Neslihan Yilmaz (Maxis Securities): Věřím, že se letos dočkáme oživení. Sázím na turecké firemní dluhopisy

Turecko se brzy dočká dalšího vylepšení ratingu, tentokrát od analytiků Moody’s. Je o tom alespoň přesvědčena většina trhu, která čeká, že po Fitch ocení zemi lepší investiční známkou druhá velká agentura. Znamenalo by to příliv čerstvého kapitálu, a tím i růst trhů. Nejen proto však letos budou turecká aktiva zajímavá, říká Neslihan Yilmaz ze společnosti Maxis Securities, která patří do skupiny turecké IsBank.
Moody’s podle všeho vylepší rating Turecka, nebo přinejmenším potvrdí očekávání, že se podobný krok blíží. Turecká aktiva i proto posilují. Co dalšího k tomu přispívá?
Neslihan Yilmaz (NY): Centrální banka nedávno shora zúžila koridor, v němž se pohybují úrokové sazby, o 25 bazických bodů. Cílem je zabránit turecké liře ve zhodnocení. Bankéři totiž dlouhodobě sledují její kurz a když se dostane nad určitou hranici, zaintervenují prostřednictvím FX aukcí. V poslední době ale sahají po tradičnějším nástroji, jímž jsou právě hrátky se zmíněným koridorem, což ovlivňuje cenu půjček na noc v tureckých lirách.
To by mělo přispět k uvolnění, tedy přílivu peněz do ekonomiky. Na druhou stranu ale centrální banka navýšila požadavek na míru rezerv, které musejí komerční banky vytvářet.
NY: Přesně tak. Cílem je držet liru na uzdě, ale zároveň svým způsobem přibrzdit nárůst objemu úvěrů, které komerční banky poskytují. Jde o to udržet ekonomiku v rovnováze, zabránit přehřátí, ale zároveň povzbudit (udržitelný) růst. Centrální banka přitom jistě brala v úvahu i to, že od začátku roku zájem o tureckou liru narůstá. Současně s tím rostl zájem o dluhopisy, zejména na vzdálenějším konci výnosové křivky.
Stále častěji se i v Londýně mluví o tom, že v Turecku budou brzy k nákupu zajímavé korporátní dluhopisy. Co konkrétního v této oblasti radíte investorům sledovat?
NY: Očekáváme, že turecké banky brzy nabídnou eurobondy denominované v lirách. Napodobí tak brazilskou vládu, která nedávno vydala eurobondy denominované v brazilských realech. Poté popularita tohoto nástroje vzrostla, například Rusko nabídlo hned několik emisí eurobondů denominovaných v rublech. Teď je na řadě Turecko. Na rozdíl od jiných rozvíjejících se trhů ale tento trend v naší zemi nastartuje soukromý sektor. Podle mě přitom bude o tyto eurobondy tureckých bank zájem, půjde totiž o 5- až 10leté dluhopisy, což je v kombinaci s očekávaným vývojem liry určitě zajímavé.
Co konkrétně podle vás bude z očekávané nabídky tureckých dluhopisů nejzajímavější?
NY: Podle mě bude velký zájem zejména o to, co se na trh dostane brzy, tedy na začátku roku. Věřím totiž tomu, že ten, kdo zainvestuje nyní, vydělá nejvíce. V prvním čtvrtletí se totiž čeká uvolňování a příliv peněz. Co se konkrétních titulů týče, vedení IsBank již zmínilo, že chystá několik eurobondů denominovaných v lirách. AkBank je na tom podobně. Brzy vyrazí do finančních center, kde své dluhopisy představí. Bude tak asi první, kdo tento nástroj nabídne. No a GarantiBank se podle všeho také brzy připojí.
Znamená to, že začíná nový trend, že budou mít už v relativně brzké době investoři se zájmem o turecké korporátní dluhopisy skutečně z čeho vybírat?
NY: Podle mě si turecké společnosti všimly rostoucího zájmu investorů. Ochota půjčovat jim roste, a právě proto si myslím, že toho letos uvidíme na dluhopisovém trhu opravdu hodně. Určitě se při tom dočkáme zajímavých jmen, respektive titulů. Na úvod asi půjde hlavně o banky Garanti, AkBank a IsBank, jež už prošly potřebnými procedurami. Letos tedy podle všeho investorům něco nabídnou.
To jsou dluhopisy. O čem dalším bude v souvislosti s Tureckem, i díky očekávanému vylepšení ratingu ze strany Moody’s, v dohledné době slyšet?
NY: Hodně potenciálu je i na tureckém akciovém trhu. Co se liry týče, čekáme, že bude proti koši hlavních měn poměrně stabilní díky zmíněné politice centrální banky. I kdyby ze zahraničí do Turecka začalo po vylepšení ratingu proudit více peněz, nemyslím si, že banka dovolí zásadní posílení měny. Lira ale ani neoslabí, spíše letos mírně posílí. Jak na základě očekávaného vývoje ekonomiky, tak očekávaného vývoje kurzu, tedy vidím na akciovém trhu zajímavé příležitosti.
Co dalšího ještě může zahýbat s trhy?
NY: Určitě bude zajímavé sledovat prodej státních podílů ve vybraných podnicích. Čekáme například, že se vláda bude chtít zbavit podílů v některých bankách. Loni se mimo jiné privatizovala část HalkBank, což vzbudilo velký zájem v zahraničí, zejména ze strany Singapurské investiční agentury. Vylepšení ratingu by mohlo přispět k tomu, že vláda nabídne další podíly, což by nakonec mohlo mít na turecký trh pozitivní vliv.
Turecko má tedy na začátku roku slušně našlápnuto. Co by ho mohlo naopak přibrzdit?
NY: Jakékoli špatné zprávy z Blízkého východu mohou Turecku ublížit. Stejně tak mu mohou zkomplikovat život turbulence na globální scéně, čímž mám na mysli potíže v Americe nebo v Evropě. Turecko je totiž napojené na globální toky, takže jejich případné narušení může ovlivnit tureckou ekonomiku i trh. Podle mě se ale letošek nebude příliš lišit od roku 2012. Jedinou výjimkou by mohlo být kvantitativní uvolňování, jehož může být méně, dokonce se můžeme dočkat jeho ukončení. Vzhledem ke zmíněným okolnostem si ale nemyslím, že by to mělo mít na Turecko velký vliv.
Na závěr jasně a stručně: Na co byste si na začátku roku 2013 vsadila?
NY: Vsadila bych na turecké korporátní dluhopisy, zejména pak na dluhopisy nebankovních subjektů, které se podle mě časem také objeví. Turecké akcie budou asi letos také zajímavé. A příležitosti se zcela určitě objeví i v Asii, Americe a Evropě, kde předpokládám oživení. Mým favoritem jsou ale skutečně turecké firemní dluhopisy.