Americké akcie v pátek posílily díky příznivým údajům z trhu práce USA

Americké akcie v pátek posílily. Překvapivě příznivé údaje z trhu práce USA totiž zmírnily obavy ze zpomalování růstu největší světové ekonomiky. Index S&P 500 se zvýšil už posedmé za sebou, což představuje jeho nejdelší sérii nárůstů od října 2017.
Index Dow si v pátek připsal 0,15 % na 26 424,99 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,46 % na 2 892,74 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,59 % na 7 938,69 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,6 % na 12,82 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 2,50 %.
Za celý týden stoupl Dow o 1,92 %, S&P 500 si připsal 2,06 % a Nasdaq Composite posílil o 2,71 %.
Americké ministerstvo práce v pátek odpoledne oznámilo, že ekonomika USA v březnu vytvořila mimo zemědělství přibližně 196 000 pracovních míst. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali vznik jen 180 000 pracovních míst.
"Zmírnilo to obavy z blížící se recese," řekl k údajům z trhu práce analytik Robert Phipps ze společnosti Per Stirling Capital Management.
Akciový trh těžil také z nadějí na dosažení obchodní dohody mezi USA a Čínou, která by ukončila celní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek prohlásil, že dohody by mohlo být dosaženo během čtyř týdnů.
Dolar posílil, ropa smazala úvodní ztráty
Na devizovém trhu v pátek americký dolar díky příznivým datům z trhu práce mírně posiloval. Euro kolem 22.00 SELČ vůči dolaru nepatrně klesalo na 1,1215 USD.
Ceny ropy v pátek smazaly počáteční ztráty a vrátily se k růstu. Důvodem byly obavy z eskalace konfliktu v Libyi, který by mohl narušit dodávky ropy z této severoafrické země.
Východolibyjský polní maršál Chalíf Haftar ve čtvrtek nařídil své Libyjské národní armádě (LNA), aby pochodovala na Tripolis. Ten je stejně jako zbytek západní Libye v rukou mezinárodně uznávané vlády a jí věrné armády.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství vzniklo zhruba 196 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo přibližně 180 tisíc míst po 33 tisících v únoru (revidováno z 20 tisíc). Míra nezaměstnanosti zůstala na 3,8 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Meziroční růst mezd v březnu zpomalil z 3,4 % na 3,2 %.
- Americká technologická společnost Google rozpustila poradní komisi pro etické otázky související s umělou inteligencí, kterou založila minulý týden. Důvodem jsou podle internetového zpravodajského portálu Vox kontroverze kolem dvou z jejích osmi členů.
- Americká společnost Boeing má další softwarový problém se strojem 737 MAX, který po březnové nehodě v Etiopii nesmí létat. Boeing komplikaci, která se týká řízení vztlakových klapek, považuje za "relativně drobnou", nejmenovaní činitelé citovaní listem The Washington Post ji ale hodnotí jako kritickou pro letovou bezpečnost. Dosud se Boeing potýkal se softwarovým problémem stabilizačního systému MCAS, který etiopští vyšetřovatelé označují za jeden z faktorů březnové tragédie.
- Wells Fargo snížila doporučení na akcie Intel na "market perform" z "outperform".
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle finálních údajů společnosti Markit klesl na 52,4 bodu z únorových 53 bodů. Analytici počítali s poklesem na 52,5 bodu. Podle ISM indexu nákupních manažerů v březnu expanze amerického zpracovatelského sektoru naopak zrychlila na 55,3 bodu z 54,2 bodu v únoru (odhad: 53 bodů).
- Maloobchodní tržby v USA v únoru meziročně vzrostly o 2,2 % po růstu o 2,3 % v předchozím měsíci. Analytici počítali se zvýšením o 2,1 %. V meziměsíčním srovnání se tržby snížily o 0,2 % po revidovaném 0,7% růstu v lednu (odhad: +0,2 %). Právě pozitivní revize lednových dat přispěla k příznivé tržní reakci na celou sadu čísel.
Výdaje ve stavebnictví v únoru meziměsíčně vzrostly o 1 % po růstu o 1,3 % v lednu (odhad: -0,1 %).
- Raymond James zvýšila cílovou cenu akcií Comcast na 44 ze 42 USD.
- UBS snížila doporučení na akcie Celgene na "neutral" z "buy".
- Americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) vyšetří stížnosti na požáry v automobilech jihokorejských společností Hyundai Motor a Kia Motors. Oznámil to úřad, který v této souvislosti obdržel informace o více než 3 100 požárech a 103 zraněních. Vyšetřování se bude týkat téměř tří milionů automobilů, napsala agentura AP.
- Sociální síť Facebook (v pondělí +1,21 %) spouští novou funkci, která vysvětluje, jak její algoritmus rozhoduje o tom, co se zobrazí v informačním kanálu news feed jednotlivých uživatelů. Nová funkce je součástí snahy o větší transparentnost a nabídky větší kontroly uživatelům.
- Italský výrobce cukrovinek Ferrero zaplatí 1,3 miliardy dolarů za převzetí některých značek amerického potravinářského koncernu Kellogg (v pondělí -2,37 %). Transakce zahrnuje značky sušenek Keebler a Famous Amos i některé další aktivity Kelloggu.
