Japonsko zakázalo stroje Boeing MAX, Indonésie asi zruší kontrakt

Japonsko ve čtvrtek uzavřelo svůj vzdušný prostor letadlům Boeing 737 MAX 8 a MAX 9. Připojilo se tím ke čtyřem desítkám států, které zastavily provoz těchto strojů kvůli nedělní nehodě v Etiopii. O život tam přišlo 157 lidí, když se letadlo tohoto typu zřítilo krátce po startu. Výrobce, společnost Boeing, doporučil přerušit provoz všech 371 letadel typu MAX, která byla dosud v provozu.
Japonské ministerstvo dopravy ve čtvrtek informovalo, že stroje MAX 8 a MAX 9 mají zákaz létat v japonském vzdušném prostoru.
Indonésie stáhla z provozu 11 nových boeingů, z nichž deset patří společnosti Lion Air, která ztratila Boeing MAX 8 při podobném neštěstí loni v Indonésii. Nyní tato společnost informovala, že ve čtyřech případech zaznamenala potíže senzorů, které mají stroj udržet ve správné pozici.
Další indonéská letecká společnost Garuda ve čtvrtek oznámila, že možná zruší objednávku na 20 Boeingů 737 MAX. Původně chtěla koupit 49 těchto strojů, ale kontrakt ještě před oběma nehodami zredukovala na 20.
Washingtonská konzultační společnost Safety Operating Systems podotýká, že zhruba 4600 strojů MAX 8 čeká na předání zákazníkům.
Vůbec nejvíc strojů MAX 8 mají americké aerolinky Southwest Airlines. Všech 34 jich vyřadily z provozu, ale zároveň oznámily, že to denně postihne pouze pět procent letů. Cestujícím, kteří měli letenky na spoje obsluhované těmito letadly, společnost poskytne možnost zamluvit si místa v jiných letadlech bez jakýchkoli finančních ztrát či dodatečných nákladů.
Jak napsala agentura AFP, rozhodnutí o přerušení provozu strojů MAX je pro společnost Boeing těžkou ranou. Neví se, jak dlouho odstávka potrvá a jak vysokou kompenzaci budou žádat aerolinky. Boeing 737 MAX je zdaleka nejprodávanějším letadlem Boeing, tvoří 78 procent kontraktů firmy. Podle AFP má Boeing objednávky na 5826 strojů.
Do Paříže ve čtvrtek dorazily obě černé skříňky z letadla, které se zřítilo v neděli. Analýzu provede francouzský úřad pro bezpečnost civilního letectví (BEA).
Zdroj: ČTK