Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za celý týden ale z hlavních indexů stoupl jen S&P 500

Americké akcie na závěr týdne posílily. K nákupu cenných papírů v pátek povzbudila investory příznivá zpráva o vývoji situace na trhu práce USA a optimismus z vývoje obchodních jednání mezi Spojenými státy a Čínou.
Index Dow vzrostl o 1,22 % na 28 015,06 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,91 % na 3 145,91 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o procento na 8 656,53 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,2 % na 13,62 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o tři bazické body na 1,84 %.
Nejlépe si vedly energetické a finanční společnosti a průmyslové podniky. Energetickým firmám pomohl mimo jiné růst cen ropy po dohodě mezi ropným kartelem OPEC a jeho spojenci o výraznějším snížení těžby.
Páteční zpráva z trhu práce ukázala, že americká ekonomika v listopadu vytvořila asi 266 000 pracovních míst, což bylo podstatně více, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti v USA klesla na 3,5 % z říjnových 3,6 %, a vrátila se tak na nejnižší úroveň za půl století. Tvorba pracovních míst byla v listopadu nejvyšší za posledních deset měsíců.
Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow v pátek poznamenal, že termín 15. prosince pro uvalení dalších cel na čínské zboží zatím zůstává v platnosti. Jednání jsou ale podle něj konstruktivní, téměř každodenní a skutečně se blíží ke konci.
Za celý týden stoupl jen S&P 500, a to o 0,16 %. Dow přišel o 0,13 % a Nasdaq Composite ztratil 0,1 %. Pokles způsobila řada smíšených statistických zpráv.
Dolar za týden zaznamenal nejvýraznější procentní ztrátu za více než měsíc
Americký dolar za celý týden zaznamenal nejvýraznější procentní ztrátu za více než měsíc. Oslaboval kvůli řadě statistických údajů z USA, které zaostaly za očekáváním a vyvolaly obavy, že americká ekonomika začíná zpomalovat. V pátek však dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,3 % na 97,68 bodu.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Ve Spojených státech v listopadu mimo zemědělství vzniklo asi 266 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo jen zhruba 180 tisíc míst po 156 tisících v říjnu (revidováno ze 128 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla na 3,5 % z 3,6 %. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v listopadu zpomalil na 3,1 %.
- Uber dostal v letech 2017 a 2018 téměř 6 000 hlášení o sexuálních útocích ve svých vozech ve Spojených státech. Meziročně se jejich počet zvýšil, ale v poměru k počtu jízd, který v minulém roce vzrostl, klesl o 16 procent. Vyplývá to z dlouho očekávané zprávy o bezpečnosti, kterou poskytovatel alternativní taxislužby v pátek zveřejnil.
- Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další významní producenti černého zlata se na jednání ve Vídni dohodli na dodatečném snížení těžby suroviny v prvním čtvrtletí příštího roku o 500 tisíc barelů denně. Informaci přinesla agentura Reuters s odvoláním na své zdroje. Cílem kroku je omezit dodávky ropy na trh, a podpořit tak její ceny.
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v prosinci stoupl na 99,2 bodu z 96,8 bodu v listopadu. Analytici očekávali růst na 97 bodů. Vyplývá to z finálních údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje.
- Velkoobchodní skladové zásoby v říjnu meziměsíčně stouply o 0,1 % (odhad: 0,2 %, září: -0,4 %).
- Credit Suisse snížila doporučení na akcie Tiffany & Co. na "neutral" z "outperform".
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v listopadu podle finálních údajů společnosti Markit stoupl na 52,6 bodu z říjnových 51,3 bodu. Analytici počítali s růstem na 52,2 bodu. Podle ISM indexu nákupních manažerů v listopadu aktivita v americkém zpracovatelském sektoru naopak zpomalila na 48,1 bodu z 48,3 bodu v říjnu (odhad: 49,2 bodu).
- Výdaje ve stavebnictví v říjnu meziměsíčně klesly o 0,8 % (odhad: +0,4 %, září: -0,3 %).
- Citigroup zvýšila doporučení na akcie Altria Group na "buy" z "neutral".
- Morgan Stanley zvýšila cílovou cenu akcií Nike na 118 ze 108 USD.
- Spojené státy by mohly přikročit ke zvýšení i rozšíření cel, která v říjnu zavedly na zboží z Evropské unie v reakci na nezákonné subvencování výrobce letadel Airbus. Uvedl to Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR) po pondělním verdiktu Světové obchodní organizace, podle kterého EU subvencování Airbusu ještě úplně neukončila.
- Americká vláda v pondělí oznámila, že by mohla uvalit až stoprocentní dodatečná cla na francouzské zboží o objemu 2,4 miliardy dolarů včetně šumivého vína, kabelek, sýrů a dalších výrobků. Jsou to protiopatření za francouzskou digitální daň, která by podle Washingtonu mohla poškodit americké technologické firmy. Podle webu Business Insider musí tento krok schválit americký prezident Donald Trump. Francouzský ministr financí Bruno Le Maire v úterý označil hrozbu cly za nepřijatelnou. Dodal, že v případě zavedení cel bude Evropská unie připravena k odvetě.
- Severoatlantická aliance musí být pružnější a dívat by se neměla jen na Rusko, ale také na islámský terorismus nebo na posilující Čínu. Po úterním jednání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem to řekl Donald Trump, podle kterého se na tom obě hlavy států shodly. Macron řekl, že si stojí za svým nedávným výrokem o "mozkové smrti" NATO. Aliance si podle něj potřebuje vyjasnit své strategické cíle.