- Americká společnost Apple (v úterý +1,45 %) zahájila produkci chytrého telefonu iPhone 7 v Indii, kde až dosud vyráběla pouze levnější modely SE a 6S. Od počátku března je vyrábí tchajwanská firma Wistron ve svém závodě v Béngalúru.
- Facebook (v úterý +3,26 %) uvažuje o vytvoření speciálního produktu v rámci své sociální sítě, který by uživatelům zprostředkoval "vysoce kvalitní zpravodajství". Za materiály by mohla technologická společnost přímo platit vydavatelům, zatímco pro spotřebitele by služba byla bezplatná. Šéf kalifornské společnosti Mark Zuckerberg to řekl v rozhovoru s ředitelem vydavatelství Axel Springer Mathiasem Döpfnerem.
- Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru klesl. Meziměsíční pokles činil 1,6 % po růstu o 0,1 % v lednu. Analytici očekávali snížení o 0,7 %. Po očištění o dopravní prostředky se objednávky zvýšily o 0,1 % (odhad: +0,3 %, leden: -0,1 %). Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.
- ISM index aktivity pro oblast New Yorku se v březnu zvýšil na 66,9 bodu z 61,1 bodu v únoru (odhad: 56 bodů).
- Credit Suisse snížila doporučení na akcie Alcoa (v úterý -3,12 %) na "neutral" z "outperform".
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 29. března po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 18,6 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v březnu vytvořili 129 000 nových pracovních míst. Ve středu to oznámila organizace ADP. Analytici v průměru odhadovali, že vznikne 170 000 pracovních příležitostí. V únoru vzniklo 183 000 nových pracovních míst.
- Americká automobilka Ford Motor hodlá během příštích tří let uvést na čínský trh 30 nových modelů, z nichž více než třetina bude mít elektrický pohon. Oznámila to firma, která se snaží zvrátit pokles prodeje na čínském trhu.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb USA v březnu podle finálních údajů společnosti Markit klesl na 55,3 bodu z únorových 56 bodů. Analytici počítali s poklesem na 54,8 bodu. Kompozitní PMI se snížil na 54,6 bodu z 55,5 bodu v předchozím měsíci (odhad: 54,3 bodu).
- ISM index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor v březnu klesl na 56,1 bodu z 59,7 bodu v únor (odhad: 57 bodů).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 7,238 milionu barelů (odhad: -0,425 milionu barelů, předchozí týden: +2,8 milionu barelů).
- Deutsche Bank snížila doporučení na akcie Caterpillar na "hold" z "buy".
- Piloti havarovaného Boeingu 737 MAX společnosti Ethiopian Airlines, na jehož palubě 10. dubna zahynulo 157 lidí, postupovali podle předepsaných pokynů, ale kontrolu nad strojem přesto nezískali.Vyplývá to z předběžných výsledků vyšetřování, o kterých na čtvrteční tiskové konferenci podle agentury AP informovala etiopská ministryně dopravy Dagmawit Mogesová. Společnost Boeing uvedla, že si předběžnou zprávu prostuduje.
- Dodávky vozů Tesla na trhy v prvním čtvrtletí klesly ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 31 procent na 63 000 vozů. Automobilka měla problémy s prvními dodávkami sedanu Model 3 do Evropy a Číny. Společnost však současně v prohlášení zveřejněném v noci na čtvrtek potvrdila, že letos plánuje dodat na trhy 360 000 až 400 000 vozů.
- Investor Carl Icahn prodal svůj podíl 2,7 procenta na provozovateli alternativní taxislužby Lyft Georgovi Sorosovi. Stalo se tak ještě před vstupem firmy na burzu, píše The Wall Street Journal. Hodnota transakce není známa, nicméně při ceně primární nabídky akcií se pohybuje na úrovni 550 milionů dolarů.
- Americký podnikatel Elon Musk jedná s izraelskou vládou o výstavbě tunelů v této zemi. V kampani před nadcházejícími parlamentními volbami to prohlásil premiér Benjamin Netanjahu. Muskova společnost Boring, zaměřená na ražbu tunelů, by mohla pomoci rozvoji infrastruktury v zemi s přetíženým systémem veřejné dopravy a nejhorším dopravním provozem ve vyspělém světě.
- Počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA klesl na 202 tisíc, nejníže za 50 let. Je to o poznání méně než 211 tisíc žádostí v předcházejícím týdnu; trh očekával naopak vzestup na 216 tisíc žádostí.
- Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 29. března zvětšil o 23 miliard krychlových stop. Poté, co v předcházejícím týdnu naopak 36 miliard kubických stop ubylo, očekával trh, že přibude 10 miliard krychlových stop.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Walgreens Boots Alliance (v úterý -12,81 %) ve 2QFY2019: Upravený zisk na akcii 1,64 USD (odhad: 1,72 USD), tržby 34,53 miliardy USD (odhad: 34,58 miliardy USD).
- Výsledky Acuity Brands ve 2QFY2019: Upravený zisk na akcii 1,99 USD (odhad: 1,78 USD), tržby 854,4 milionu USD (odhad: 877,7 milionu USD).
- VýsledkyConstellation Brands ve 4QFY2019: Upravený čistý zisk na akcii 1,84 USD (odhad: 1,72 USD), tržby 1,797 miliardy USD (meziročně +2 %, odhad: 1,732 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK