Akademici VŠE vyzvali banky k odložení splátek všech úvěrů

Akademici Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze vyzvali banky, aby od 1. dubna odložily splátky všech úvěrů a úroků pro ty domácnosti a firmy, které o to požádají a které k tomu budou mít opodstatněný a doložitelný důvod, a to bez jakýchkoliv sankcí. Výzvu podepsali například bývalý člen bankovní rady České národní banky Kamil Janáček a bývalý ministr hospodářství Karel Dyba. Vyjádření bank ČTK shání, některé z nich už podobné kroky přijaly.
"Myslíme si, že toto opatření si bankovní subjekty mohou dovolit, protože považujeme k dnešnímu dni bankovní sektor v ČR za nejstabilnější ze všech zemí EU, možná i včetně Švýcarska. Naprostá většina bank v ČR nemá zásadní problémy s likviditou, na rozdíl od většiny bank ostatních zemí unie," uvedli akademici ve výzvě.
Opatření by podle nich vylepšilo peněžní toky jak domácnostem, které jsou postiženy snížením příjmů, tak firmám, které jsou postiženy přerušením výrobního procesu nebo se u nich dá očekávat pokles poptávky.
Doporučení k možnosti odkladu splátek úvěrů o tři měsíce pro zaměstnance, živnostníky i malé podnikatelé vydalo počátkem týdne prezidium České bankovní asociace. Stále se ale diskutuje o tom, jak ujednotit postup bank při zápisu do registru dlužníků.
Některé peněžní ústavy odklad splátek již oznámily. Fyzické osoby, živnostníci a firmy mohou od čtvrtka žádat o odklad splácení svých hypoték, úvěrů nebo leasingů u Moneta Money Bank. Odklad se týká tří po sobě následujících měsíčních splátek a poplatků u zajištěných a nezajištěných úvěrů.
Všichni klienti České spořitelny, kteří mají spotřebitelskou půjčku, hypotéku, úvěr ze stavebního spoření nebo leasingový a firemní úvěr, mohou ode dneška do konce dubna zažádat o tříměsíční odklad splátek u svých úvěrů. Klienti nebudou muset tři měsíce platit žádné splátky ani poplatky a spořitelna za ně navíc uhradí pojištění schopnosti splácet, mají-li ho sjednané, uvedla ČS.
Akademici upozornili na to, že globální ekonomika se dostala do koronavirové pasti. Jednotlivé ekonomiky na tom budou podle nich v blízkých měsících hůře, než tomu bylo letech finanční krize v letech 2008 až 2009. V té době selhal především finanční sektor. Nyní je však postižená celá ekonomika, od průmyslové výroby počínaje, přes dopravu, služby, zahraniční obchod až po zemědělství. Významné otřesy se dotýkají i trhů s akciemi, dluhopisy a dalších sektorů finančního trhu.
Zdroj: ČTK