US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky optimismu ohledně americko-čínských jednání

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek posílily zhruba o třetinu procenta, když těžily z optimismu ohledně jednání Spojených států a Číny o vzájemném obchodu. Růst ale zbrzdila nepříznivá data o vývoji americké ekonomiky a obavy ze zpomalování hospodářského růstu USA.

Redakce IW
Redakce IW
28. 3. 2019 | 21:30
Americké akcie

Index Dow stoupl o 0,36 % na 25 717,46 bodu, širší index S&P 500 rovněž vzrostl o 0,36 % na 2 815,44 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,34 % na 7 669,17 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,75 % na 14,43 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 2,39 %.

Dařilo se všem hlavním sektorům s výjimkou utilit, jež odevzdaly více než procento, a odvětví telekomunikačních služeb, které se snížilo zhruba o čtvrt procenta. Nejvíce stouply sektory základních materiálů (+0,97 %), financí (+0,87 %) a realit (+0,84 %).

Na směru se ve čtvrtek neshodly nejznámější kryptoměny. Bitcoin kolem 21.00 SEČ podle serveru coinmarketcap.com rostl o 0,05 % na 4 071 USD, ethereum ve stejný čas oslabovalo o 0,2 % na 139,3 USD a ripple si naopak připisoval 0,2 % na 0,31 USD.

Tempo růstu ekonomiky Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí výrazně zpomalilo na 2,2 procenta ze 3,4 procenta ve třetím kvartálu a za celý loňský rok největší ekonomika světa vzrostla o 2,9 procenta. Přitom zisky společností se poprvé za víc než dva roky nezvýšily. Také situace na trhu dluhopisů se příliš nezlepšila. Přetrvává tam převrácení výnosové křivky z obvyklého vzestupného tvaru, což je považováno za indikátor recese.

Trh nicméně podpořily informace z obchodních rozhovorů USA a Číny, která předložila řadu návrhů jdoucích za hranice předchozích nabídek. Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow prohlásil, že Washington by mohl zrušit některá cla, jiná by ponechal v platnosti jako součást donucovacího mechanismu dodržování dohody.

Dolar navzdory slabší statistice z USA posiloval, ceny ropy klesaly

Americký dolar navzdory slabším údajům o vývoji hrubého domácího produktu v USA ve čtvrtek posiloval. Dolar v současnosti podporují oznámení předních světových centrálních bank z poslední doby, které se stále častěji začínají přiklánět k dalšímu uvolňování měnové politiky.

Kolem 21.00 dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, rostl o 0,5 procenta na 97,24 bodu. Vůči euru dolar posiloval o 0,25 procenta na 1,1225 USD a k jenu o 0,14 procenta na 110,61 JPY.

Podle obchodníka firmy Tempus Juana Pereze zajišťuje dolaru růst rozdíl v ekonomickém výkonu při porovnání s dalšími zeměmi a většina indikátorů se přiklání ve prospěch dolaru. Trh se stále více obává o další ekonomický růst zvláště v eurozóně.

Centrální banka Nového Zélandu se tento týden připojila k rostoucímu počtu dalších centrálních bank, které kvůli signálům zpomalující globální ekonomiky začínají měnit své názory na zpřísňování měnové politiky, a uvedla, že další pohyb úrokových sazeb by mohl být spíše směrem dolů, napsala agentura Reuters.

Ceny ropy ve čtvrtek klesaly. Trh poznamenala jednak nejistota kolem dohody Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců o omezování těžby, ale také apel prezidenta USA Donalda Trumpa na OPEC požadující zvýšení produkce v zájmu nižších cen.

Na Trumpovo prohlášení trh reagoval propadem cen obou hlavních druhů ropy o jedno procento, později však ceny ropy ztráty umazaly a kolem 21.00 severomořská ropa Brent rostla o 0,07 procenta na 67,88 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejný čas ztrácela 0,05 procenta na 59,38 dolaru za barel.

Ropa Brent letos zdražila už o 25 procent díky těžebním škrtům členů OPEC a jejich spojenců, takzvané skupiny OPEC+. Ti se dohodli, že od počátku letošního roku budou těžbu omezovat o 1,2 milionu barelů denně. Saúdská Arábie, která je největším těžařem v rámci kartelu a je považována za jeho neoficiálního vůdce, však podle zdrojů agentury Reuters má problém přesvědčit Rusko, aby přistoupilo na delší prodloužení dohody. Zatímco Saúdská Arábie minulý týden naznačila, že její platnost by mohla být prodloužena až do konce letošního roku, Rusko prý souhlasí jen se třemi měsíci.

Cenám ropy letos pomáhají sankce, které Spojené státy uvalily na vývoz ropy z Venezuely a Íránu. Analytici očekávají, že USA v květnu prodlouží některé výjimky v případě sankcí na Írán, mohou ale snížit počet zemí, které je obdržely. USA loni v listopadu přiznaly osmi zemím výjimku na nákup ropy na 180 dní.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná