Evropské akcie v úterý znovu klesly kvůli nejistotě ohledně dalšího vývoje obchodní války

Evropské akciové trhy v úterý uzavřely v minusu, když se investoři nadále soustředili zejména na novinky týkající se obchodní války mezi Čínou a USA. Náladou investorů otřáslo zejména rozhodnutí Spojených států označit Čínu za měnového manipulátora. Čína v úterý odmítla, že by se svou měnou manipulovala.
Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 0,47 % na 367,71 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,72 % na 7 171,69 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,13 % na 5 234,65 bodu a německý DAX přišel o 0,78 % na 11 567,96 bodu.
V úvodu obchodování evropské akcie těžily z příznivých statistických údajů z Německa. Průmyslové zakázky se v červnu v největší evropské ekonomice meziměsíčně zvýšily o 2,5 %. Analytici dotazovaní agenturou Reuters přitom čekali v průměru zvýšení zakázek jen o půl procenta.
Výsledky hospodaření reportovala například největší evropská poštovní společnost Deutsche Post, jejíž provozní zisk se ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšil o 2,9 % na 769 milionů EUR. Firma zároveň zvýšila celoroční výhled pro rok 2019 a její akcie poté zdražily o více než 2 %.
Evropské akcie (6. srpna 2019), zdroj: CNBC
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Průmyslová výroba v Česku po čtyřech měsících růstu letos v červnu meziročně oslabila o 3,8 procenta. Oznámil to v úterý Český statistický úřad. Podepsal se na tom podle statistiků pokles výroby motorových vozidel, ale částečně i vysoká srovnávací základna v loňském roce. V květnu i dubnu přitom průmysl v meziročním srovnání o více než tři procenta posiloval. Průmysl oslabil i meziměsíčně, a to o 2,8 procenta. Za celé druhé čtvrtletí letošního roku ale průmyslová výroba meziročně stoupla o 0,8 procenta.
- Zakázky německého průmyslu v červnu stouply ve srovnání s předchozím měsícem o 2,5 %, což byl nejvyšší růst od srpna 2017 a mnohem vyšší, než čekali analytici. K vysokému růstu přispěly hlavně objednávky nákladného zboží ze zemí mimo eurozónu. Domácí objednávky naopak klesly. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství.
- Přebytek zahraničního obchodu ČR v červnu meziročně stoupl o pět miliard korun na 18,4 miliardy korun. Výsledek kladně ovlivnilo mimo jiné obchodování s kovy, rafinovanými ropnými produkty, chemií nebo ostatními dopravními prostředky, jako jsou lodě, lokomotivy, letadla a jízdní kola. Opačný vliv na celkovou bilanci měl obchod s motorovými vozy a stroji. Vyplývá to z předběžných údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Dovoz i vývoz klesly.
- V Česku bylo letos v červenci vyhlášeno 54 bankrotů obchodních společností, tedy o 22 více než v červnu. Bankrotů podnikatelů proti předchozímu měsíci přibylo o 495 na 915, což je nejvíc za dobu účinnosti insolvenčního zákona, tedy od začátku roku 2008. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, kterou v úterý firma poskytla ČTK.
Výsledková sezóna
- Hotelové společnosti InterContinental Hotels Group (IHG) vzrostl v první polovině letošního roku zisk před zdaněním o 25 procent na 375 milionů USD. Firma podle úterního prohlášení těžila hlavně z růstu příjmů.
Zdroj: CNBC