US MARKETOtevírá za: 9 h 18 m
DOW JONES-0,61 %
NASDAQ-1,00 %
S&P 500-0,67 %

Pomoc libanonské ekonomice Paříž podmiňuje vznikem nové vlády

(AKTUALIZOVÁNO) Libanonská ekonomika přichází kvůli politické krizi denně o 70 až 80 milionů dolarů. Řekl to ve středu úřadující libanonský ministr obchodu Mansúr Btajš. Situace se podle něj zhoršuje a je třeba ji rychle vyřešit. V Paříži se ve středu k diskusi o podpoře Libanonu sešli zástupci zainteresovaných zemí, ale například francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian pomoc podmínil urychleným sestavením nové vlády.

Libanonci od poloviny října protestují proti vládě, žádají její kompletní výměnu a dosazení odborníků, kteří pomohou vyřešit těžkou ekonomickou krizi. Podle expertů jsou problémy nejhlubší od občanské války, která v zemi skončila roku 1990.

Na vážnost situace ve středu poukázal také předseda svazu libanonských průmyslníků Fádí Džamaíl. Průmyslu se podle něj nedostává surovin. "Je to otázka života a smrti, upírat nám suroviny je zločin a my nebudeme nečinně přihlížet," varoval.

Dosluhující premiér Saad Harírí, který podal demisi kvůli protestům už v říjnu, požádal nedávno spojenecké země o pomoc s řešením hospodářských problémů. Francie na středu svolala zástupce zemí ochotných Libanonu pomoci. Harírí žádal o pomoc s dovozem potravin a surovin.

Úřadující ministr financí Alí Hasan Chalíl ve středu řekl, že letošní deficit bude vyšší, než s jakým se původně počítalo, a to kvůli prudkému poklesu státních příjmů.

Chalíl sdělil novinářům, že se státní příjmy v minulých třech měsících snížily o 40 % a že krize se dotýká spotřeby, importu, daňových příjmů a celkového ekonomického růstu. "Máme velmi znepokojivé údaje, naše příjmy se v minulých třech měsících velmi snížily," řekl ministr.

Libanon rozpočet na letošní rok schválil v květnu a počítalo se v něm s deficitem 7,6 % hrubého domácího produktu a růstem 1,2 %.

Banky nyní nemají dost hotových peněz a hodnota libanonské libry se propadla o třetinu. Chalíl řekl, že přednost mají mzdy státních zaměstnanců a ty budou vyplaceny i v příštích měsících. "To ale nic nemění na faktu, že čelíme opravdovým obtížím ve financování státu jako celku," dodal.

Agentura Reuters napsala, že na pařížské setkání přijeli zástupci zemí z oblasti Perského zálivu, Evropy i USA. Libanonské zadlužení nyní dosahuje 150 % HDP a je jedno z nejvyšších na světě. Rozpočtový deficit země loni činil 11,5 %.

Účastníci pařížské diskuse se ve středu v závěrečném prohlášení shodli, že "v zájmu zabránit zhoršení ekonomiky je naléhavě třeba zavést ekonomické reformy, které obnoví vyrovnaný rozpočet a finanční stabilitu". Skupina vyzvala libanonské instituce k přijetí věrohodného rozpočtu na příští rok do několika týdnů po sestavení nové vlády. Uložila zemi také účinněji bojovat proti korupci.

Le Drian řekl, že Libanon potřebuje fungující vládu, která prosadí reformy a otevře tak cestu pro mezinárodní finanční pomoc. K Libanonu se ve Washingtonu vyjádřil také americký ministr zahraničí Mike Pompeo, když řekl, že "odpovědnost nyní leží na Libanoncích" a jejich tlaku na nový politický pořádek. USA zavedly sankce proti libanonskému Hizballáhu, který je spojencem Íránu, ale zároveň také silnou politickou skupinou v Libanonu se zastoupením ve vládě.

Zdroj: ČTK

Blízký a Střední východHDPPolitika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast