Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza se v pátek po čtvrtečním poklesu vrátila na téměř devítileté maximum. Index PX stoupl o 0,66 procenta na 1 142,95 bodu, což je nejvyšší hodnota od začátku srpna roku 2011. Burze pomohly k růstu akcie bankovní skupiny Erste, energetické firmy ČEZ nebo softwarové společnosti Avast. Objem obchodů byl se zhruba 250 miliony korun podprůměrný.
Index pražské burzy se na nejvyšší úroveň od srpna 2011 dostal už ve středu a v pátek si proti středě ještě polepšil. K případnému překonání rekordu z roku 2011 má ale daleko. V srpnu 2011 index PX vystoupal na skoro 1 180 bodů, v první polovině roku 2011 pak opakovaně překonal hodnotu 1 270 bodů.
K pátečnímu růstu pomohly burze především posilující emise Erste, ČEZ a Avastu, se kterými se obchodovalo v největších objemech. Akcie Avastu zdražily o 2,5 procenta na 164 korun, což byl nejvýraznější růst z hlavních emisí. Cenné papíry Erste si polepšily o 1,5 procenta na 853,60 koruny a cenné papíry ČEZ o 0,1 procenta na 518 korun. Oslabily naopak třeba akcie textilní společnosti Pegas Nonwovens, a to o 0,57 procenta na 700 korun.
Pražská burza (24. ledna 2020), zdroj: BCPP
Týden na BCPP: Index PX +0,9 %, Avast +5,8 %, TMR -4,7 %
Za celý týden pražská burza vzrostla o 0,9 %. Ve čtvrtém lednovém týdnu se investoři zajímali o čtvrteční zasedání Evropské centrální banky, výsledkovou sezonu, ekonomické fórum v Davosu a nebezpečnou nákazu neznámým koronavirem původem z Číny. Právě informace o šíření koronaviru způsobily na akciových trzích jistou nervozitu. "Domácí index PX odolával nervozitě," popsal dění na trzích analytik J&T Banky Milan Vaníček.
Avast zaznamenal nová maxima s růstem o 5,8 procenta. Ani tentokrát u firmy nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná informace. Akcie společnosti jsou v posledních měsících v oblibě investorů poté, co zmizelo riziko prodejů podílů původních majitelů z řad private equity fondů.
Naopak největší pokles týdne postihl akcie TMR, které přišly o 4,7 procenta. U společnosti se neobjevila žádná kurzotvorná zpráva. Vzhledem k nízkému objemu obchodování může i menší objednávka způsobit větší výkyv ceny, a proto přisuzuje Vaníček pokles z minulého týdne spíše technickým faktorům obchodování.
V příštím týdnu se investoři zaměří na situaci okolo rozšiřování nákazy neznámým koronavirem, středeční zasedání americké centrální banky Fed, výsledkovou sezonu a páteční vystoupení Velké Británie z EU. "Očekáváme, že pokud se bude dále zhoršovat situace kolem nákazy koronaviru v Číně, tak trhy zůstanou nervózní a mohlo by dojít i k jistému vybírání lednových zisků," odhadl analytik.
Zdroj: ČTK, BCPP
Aktuality
