Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek zahájil dvoudenní státní návštěvu Barmy, při které se především čeká podpis dohod o masivních investicích do barmské infrastruktury jako součásti čínské iniciativy nové Hedvábné stezky. Čína je v poslední době jedním z nejbližších spojenců Barmy, která od roku 2017 čelí rostoucí mezinárodní izolaci kvůli obviněním z genocidy při ofenzivě proti příslušníkům etnika Rohingů, upozorňují zahraniční tiskové agentury.
Čínský prezident je na oficiální návštěvě Barmy poprvé a je také po 19 letech prvním čínským vůdcem, který do země přijel.
Prezidenta Si uvítala na schodech prezidentského paláce v metropoli Neipyijto de facto vůdkyně Barmy Do Aun Schan Su Ťij. Barmský prezident Win Myin před novináři prohlásil, že je to "velice historická a důležitá návštěva". Si barmským vůdcům řekl, že je přesvědčen, že jeho cesta "posune vztahy obou zemí na novou úroveň a do nové éry," uvedla čínská tisková agentura Nová Čína.
Hlavním projektem nových čínských investic do infrastruktury v Barmě má být vybudování velikého přístavu ve městě Kyaukphyu v Arakánském státě za 1,3 miliardy dolarů. Číně umožní přímý přístup k Indickému oceánu. Přístav a plánovanou přilehlou průmyslovou zónu by měla s pevninskou Čínou spojovat nová vysokorychlostní železnice, která povede napříč celou Barmou.
Čína je jedním z největších investorů v Barmě a také největším barmským věřitelem. Ačkoliv se obě země v posledních letech sbližují, řada barmských představitelů i občanů dlouhodobě pohlíží skepticky na rostoucí vliv Pekingu v oblasti. Čínské infrastrukturní projekty se často setkávají s odporem kvůli svým nepříznivým dopadům na místní obyvatelstvo a životní prostředí.
Na sobotu jsou před čínskou ambasádou v největším barmském městě Rangúnu plánovány protesty proti "drancování přírodních zdrojů" v zemi. Demonstranti nesouhlasí například s obnovením staršího čínského projektu obrovské přehrady Myitsone na severu Barmy. Její stavba začala v roce 2009, nicméně o dva roky později ji přerušily protesty místních. Ačkoli je projekt mezi obyvateli stále velice nepopulární, náměstek čínského ministra zahraničí Luo Čao-chuej minulý týden uvedl, že spolu obě země ohledně dostavby úzce komunikují. Dokončení vodního díla, jehož rezervoár by zaplavil oblast o rozloze Singapuru, je podle agentury AFP nakloněna i Su Ťij.
Prezident Si má v sobotu mimo jiné jednat s mocným šéfem barmské armády generálem Min Aun Hlainem a později také se Su Ťij. Čína stále aktivněji vystupuje v pozici prostředníka při rozhovorech mezi Barmou a Bangladéšem o osudu asi 740 000 rohingských uprchlíků, kteří po násilnostech v Arakánském státě z posledních let pobývají v uprchlických táborech v Bangladéši. Si Ťin-pchingova návštěva je podle některých expertů známkou toho, že Čína ve sporu podporuje barmské vedení.
Zdroj: ČTK