Evropské akcie v úterý zdražily díky optimismu ohledně čínsko-amerických obchodních vztahů

Evropské akciové trhy uzavřely úterní obchodování v pozitivním pásmu, když těžily z pondělních slov amerického prezidenta Donalda Trumpa, který uvedl, že již probíhá další kolo obchodních jednání mezi Spojenými státy a Čínou. Prezidenti obou zemí se na obnovení vyjednávání dohodli na summitu zemí G20.
Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,37 % na 389,29 bodu, britský FTSE 100 stoupl o 0,82 % na 7 559,19 bodu, francouzský CAC 40 posílil o 0,16 % na 5 576,82 bodu a německý DAX vzrostl o 0,04 % na 12 526,72 bodu.
Dařilo se zejména utilitám, které zpevnily zhruba o 2 %, o 0,6 % naopak klesl sektor ropy a zemního plynu, který byl pod tlakem poklesu cen ropy.
Z konkrétních titulů stojí za zmínku více než 2% zlevnění akcií největší světové reklamní firmy na světě WPP. Společnost oznámila, že jedná o prodeji většinového podílu v analytické skupině Kantar se soukromým investičním fondem Bain Capital.
Evropské akcie (2. července 2019), zdroj: CNBC
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Investory nových jaderných zdrojů v Česku mají být dceřiné firmy energetické společnosti ČEZ - EDU II pro jadernou elektrárnu Dukovany a ETE II pro jadernou elektrárnu Temelín. Navrhovaný investorský model stavby bude v pondělí schvalovat vláda. Materiál počítá s tím, že investice by měla být placena skupinou ČEZ - a to jak externím financováním, tak vlastními zdroji. Jako podpora státu budou podle něj uzavřeny smlouvy mezi státem a ČEZ, které umožní zajistit získání úvěru pro stavbu zdroje za výhodných podmínek obdobných tomu, jako by si půjčoval stát.
- Německé podniky působící v zahraničí jsou ohledně svých vyhlídek na příštích 12 měsíců nejpesimističtější od roku 2015. Za jejich pesimismem stojí zejména důsledky obchodních sporů a protekcionismu. Vyplývá to z výsledků průzkumu Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK). Ta nyní předpokládá, že německý export se letos zvýší pouze o procento. V předchozí (podzimní) prognóze přitom letošní růst vývozu komora odhadovala na 2,5 procenta.
- Společnost Dun & Bradstreet v první polovině letošního roku snížila rating více zemím než za celý loňský rok. Globální ekonomika slábne a potýká se s řadou problémů, což se letos již také nepříznivě odrazilo na ratingovém hodnocení států, uvedla D&B. Firma svými politickými, ekonomickými a obchodními analýzami, které zpracovává pro 132 zemí světa, upozorňuje na rizika plynoucí z obchodního styku.
- Index výrobních cen v eurozóně v květnu meziročně vzrostl o 1,6 % po růstu o 2,6 % v předchozím měsíci. Analytici očekávali růst o 1,7 %. Meziměsíčně index naopak podle očekávání klesl o 0,1 % po dubnovém poklesu o 0,3 %.
Zdroj: CNBC