Spotřebitelská důvěra v USA začátkem června vzrostla

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se začátkem června zvýšila. Její nárůst je důsledkem obnovování hospodářského života, který ochromila opatření proti šíření koronaviru. Vyplývá to z výsledků průzkumu Michiganské univerzity.
Index spotřebitelské důvěry se zvýšil na 78,9 bodu z květnových 72,3 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali o něco mírnější nárůst indexu na 75 bodů. Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velmi pozorně, neboť se z nich snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity.
"Ačkoli nejistota ohledně budoucnosti začíná polevovat, je stále vyšší než kdykoli během velké recese v letech 2007 až 2009," uvedl ekonom Joel Naroff ze společnosti Naroff Economics. "To vyvolává pochybnosti ohledně ochoty spotřebitelů nakupovat nákladnější zboží. Bez ní bude oživení pomalejší, než jsme doufali," dodal.
Průzkum ukázal, že jen málo spotřebitelů očekává brzké obnovení dobrých ekonomických podmínek. Dvě třetiny respondentů pak předpokládají, že následujících 12 měsíců bude obtížným finančním obdobím, a polovina počítá s obnoveným poklesem ekonomiky.
Americký ministr financí Steven Mnuchin tento týden uvedl, že ekonomika USA již začala ožívat z propadu způsobeného šířením koronaviru a že ve třetím a čtvrtém čtvrtletí se její stav bude dramaticky zlepšovat. Prohlásil rovněž, že Spojené státy již ekonomiku v případě druhé vlny koronaviru nezavřou.
V prvním čtvrtletí se hrubý domácí produkt Spojených států podle údajů amerického ministerstva obchodu snížil o 5 %. Ve druhém čtvrtletí se očekává ještě výraznější propad, který by podle některých odhadů mohl činit i více než 20 %.
Americká centrální banka tento týden předpověděla, že hrubý domácí produkt Spojených států v letošním roce klesne o 6,5 %. Zároveň slíbila, že bude pokračovat v rozsáhlé podpoře domácí ekonomiky.
Zdroj: ČTK