Polsko obžalovalo ze špionáže bývalého zpravodajce i občana Číny

Polsko ze špionáže pro Čínu obžalovalo bývalého pracovníka své tajné služby a čínského občana, který pracoval pro telekomunikační firmu, uvedla ve středu agentura Reuters s odvoláním na mluvčí ministra pověřeného koordinací polských tajných služeb. Obžaloba proti Piotrovi D. a Wej-ťingovi W. byla podána 16. listopadu k varšavskému okresnímu soudu, uvedl mluvčí. Oběma mužům hrozí trest až 15 let vězení.
"Jsou obžalováni, že uskutečňovali výzvědnou činnost poškozující zájmy Polska. Obžaloba je výsledkem vyšetřování vedeného (kontrarozvědkou) ABW pod dohledem odboru prokuratury pro organizovanou zločinnost a korupci," řekl mluvčí.
Piotr D. podle serveru Wnp.pl působil v minulosti u polských tajných služeb a také plnil řídící funkce spojené s informatizací v jiných státních institucích, včetně ministerstva vnitra a kontrarozvědky ABW. Mimo jiné se podílel na speciálním spojení pro potřeby polského předsednictví v Evropské unii či za papežovy návštěvy. Podle Reuters také pracoval na projektu ochrany sítí optických vláken před vetřelci hledajícími utajované informace.
Piotr D. mezitím složil kauci a má zákaz vycestovat ze země, zatímco druhý obžalovaný podle serveru zůstává ve vězení. Po zatčení uvedl, že je nevinen.
Polské úřady a média uvádějí nyní pouze křestní jména a iniciálu příjmení obžalovaných, ale na počátku celé aféry loni v lednu se do médií dostalo, že ze špionáže byl obviněn jeden z ředitelů polské pobočky čínské společnosti Huawei Wang Wej-ťing. Po zatčení a uvalení vazby Huawei svého zaměstnance propustila a uvedla, že jeho údajné činy "nemají se společností Huawei nic společného".
Incident ale poškodil pověst firmy ve světě. V západních zemích čelí firma obviněním, že úzce spolupracuje s čínskou vládou a že její zařízení je uzpůsobeno pro špionáž. Huawei taková obvinění odmítá. Washington nicméně tlačí na své spojence, aby firmy vyloučily z budování 5G sítí.
Český úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varoval, že používání softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Deník N v polovině září uvedl, že Huawei nezískala v Česku od Národního bezpečnostního úřadu bezpečnostní prověrku na úroveň tajné (pro spolupráci s českými operátory při budování sítí 5G ale prověrku nepotřebuje).
Zdroj: ČTK
Aktuality