- Trump pohrozil hospodářskými tresty těm zemím Severoatlantické aliance, které nebudou na obranu odvádět dohodnutá dvě procenta hrubého domácího produktu. Řekl to po setkání s kanadským premiérem Justinem Trudeauem na okraji londýnského summitu NATO.
- Zakladatelé společnosti Google Larry Page a Sergey Brin předají plnou kontrolu nad vedením společnosti Google i mateřské Alphabet (v úterním after-marketu nejprve +0,7 %, později zisky odevzdány) do rukou stávajícího ředitele Googlu Sundara Pichaie. Chtějí zjednodušit strukturu vedení korporace.
- USA: ISM index aktivity pro oblast New Yorku v listopadu vzrostl na 50,4 bodu z říjnových 47,7 bodu.
- Citigroup zvýšila cílovou cenu akcií Alphabet (v úterý +0,46 %) na 1 500 z 1 450 USD.
- Citigroup snížila doporučení na akcie Netflix (v úterý -1,24 %) na "neutral" z "buy".
- Americký ministr financí Steven Mnuchin vyzval všechny země, aby pozastavily plány na zavedení takzvané digitální daně, a umožnily tak, že Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) bude moci dosáhnout mezinárodní dohody o řešení této záležitosti. Zavedení digitální daně nyní plánuje i Česká republika.
- Jihokorejský soud ve středu potvrdil pokutu 873 milionů dolarů americkému výrobci čipů Qualcomm (ve středu +2,6 %) za nekalé obchodní praktiky při licencování patentů a prodeji čipů do modemů. Soudce odmítl odvolání společnosti proti pokutě, kterou jí v roce 2016 vyměřila Korejská komise pro hospodářskou soutěž (KFTC). Qualcomm podle něj zneužil svého dominantního postavení na trhu. Americká společnost se hodlá proti rozhodnutí odvolat k nejvyššímu soudu. Pokuta je vůbec nejvyšší, jaká kdy byla v Jižní Koreji udělena.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 29. listopadu po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 9,2 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v listopadu vytvořili 67 000 pracovních míst. Ve středu to oznámila organizace ADP. Analytici v průměru odhadovali, že vznikne 140 000 pracovních příležitostí. V říjnu vzniklo 121 000 pracovních míst.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb USA v listopadu podle finálních údajů společnosti Markit vzrostl na 51,6 bodu z říjnových 50,6 bodu. Analytici s tímto zvýšením počítali. Kompozitní PMI stoupl na 52 bodů z 50,9 bodu v předchozím měsíci (odhad: 51,9 bodu).
- ISM index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor v listopadu klesl na 53,9 bodu z 54,7 bodu v říjnu (odhad: 54,5 bodu).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 4,856 milionu barelů (odhad: -1,734 milionu barelů, předchozí týden: +1,572 milionu barelů).
- Americká automobilka General Motors a jihokorejská společnost LG Chem plánují postavit jeden z největších závodů na baterie pro elektrická auta na světě. Firmy ve čtvrtek oznámily, že vytvořily společný podnik na výrobu bateriových článků, který plánuje investovat 2,3 miliardy USD do vývoje baterií a do nového závodu na baterie v Ohiu.
- Čínská telekomunikační společnost Huawei zažalovala americkou Federální komisi pro spoje (FCC), neboť považuje za nezákonné rozhodnutí, kterým regulátor označil čínskou firmu za hrozbu pro národní bezpečnost USA. V noci na čtvrtek o tom informovala agentura Reuters. Společnost Huawei zažalovala vládu Spojených států také v březnu za to, že loni zakázala federálním agenturám používat její výrobky.
- Hlavní inženýr divize komerčních letadel americké společnosti Boeing John Hamilton, který měl na starosti řešení krize kolem letadel 737 MAX, odchází do důchodu. Firma zároveň upozornila, že Hamilton plánoval odchod do důchodu už v loňském roce, nakonec jej však odložil, aby pomohl s návratem letadel 737 MAX do služby.
- Deficit americké obchodní bilance v říjnu klesl na 47,2 miliardy USD. V září čítal schodek 52,5 miliardy USD; trh očekával schodek 48,7 miliardy USD.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 30. listopadu 203 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 213 tisících z předcházejícího týdne očekával trh naopak mírný nárůst na 215 tisíc žádostí.
- Američtí zaměstnavatelé oznámili během listopadu úmysl propustit 44 569 zaměstnanců. V říjnu to bylo 50 275 lidí. Vyplývá to ze zprávy Challenger Jobs-Cut Report.
- Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 29. listopadu zmenšil o 19 miliard krychlových stop. Poté, co v předcházejícím týdnu čítal úbytek 28 miliard kubických stop, očekával trh, že ubyde dalších 22 miliard krychlových stop.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Campbell Soup (ve středu +1,87 %) v 1QFY2020: Upravený zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,71 USD), tržby 2,18 miliardy USD (odhad: 2,19 miliardy USD).
- Výsledky Brown-Forman ve 2QFY2020: Čistý zisk na akcii 0,59 USD (loni: 0,52 USD, odhad: 0,52 USD), tržby 989 milionů USD (loni: 910 milionů USD, odhad: 974 milionů USD).
- Výsledky Dollar General ve 3Q: Čistý zisk na akcii 1,42 USD (loni: 1,26 USD, odhad: 1,38 USD), tržby 7 miliard USD (loni: 6,4 miliardy USD, odhad: 6,9 miliardy USD).
- Výsledky Signet Jewelers ve 3Q: Upravená čistá ztráta na akcii 0,76 USD (odhad: -1,04 USD), tržby 1,187 miliardy USD (loni: 1,191 miliardy USD, odhad: 1,144 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
