bez dohody by znamenal zásadní selhání britských politických institucí a odrazil by se negativně na úvěrové důvěryhodnosti země. Uvedla to ve středu mezinárodní ratingová agentura Moody's.
- Švédský nábytkářský řetězec IKEA otevře 6. května plně vybavený obchod v srdci Paříže. Kvůli konkurenci a stále náročnějším zákazníkům mění obchodní strategii a přesouvá se z předměstí do center měst. Francie je po Německu a Spojených státech třetím nejdůležitějším trhem největšího prodejce nábytku na světě, nový obchod na bulváru Madeleine bude v zemi jeho již 34. prodejnou. Informovala o tom agentura Reuters.
- Společnost Volvo Cars dobrovolně svolává z trhu přes 200 000 osobních vozů. Objevila totiž technický problém, který by mohl časem způsobit únik paliva do motorového prostoru. Oznámila to ve středu automobilka, která je v rukou čínské společností Zhejiang Geely Holding Group.
- Téměř 60 procent Čechů by rádo v rámci novoročních předsevzetí letos naspořilo více peněz než loni. V minulosti však slib o větší spořivosti více než polovině těch, kteří si jej dali, celý rok nevydržel. Více chtějí spořit hlavně mladší a střední generace. Vyplývá to z průzkumu ING Bank mezi 500 respondenty.
- Evropská centrální banka na lednovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0 %, zápůjční sazby na 0,25 % a depozitní sazby na -0,4 %. Zároveň zopakovala, že sazby zůstanou na současných úrovních minimálně do konce léta.
- Carlos Ghosn, bývalý předseda správní rady japonské automobilky Nissan Motor, v noci na čtvrtek rezignoval také na své funkce ve francouzském Renaultu. Ta do nich během čtvrtka dosadila Ghosnovy nástupce. Na Světovém ekonomickém fóru v Davodu to v rozhovoru s televizí Bloomberg oznámil francouzský ministr financí Bruno Le Maire.
- Evropská unie je připravena odložit odchod Británie z EU do voleb do Evropského parlamentu, které se uskuteční v květnu. Řekl to ve čtvrtek na Světovém ekonomickém fóru (WEP) ve švýcarském Davosu rakouský kancléř Sebastian Kurz.
- Evropský výrobce letadel Airbus ve čtvrtek varoval, že může svou výrobu křídel přesunout z Británie, pokud země odejde z Evropské unie bez dohody. Společnost v Británii zaměstnává 14 000 osob.
- Evropská komise ve čtvrtek oznámila, že u unijního soudu žaluje Británii, protože osvobodila od daní některé komoditní trhy. Brusel tyto výjimky považuje za porušení pravidel Evropské unie, napsala agentura Reuters. Členské státy unie k tomu, aby nemusely vybírat daň z prodeje výrobků a služeb, potřebují podle pravidel EU povolení unie.
- Předběžné lednové indexy nákupních manažerů od firmy IHS Markit v eurozóně přinesly nepříznivé hodnoty, když pod odhady klesly tovární výroba, služby i kompozitní PMI. Ostře sledovaný index německé aktivity ve výrobním sektoru se dostal poprvé od listopadu 2014 pod 50 bodů.
- Provoz v továrně německého výrobce luxusních aut Audi v Maďarsku se ve čtvrtek zastavil kvůli stávce, kterou si odboráři chtějí vymoci zvýšení mezd. Stávka má podle odborové organizace AHFSZ, která zastupuje více než polovinu ze 13 000 zaměstnanců závodu, trvat týden.
- Evropská komise upozornila ve čtvrtek Německo na nedostatky v uplatňování pravidel v oblasti boje proti praní špinavých peněz a zesílila kroky proti dalším devíti zemím. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vyjádření představitele EK.
Výsledková sezóna
- Největší švýcarská banka UBS snížila ve čtvrtém čtvrtletí 2018 zisk před zdaněním na 862 milionů dolarů z 1,7 miliardy v předchozích třech měsících. Hospodaření banky poznamenaly především horší výsledky podnikání v oblasti správy majetku a slabší výnosy její investiční sekce. Vyplývá to z úterní zprávy banky.
Zdroj: CNBC