Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za celý týden ale o půl procenta zpevnily

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v červených číslech poté, co Čína oznámila dodatečná cla ve výši pět až deset procent na americké zboží, jehož roční hodnota dovozu do země dosahuje zhruba 75 miliard dolarů.
Regionální index STOXX Europe 600 ztratil 0,78 % na 371,36 bodu, za celý týden však stoupl o 0,47 %. Britský FTSE 100 odevzdal 0,47 % na 1 094,98 bodu (týden: -0,31 %), francouzský CAC 40 si pohoršil o 1,14 % na 5 326,87 bodu (týden: +0,49 %) a německý DAX se snížil o 1,15 % na 11 611,51 bodu (týden: +0,42 %).
V minusu obchodování zakončila většina hlavních sektorů, přičemž zhruba 2 % ztratilo automobilové odvětví, které má vysokou expozici vůči Číně, a bylo tak pod tlakem eskalace obchodní války mezi dvěma největšími světovými ekonomikami.
Nedařilo se zejména dánské společnosti Rockwool International, jejíž akcie se propadly o necelých 16 %, když firma odtajnila horší než očekávané výsledky hospodaření.
Pozitivní kvartální čísla naopak pomohla technologické firmě Simcorp, jež stoupla o 5 %.
Evropské akcie (23. srpna 2019), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Německý výrobce aut Volkswagen svolá ve Spojených státech 679 000 vozů prodaných od roku 2011. Kvůli problémům s elektřinou by se mohly samovolně rozjet. Žádná zranění ale v této souvislosti zatím hlášena nejsou, uvedl v pátek mluvčí firmy.
- Německá ocelářská a strojírenská společnost ThyssenKrupp jedná o koupi obchodníka s kovy Klöckner s cílem posílit své podnikání v ocelářském průmyslu. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informoval německý ekonomický deník Handelsblatt. Akcie společnosti ThyssenKrupp na zprávu zareagovaly růstem o téměř pět procent, zatímco akcie Klöckner si připisují přes 13 procent.
- Evropská unie chce zřídit investiční fond ve výši 100 miliard eur, který by posílil "evropské šampiony" vůči americkým a čínským rivalům, jako jsou Google, Apple nebo Alibaba. Tento návrh se objevil mezi řadou neobvykle radikálních plánů, které chtějí členové Evropské komise zařadit do agendy nově zvolené předsedkyně Ursuly von der Leyenové. Zjistil to zpravodajský server Politico, který měl možnost do dokumentu nahlédnout.
- Ruská automobilka GAZ může od 21. října do 20. dubna přejít na čtyřdenní pracovní týden se snížením mezd zaměstnancům. Uvedl to v pátek list Kommersant s tím, že informaci od zaměstnanců firma potvrdila. Chystané opatření vysvětlila zhoršením situace na trhu lehkých užitkových vozů v Rusku a také důsledky sankcí. Pokud se však situace na trhu zlepší, k chystanému kroku, o kterém v předstihu vyrozuměla odbory a zaměstnance, nesáhne.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Německá ekonomika přes léto pravděpodobně dál zeslábla, protože kvůli nedostatku zakázek vázne výroba. Ve svém výhledu to v pondělí uvedla Deutsche Bundesbank, tedy německá centrální banka. Zpráva tak naznačuje, že největší evropská ekonomika už je nyní v recesi, uvedla agentura Reuters.
- Případný odchod Británie bez dohody (tzv. tvrdý brexit) by v České republice nejvíce postihl vedle automobilového průmyslu i strojírenství, konkrétně dovoz a vývoz reaktorů, kotlů a mechanických přístrojů. Výrazně by byl zasažený také obchod s elektronikou. V případě brexitu bez dohody by se totiž na dovoz zboží na straně EU i Británie začala aplikovat standardní dovozní cla a zvýšila by se administrativa spojená se zajišťováním celního odbavení a skládání celních záruk. Uvedené obory přitom tvoří největší objem obchodní výměny mezi Českem a Británií. Vyplývá to ze studie PwC, o které v pondělí firma informovala v tiskové zprávě.
