Evropské burzy v pondělí klesly, výrazně ztratily akcie výrobců čipů

Evropské akciové trhy zakončily pondělní seanci v červených číslech, když je dolů poslala zpráva agentury Reuters, že se velké technologické firmy rozhodly zmrazit dodávky komponentů pro čínskou firmu Huawei.
Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 1,06 % na 377,46 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,51 % na 7 310,88 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 1,46 % na 5 358,59 bodu a německý DAX se snížil o 1,61 % na 12 041,29 bodu.
Evropské akcie (20. května 2019), zdroj: CNBC
Výrazně v pondělí oslabily akcie evropských výrobců čipů Infineon Technologies, AMS a STMicroelectronics. Důvodem byly obavy z přerušení dodávek pro čínskou firmu Huawei. Ta nyní čelí restrikcím ze strany Spojených států.
Akcie se dostaly pod tlak po zprávě listu Nikkei Asian Review, že německá společnost Infineon již dodávky pro Huawei pozastavila. List navíc uvedl, že francouzská firma STMicroelectronics bude tento týden jednat o tom, zda má v dodávkách pro Huawei pokračovat. Společnost Infineon nicméně zprávu o přerušení dodávek popřela.
Infineon a STMicroelectronics jsou největšími výrobci čipů v Evropě. Akcie Infineonu uzavřely seanci se ztrátou necelých 5 % a akcie STMicroelectronics odepsaly dokonce 9 %.
Ministerstvo obchodu USA firmu Huawei minulý týden zařadilo na černou listinu, takže americké podniky nyní potřebují zvláštní povolení, aby jí mohly dodávat své produkty. List Nikkei Asian Review s odkazem na vyjádření právníků uvedl, že toto omezení se vztahuje také na zahraniční podniky, které ve svých produktech využívají určité množství amerických technologií.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Míra nezaměstnanosti na Slovensku se poprvé od vzniku státu v roce 1993 dostala pod hranici pěti procent. V dubnu klesla na 4,9 procenta z 5,03 procenta v březnu. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnilo slovenské ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, jež v zemi řídí úřady práce.
- Růst cen průmyslových výrobců v Česku v dubnu meziročně zrychlil na 4,3 procenta z březnových 3,8 procenta. Nárůst tak byl nejvyšší od prosince 2011 a promítlo se do něj zejména zdražení elektřiny. Ceny zemědělců v dubnu stouply o 9,4 procenta a stavebních prací o 5,4 procenta. Uvedl to v pondělí Český statistický úřad.
- Do Národního rozvojového fondu, kam by měly podle návrhu premiéra Andreje Babiše přispívat banky, by příští rok při jeho vzniku mohly banky odvést asi šest miliard korun. Vznik fondu a případné příspěvky by nyní měla projednat pracovní skupina. Na pondělní tiskové konferenci to uvedl premiér Andrej Babiš. Dodal, že na vzniku pracovní skupiny se v pondělí dohodl na setkání se zástupci bank.
- Ministerstvo financí připravilo na příští rok rozpočet se schodkem 40 miliard korun. Výdaje by měly být 1,594 bilionu Kč a příjmy 1,554 bilionu Kč. Na pondělní tiskové konferenci o tom informoval premiér Andrej Babiš. Schodek 40 miliard korun je schválen i v letošním rozpočtu.
Výsledková sezóna
- J&T Bance, která poskytuje služby privátního bankovnictví, klesl loni meziročně čistý zisk o pět procent na 2,08 miliardy Kč. Bilanční suma banky vzrostla loni o pět procent na 150,1 miliardy Kč. J&T to v pondělí sdělila ČTK v tiskové zprávě. Celkem bankám a spořitelnám v Česku loni stoupl podle dat České národní banky čistý zisk meziročně o devět procent na 82,1 miliardy korun.
- Celoroční zisk irských aerolinek Ryanair se snížil na čtyřleté minimum. Firma navíc varovala, že v novém finančním roce by mohl zisk opět klesnout, a to mimo jiné kvůli potížím s letouny Boeing 737 MAX a kvůli připravovanému odchodu Británie z Evropské unie. Informovala o tom agentura Reuters.
Zdroj: CNBC, ČTK