V Madridu začala dvoutýdenní klimatická konference OSN

Dopady klimatických změn jsou stále nebezpečnější, musíme ukončit válku s přírodou, prohlásil v pondělí v Madridu generální tajemník OSN António Guterres na úvod 25. konference OSN o změnách klimatu (COP25). Ta musí podle něj vyslat světu jasnou výzvu, že je třeba v tomto ohledu změnit kurz. Guterres rovněž apeloval na velké znečišťovatele ovzduší, aby přestali stavět uhelné elektrárny, jinak budou veškeré snahy o zastavení klimatických změn odsouzeny k nezdaru.
"Musíme konečně ukázat, že bereme vážně náš závazek ukončit válku proti přírodě - že máme politickou vůli dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050," prohlásil v Madridu generální tajemník OSN. Konference, jejíž heslo zní #TimeForAction (čas jednat), potrvá do 13. prosince.
Chilská ministryně životního prostředí Carolina Schmidtová, jejíž země madridské konferenci předsedá, v zahajovacím projevu vyzvala vlády, aby předložily ambicióznější závazky snižování emisí skleníkových plynů před vypršením lhůty, jež byla stanovena ke konci příštího roku.
Španělský premiér Pedro Sánchez na úvod konference mimo jiné zdůraznil roli žen v boji proti klimatickým změnám. Uvedl, že jako první vyjádřila obavy z globálního oteplování v důsledku většího množství oxidu uhličitého v atmosféře americká fyzička a bojovnice za práva žen Eunice Footeová už v roce 1856. Sánchez řekl, že chce vyzdvihnout roli žen a vědkyň a také připomenout, jak dlouho už vědci varují před globálním oteplováním.
Madridská klimatická konference zahajuje klíčové období do konce roku 2020, během něhož mají signatáři pařížské klimatické dohody z roku 2015 představit nové národní klimatické cíle. Na konferenci v Paříži v roce 2015 si na 200 států světa určilo za cíl udržet globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia oproti předindustriálnímu období, a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně.
Průměrné teploty jsou již nyní zhruba o jeden stupeň Celsia vyšší ve srovnání s předindustriálním obdobím. Tím podle serveru BBC News vědci pro tyto potřeby označují převážně období 1850-1900, ačkoli průmyslová revoluce v Británii začala už ve druhé polovině 18. století. Program OSN pro životní prostředí ve zprávě z minulého týdne varoval, že pokud by se země držely svých stávajících slibů, stouply by teploty do konce století o 3,2 stupně, což by mělo pro klima ničivé důsledky.
Jedním z hlavních předmětů jednání bude na madridské konferenci složitá a značně kontroverzní otázka obchodování s emisemi či kompenzace škod způsobených dopady klimatických změn, o něž žádají rozvojové země.
Letošní konference se původně měla konat v Chile, to ale na poslední chvíli pořadatelství zrušilo kvůli pokračujícím protivládním demonstracím. Na konferenci je očekáváno kolem 29 000 účastníků, včetně nejvyšších představitelů asi 50 zemí. Zatímco Evropská komise vyslala do Madridu své nově zvolené vedení, největší světoví znečišťovatelé ovzduší jako USA, Čína a Indie jsou zastoupeni delegacemi na ministerské či nižší úrovni, napsala agentura AP. Českou delegaci na prvním dni zasedání vedl premiér Andrej Babiš doprovázený ministrem životního prostředí Richardem Brabecem.
Zdroj: ČTK
Aktuality