- Ruská státní společnost pro jadernou energetiku Rosatom má zájem o účast na výstavbě jaderné elektrárny Belene v Bulharsku. Firma v pondělí oznámila, že podala přihlášku do tendru na strategického investora. Odhadované náklady na projekt činí nejméně deset miliard eur.
- Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který se zotavuje po operaci žlučníku, nebude ze zdravotních důvodů schopen zúčastnit se na konci tohoto týdne summitu ekonomicky nejvyspělejších zemí světa G7 ve francouzském Biarritzu. Oznámila to v pondělí podle agentury Reuters mluvčí EK.
- Míra nezaměstnanosti na Slovensku se v červenci nezměnila, zůstala na červnové úrovni 4,97 procenta. Drží se tak blízko historického minima. Oznámilo to v úterý ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které na Slovensku řídí úřady práce. V Česku nezaměstnanost v červenci stoupla na 2,7 procenta z červnových 2,6 procenta.
- Summit skupiny sedmi největších ekonomik světa G7, který se uskuteční ve Francii na konci tohoto týdne, bude zřejmě bez společného závěrečného prohlášení. Důvodem jsou neshody mezi jednotlivými zeměmi ohledně obchodu. Bude to poprvé, kdy summit G7 skončí bez vydání závěrečného komuniké od roku 1975, kdy se tato setkání začala konat. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na představitele japonské vlády. Už loni ale prezident USA Donald Trump schůzku opustil předčasně a stáhl svou podporu beztak velmi opatrně formulovaného usnesení.
- Pokračující sucho a nedostatek srážek by v budoucnu mohlo ovlivnit pokles českého HDP až o 1,6 procenta. Vědci z Centra pro vodu, půdu a krajinu při České zemědělské univerzitě (ČZU) vyčíslili, že by pokles činil až 80 miliard korun. Další nezapočítané náklady sucha by představovaly dopady například na zdraví obyvatel, životní prostředí a vyplacené náhrady z pojištění. Výsledky dvou scénářů dopadů na českou ekonomiku, s nimiž vědci pracují, v úterý představili na tiskové konferenci v Praze.
- Americká společnost Elanco Animal Health se dohodla na převzetí divize veterinárních přípravků německé společnosti Bayer, zaplatí za ni 7,6 miliardy USD v hotovosti a v akciích. Spojením vznikne podle objemu příjmů druhý největší hráč v sektoru zdravotních přípravků pro zvířata. Podniky to v úterý oznámily ve společné tiskové zprávě.
- Ropná společnost Shell, letecký přepravce British Airways a firma Velocys plánují postavit první evropskou továrnu pro masovou výrobu leteckého paliva z domácího a průmyslového odpadu. Pohonné hmoty z této továrny by letadla mohla začít využívat od roku 2024, napsala agentura Reuters.
- Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše zůstat 40 miliard korun. Nevidí důvod k jeho snižování, jak požadují komunisté, řekl ve středu novinářům. O vývoji vyjednávání o rozpočtu nyní na ministerstvu financí předseda vlády jedná s ministryní financí Alenou Schillerovou. Navržený schodek rozpočtu nechce měnit ani ona.
- Estonská alternativní taxislužba Bolt, která se dříve nazývala Taxify, vstupuje na trh rozvozu jídel. Rival americké firmy Uber tuto službu spouští v rodném Estonsku, další evropské a také africké země přijdou na řadu v příštím roce. Firma to oznámila ve středečním sdělení.
- Německá vláda ve středu v aukci poprvé prodala 30leté státní dluhopisy se záporným výnosem. Prodala jich za 824 milionů eur, v plánu ale měla prodat dluhopisy s nulovým úrokem za dvě miliardy eur. Průměrný výnos dosáhl minus 0,11 procenta, uvedla agentura Reuters. Ta zároveň prodej 30letých dluhopisů se záporným výnosem označila za milník pro celý dluhopisový trh.
