Ceny v Japonsku v říjnu klesly nejvíce za deset let, hrozí deflace

Spotřebitelské ceny v Japonsku v říjnu bez započtení potravin a energií klesly meziročně o 0,7 %, nejvíce za více než deset let. Oznámila to v pátek japonská vláda. Analytici očekávají, že pokles cen bude kvůli slabé spotřebě pokračovat i v příštích měsících.
Stejně silný propad cen japonská ekonomika naposledy zažila v březnu 2011. Letos v říjnu ceny klesly už třetí měsíc po sobě. Japonská centrální banka má přitom inflační cíl kolem dvou procent.
"Pokud se znovu zavedou omezení týkající se stravování v restauracích a cestování, mohlo by to křehké hospodářské oživení Japonska vykolejit," řekl agentuře Reuters analytik Jošiki Šinke z výzkumného institutu Dai-ichi Life Research.
Částečně lze pokles cen vysvětlit loňským zvýšením daně z přidané hodnoty z osmi na deset procent. Kromě toho vláda zahájila slevovou kampaň na podporu domácího cestovního ruchu zasaženého pandemií. Zlevnily také energie.
Analytici nyní odhadují, že by se pokles cen v příštích měsících mohl pohybovat kolem jednoho procenta. To by spotřebitele zřejmě přimělo odkládat větší nákupy v naději, že budou za ještě lepší cenu, a deflační spirálu dále urychlit.
Počet nových případů v zemi, kde se má příští rok konat odložená letní olympiáda, navíc v posledních dnech podobně jako jinde ve světě roste. Ve středu celé Japonsko poprvé od začátku epidemie nemoci covid-19 zaznamenalo více než 2 000 případů infekce za den.
Japonská ekonomika se ve třetím čtvrtletí vymanila z recese způsobené koronavirovou krizí. V přepočtu na celý rok vzrostla o 21,4 %, což je nejvíce od roku 1980. Podle analytiků byl však růst ve třetím kvartálu jen reakcí na prudký propad v předchozím čtvrtletí.
Zdroj: ČTK