Evropské akcie v pondělí kvůli obavám z koronaviru výrazně oslabily

Evropské akcie zahájily týden výrazným poklesem kvůli obavám z ekonomických dopadů nového typu koronaviru, který se šíří z Číny. V pondělí čínské úřady uvedly, že počet obětí viru stoupl již na 81, nakažených je evidováno již více než 2800.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 2,26 % na 414,07 bodu, britský FTSE 100 oslabil o 2,29 % na 7 412,05 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 2,68 % na 5 863,02 bodu a německý DAX se snížil o 2,74 % na 13 204,77 bodu. Nejvíce ztratil sektor základních zdrojů, jenž si pohoršil zhruba o 4,3 %.
Výrazně oslabily například akcie francouzských výrobců luxusního zboží LVMH, Hermés a Kering, kteří jsou silně závislí na poptávce z Číny. Z dalších výrobců luxusního zboží oslabily firmy Burberry, Moncler, Swatch a Richemont. Ve srovnání s vypuknutím onemocnění SARS v letech 2002 až 2003 upozorňují analytici firmy Bernstein, že tehdy se Číňané na globálním prodeji luxusního zboží podíleli dvěma procenty, loni to však již bylo 35 procent.
Kvůli nákaze novým koronavirem už v Číně zemřelo 81 lidí, potvrzených případů nakažených je již více než 2 800. Nový koronavirus se rovněž objevil v Thajsku, na Tchaj-wanu, v Japonsku, Jižní Koreji, ve Vietnamu, v Singapuru, Malajsii, Nepálu, v USA, ve Francii, v Kanadě a v Austrálii.
Výrazně zlevnily také akcie aerolinek, kde například společnost Air France-KLM přišla o 5,6 % a její britský konkurent EasyJet spadl o 5 %. Kvůli vysoké závislosti na Číně se ale dostaly pod tlak rovněž akcie těžařských společností, uvedla agentura Reuters.
Ze středoevropského regionu stojí za zmínku zhruba 2,8% pokles akcií maďarské OTP Bank, na kterých se pozitivně neprojevilo zlepšení ratingového hodnocení od mezinárodní ratingové agentury Standard & Poor's z BBB- na BBB se stabilním výhledem.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Podnikatelská nálada v Německu se začátkem letošního roku překvapivě zhoršila, a to kvůli nárůstu pesimismu ohledně vyhlídek. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v pondělí zveřejnil institut Ifo. Index podnikatelské nálady v lednu klesl na 95,9 bodu z prosincových 96,3 bodu. Analytici přitom v průzkumu agentury Reuters předpovídali jeho nárůst na 97 bodů.
- Německá vláda zlepšila odhad letošního růstu německé ekonomiky na 1,1 procenta z dosud předpokládaného jednoho procenta. Agentuře Reuters to v pondělí sdělily zdroje obeznámené s novou prognózou. Německé ministerstvo hospodářství oficiálně zveřejní aktualizovaný hospodářský výhled ve středu. K informaci agentury Reuters se odmítlo vyjádřit.
- Počet podnikatelů v ČR se loni snížil o 20 000. Začalo podnikat téměř 60 000 lidí. Zároveň ale ukončilo své podnikání 45 000 lidí a dalších 35 000 podnikatelů bylo vymazáno z registru v souvislosti se zrušením jejich oprávnění ke zprostředkování spotřebitelského úvěru. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF.
- Vláda odložila vyhlášení aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G. Navrhla Českému telekomunikačnímu úřadu změnit její podmínky tak, aby byla atraktivní pro další mobilní operátory. Kvůli tomu v pondělí také vyměnila předsedu ČTÚ a místo Jaromíra Nováka jmenovala šéfkou úřadu Hanu Továrkovou. Do státního rozpočtu by aukce měla přinést minimálně šest miliard korun.
Zdroj: CNBC, ČTK