- Podnikatelská aktivita v zemích eurozóny se v srpnu zlepšila. Hlavní podíl na tom má růst v sektoru služeb, ale i zmírnění poklesu aktivity ve zpracovatelském sektoru. Nicméně obavy z obchodní války srazily očekávání manažerů na nejslabší úroveň za šest let. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery, jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnila konzultační společnost IHS Markit.
- Německému zpracovatelskému sektoru se v srpnu dařilo navzdory očekáváním o něco lépe než v předchozím měsíci. Index nákupních manažerů podle předběžných dat stoupl na 43,6 bodu z 43,2 bodů v červenci, zatímco analytici odhadovali mírný pokles na 43 bodů.
- Představitelé Evropské centrální banky se obávají, že hospodářský růst je ještě slabší, než se původně předpokládalo. Nejlepší způsob, jak bojovat proti zpomalení, nabízí balíček opatření, kam patří další snížení úroků či nové nákupy dluhopisů. Vyplývá to ze zápisu z červencového zasedání měnového výboru, který ECB ve čtvrtek zveřejnila.
- Maloobchodníci v Británii v srpnu zaznamenali nejvýraznější pokles tržeb od konce roku 2008. Vyplývá to z průzkumu Konfederace britského průmyslu (CBI). Výsledky průzkumu přispívají k pochybnostem ohledně síly britské ekonomiky před blížícím se termínem pro odchod země z Evropské unie, napsala agentura Reuters.
- Německá strojírenská společnost ThyssenKrupp podala u evropského soudu stížnost na rozhodnutí Evropské komise, která odmítla schválit navrhované spojení evropských ocelářských aktivit ThyssenKrupp a indické firmy Tata Steel. Uvádí to čtvrteční sdělení ThyssenKrupp.
- Šéf německého automobilového koncernu Volkswagen Herbert Diess se zajímá o koupi podílu v americkém výrobci elektromobilů Tesla.Informoval o tom ve čtvrtek podle agentury Reuters německý list Manager Magazin s odvoláním na zdroje z podniku. Diess se podle listu domnívá, že Volkswagen by mohl těžit ze zkušeností Tesly v oblasti baterií a softwaru. Akcie Tesly v reakci na zprávu stouply až o tři procenta. Později, když mluvčí Volkswagenu zprávu popřel, akcie Tesly zhruba polovinu svých denních zisků zase odevzdaly.
- Německý výrobce luxusních automobilů Audi se hodlá připojit k alianci konkurentů Daimler a BMW, v jejímž rámci budou firmy společně vyvíjet samořízené vozy. Informoval o tom ve čtvrtek německý list WirtschaftsWoche na svých internetových stránkách.
- Spotřebitelská důvěra v eurozóně v únoru podle předběžných dat poklesla oproti předcházejícímu měsíci na -7,1 bodu z -6,6 bodu v červenci, ještě hlouběji do záporných hodnot, než se očekávalo. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila Evropská komise.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Antofagasta v 1H: Čistý zisk 302,4 milionu USD (loni: 194,3 milionu USD), zisk EBITDA 1,31 miliardy USD (loni: 904,2 milionu USD).
- Výsledky CRH v 1H: Zisk před zdaněním 707 milionů EUR (odhad: 574,1 milionu EUR), zisk EBITDA 1,54 miliardy EUR (odhad: 1,47 miliardy EUR).
Výrobce netkaných textilií PFNonwovens dosáhl v prvním pololetí 2019 konsolidovaných výnosů 3,16 miliardy Kč. Výsledek je srovnatelný s číslem za stejné období loňského roku. Provozní zisk EBITDA ale společnosti v pololetí klesl o 8,5 % na 605,8 milionu Kč a čistý zisk se snížil o 11,8 % na 246,8 milionu Kč.
Zdroj: CNBC