Evropské akcie v pondělí zdražily, náladu na trzích ovlivnila čínská makrodata

Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely v plusu, když se investoři soustředili na čínská makrodata. Analytiky pozitivně překvapily čínské maloobchodní tržby a průmyslový výroba, údaje o růstu čínské ekonomiky byly v souladu s očekáváním analytiků.
Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,23 % na 387,75 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,34 % na 7 531,72 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,1 % na 5 578,21 bodu a německý DAX získal 0,52 % na 12 387,34 bodu.
Zhruba o 0,6 % zlevnily akcie největšího světového pivovaru Anheuser-Busch InBev, který odložil uvedení své asijsko-tichomořské divize Budweiser Brewing Company APAC na hongkongskou burzu.
Zhruba o 6 % se propadly akcie britské softwarové firmy Micro Focus. Jeden ze členů představenstva firmy totiž prodal akcie v hodnotě zhruba 11,6 milionu liber.
Evropské akcie (15. července 2019), zdroj: CNBC
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Spotřebitelské ceny na Slovensku v červnu zpomalily tempo meziročního růstu na 2,6 procenta z 2,7 procenta v květnu. Informoval o tom v pondělí slovenský statistický úřad. V Česku meziroční růst spotřebitelských cen v červnu zpomalil na 2,7 procenta z květnových 2,9 procenta.
- Francouzské automobilce PSA, která vyrábí vozy Peugeot a Citroën, klesl v prvním pololetí celosvětový prodej meziročně o 12,8 procenta na 1,9 milionu vozů. Nedařilo se jí na rozvíjejících se trzích, v Evropě ale výkon trhu překonala. Podle pondělního sdělení firmy se na výsledku podepsalo především zastavení prodeje v Íránu a obchodní problémy v Číně.
- Energetici v jaderné elektrárně v Dukovanech dokončili opravy parogenerátoru číslo šest u odstaveného druhého bloku. Nyní připravují závěrečné tlakové zkoušky, které potrvají do středy. Druhý blok odstavený v červnu kvůli závadě parogenerátoru by mohl energii do sítě znovu dodávat 21. července. ČTK to v pondělí řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.
- Rychlý úbytek a stárnutí populace v zemích střední a jihovýchodní Evropy by mohl podstatně brzdit hospodářský růst oblasti a její sbližování s vyspělejšími evropskými ekonomikami. Prohlásil to v pondělí náměstek výkonné ředitelky Mezinárodního měnového fondu Tchao Čang. Celková populace v regionu podle něho klesne do roku 2050 v důsledku stárnutí a migrace o 12 procent, přičemž počet pracovních sil se sníží o 25 procent.
Zdroj: CNBC