Evropské burzy v úterý převážně klesly, nejvíce ztratily italské akcie

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování převážně v červených číslech, když byly pod tlakem napětí mezi Itálií a Bruselem. Důvodem je pondělní zpráva agentury Reuters, že Evropská komise v příštím týdnu pravděpodobně zahájí disciplinární kroky vůči Itálii kvůli jejímu rostoucímu dluhu.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,22 % na 375,9 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,12 % na 7 268,95 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,44 % na 5 312,69 bodu a německý DAX se snížil o 0,37 % na 12 027,05 bodu. Index italských akcií FTSE MIB spadl o 0,5 % na 20 260,98 bodu.
Na rostoucí napětí mezi EU a Itálií negativně zareagovaly zejména akcie italských bank. O více než procento zlevnily cenné papíry UniCreditGroup, Intensa Sanpaolo a FinecoBank.
Dařilo se naopak automobilovému sektoru, který povzbudila pondělní zpráva, že automobilky Renault a Fiat Chrysler Automobiles jednají o fúzi.
Pomyslným vítězem dne se stala společnost NMC Health, jejíž akcie vyletěly vzhůru o více než 7 % poté, co firma zlepšila letošní výhled a zvýšila odhad letošních tržeb.
Evropské akcie (28. května 2019), zdroj: CNBC
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Optimismus mezi spotřebiteli v Německu mírně ochladl, lidé jsou méně ochotni nakupovat a na budoucnost největší evropské ekonomiky hledí s větší opatrností. Uvedla to v úterý společnost GfK, jejíž index nálady na červen klesl na 10,1 z květnových 10,2 bodu. Ocitl se tak nejníže za více než dva roky.
- Německá průmyslová a obchodní komora (DIHK) v úterý zhoršila výhled ekonomického růstu Německa na letošní rok na 0,6 procenta, zatímco dosud růst odhadovala na 0,9 procenta. Upozornila zvláště na zhoršení podnikatelské nálady ve zpracovatelském sektoru kvůli slabé zahraniční poptávce po průmyslovém zboží.
- Případné zavedení sektorové bankovní daně by zvýšilo ceny finančních produktů. To by se projevilo především ve vyšším úročení hypoték a zdražení úvěrů pro podnikatele. Vyplývá to z analýzy Centra ekonomických a tržních analýz (CETA), o které na úterní tiskové konferenci informoval ředitel CETA Jiří Schwarz. V takovém případě lze podle analýzy očekávat pokles růstu úvěrů, snížení tempa růstu ekonomiky, a následně tak i snížení příjmů státního rozpočtu.
- Slovenská vládní investiční agentura SARIO loni přilákala do země nejméně investic od roku 2014. Vyplývá to z výroční zprávy agentury, která kromě jiného komunikuje se zahraničními investory. Agentura uvedla, že se jí podařilo plnit cíle u získávání projektů s vyšší přidanou hodnotou a do regionů s vyšší nezaměstnaností.
Výsledková sezóna
- Skandinávské aerolinky SAS ve druhém fiskálním čtvrtletí zdvojnásobily ztrátu před zdaněním na 1,22 miliardy švédských korun ze 488 milionů SEK před rokem. Hlavní příčinou tohoto nárůstu je stávka pilotů na přelomu dubna a května, která firmu podle odhadu celkově přišla na 650 milionů SEK, z toho 430 milionů za druhý kvartál.
Zdroj: CNBC