O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v minulém týdnu zhruba 1,2 milionu lidí

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 1. srpna nově 1,186 milionu lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je lepší než před týdnem, kdy to bylo 1,435 milionu lidí (revidováno z 1,434 milionu), a také lepší, než čekali analytici (1,415 milionu). Počet pokračujících žádostí vzrostl na 16,107 milionu z 16,951 milionu (revidováno ze 17,018 milionu) v předchozím týdnu. Analytici očekávali růst na 16,72 milionu.
Navzdory zlepšení v minulém týdnu zůstává počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti velmi vysoký, pokud se vezme v úvahu situace před koronavirovou krizí. Právě ta způsobila, že společnosti začaly v březnu masově propouštět. Minulý týden navíc skončila platnost opatření, díky němuž měli nezaměstnaní nárok ještě na dodatečných 600 dolarů týdně k běžné podpoře. Nějakou formu pomoci v nezaměstnanosti dál pobírá více než 16 milionů lidí.
USA - týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, zdroj: tradingeconomics.com
Spojené státy mají ze všech zemí nejvíce nakažených i nejvíce mrtvých v souvislosti s koronavirem. Situace se začala dál zhoršovat v červenci, což úřady v nejvíce zasažených státech na jihozápadě a jihu USA přinutilo buď znovu zavřít obchody a další místa s vysokou koncentrací lidí, anebo zatím počkat s dalším uvolňováním restriktivních opatření. Vysoký nárůst počtu případů nákazy koronavirem má Oklahoma, Montana, Missouri a dalších 17 států.
Týden do 1. srpna byl už dvacátým v řadě, kdy si o podporu zažádal v USA minimálně milion lidí. Před pandemií si o podporu nikdy nepožádalo více než 700 000 lidí za týden, ani za globální finanční krize z let 2007-2009.
Pandemie, vládní nařízení zavřít obchody a nechat zaměstnance mnoha firem doma, spolu s neochotou mnoha lidí začít po uvolnění restriktivních opatření znovu chodit barů, restaurací, velkých obchodů nebo začít znovu cestovat, zasadily ekonomice tvrdou ránu. Vláda se snaží pomoct balíky opatření, centrální banka pak zrychlila tisk peněz, aby je poskytla přes různé podpůrné programy firmám i domácnostem.
Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla v přepočtu na celý rok o 32,9 %. To je nejvíce v zaznamenané historii. Při použití metodiky, která je běžná v Evropské unii, propad hrubého domácího produktu činil ve srovnání s předchozími třemi měsíci 9,5 %.
Zdroj: tradingeconomics.com, ČTK