Ceny v českém průmyslu v prosinci stouply o 2,1 %, v zemědělství klesly

Meziroční růst cen průmyslových výrobců v Česku v prosinci zrychlil na 2,1 procenta, v listopadu ceny stouply o 0,9 procenta. Ceny stavebních prací byly v prosinci vyšší o 4,6 procenta, v zemědělství naproti tomu klesly o 3,7 procenta. Uvedl to ve čtvrtek Český statistický úřad. Analytici podobný vývoj očekávali. V průměru za celý loňský rok ceny průmyslových i zemědělských výrobců, tržních služeb pro podniky i stavebních prací rostly.
"Ceny průmyslových výrobců rostly již třetím rokem za sebou a v roce 2019 se meziročně zvýšily o 2,6 procenta. Stejnou hodnotu vykázal i růst cen tržních služeb. K výraznějšímu růstu o 4,9 procenta pak došlo u zemědělských výrobců a rovněž u stavebních prací, kde šlo podle odhadu o růst ve výši 4,6 procenta," sdělil vedoucí oddělení statistiky cen zemědělství, stavebnictví a služeb ČSÚ Jiří Šulc.
Ceny u výrobců mohou naznačit budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace loni v prosinci zrychlila meziroční růst o desetinu procentního bodu na 3,2 procenta. Za celý loňský rok spotřebitelské ceny v Česku v průměru stouply o 2,8 procenta, což byla druhá nejvyšší průměrná roční míra inflace za posledních 11 let.
"Pro rok 2020 lze čekat zpomalení růstu cen v průmyslu zhruba do oblasti jednoho procenta, v případě cen v zemědělství lze počítat s jejich poklesem, možná i v řádu několika procent," míní hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč.
U zemědělských výrobců nejprve od loňského července meziroční růst cen zpomaloval až na říjnových 0,4 procenta, v listopadu pak přišel pokles o 2,1 procenta, v prosinci se tedy ještě prohloubil. "Důvodem je zejména to, že z meziročního srovnání odezněl efekt předloňské žalostně špatné úrody," uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. V posledním měsíci roku se ceny v rostlinné výrobě snížily o 10,2 procenta, zlevnila například zelenina, naopak ovoce zdražilo. V živočišné výrobě byly prosincové ceny meziročně vyšší o 5,8 procenta. Podle analytika Raiffeisenbank Luboše Růžičky to bylo zejména dáno nedostatkem vepřového na evropském trhu, kde jsou chovy prasat ohroženy prasečím morem.
Ceny průmyslových výrobců v závěrečném měsíci loňského roku zrychlily svůj meziroční růst v důsledku vývoje ceny ropy a zvýšení cen v potravinářském průmyslu. Podle Jáče jde pouze o přechodné zrychlení. "Již v prvních měsících roku 2020 by se dynamika růstu cen v tuzemském průmyslu měla zmírnit," podotkl. Vývoj cen průmyslových výrobců je jedním z argumentů proti dalšímu zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou, doplnil analytik Komerční banky Michal Brožka.
Tržní služby pro podniky zdražily v prosinci meziročně o 2,4 procenta. Vzrostly například ceny za služby v oblasti zaměstnání, programování nebo za reklamní služby a průzkum trhu. Naopak ceny za skladování a podpůrné služby v dopravě klesly.
Meziměsíčně se v prosinci zvýšily ceny zemědělských výrobců o 0,6 procenta a ceny průmyslových výrobců o 0,1 procenta. Ceny stavebních prací vzrostly proti listopadu o 0,2 procenta, ceny tržních služeb pro podniky klesly o 0,2 procenta.
Zdroj: ČTK