ČEZ: Výsledky mírně lepší, ale výhled na rok 2013 opatrnější

Česká elektrárenská jednička v 4Q2012 dokázala mírně překvapit, ale výhled je znovu o něco horší než dosud.
Skupina ČEZ navzdory negativnímu vývoji dokázala dostát odhadům výsledků. Výnosy v roce 2012 meziročně vzrostly o více než 5 miliard Kč na 215,1 miliardy Kč. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) se meziročně snížil o 2,1 % (1,8 miliardy Kč) na 85,5 miliardy Kč, ale o 0,5 miliardy překonal očekávání.
Čistý zisk meziročně jen mírně poklesl o 1,5 % na 40,2 miliardy Kč (0,2 miliardy nad guidance společnosti).
Pro rok 2013 Skupina ČEZ očekává EBITDA okolo 80 miliard Kč a čistý zisk okolo 37 miliard Kč. Očekávaný pokles zisku reflektuje nepříznivý vývoj na evropských energetických trzích, výrazný pokles cen silové elektřiny, nižší příděl emisních povolenek pro výrobu a pokles výroby v České republice. V listopadu přitom firma odhadovala, že letos dokáže vydělat více (EBITDA 87,9 miliardy Kč a čistý zisk 41 miliard Kč).
Výsledky za uplynulý rok odrážejí podle firmy bezprecedentní vývoj v Albánii. V lednu 2013 - po odebrání licence a jmenování administrátora – bylo působení ČEZ v Albánii definitivně ukončeno. Hospodaření místní distribuční společnosti již na výsledky Skupiny ČEZ nemá žádný dopad a ČEZ učinil první krok k zahájení mezinárodní arbitráže z důvodu poškození své investice.
Ostatní aktivity Skupiny ČEZ se vyvíjely navzdory ekonomickým a dluhovým problémům evropské ekonomiky naopak lépe než plán (zejména oblast prodeje elektřiny a plynu koncovým zákazníkům a oblast tradingu). Skupina ČEZ dokonce přispěla v roce 2012 českému státu o 1,3 miliardy více než v předchozím roce. Celkem na daních a dividendách odvedla do společné kasy 44 miliardy Kč, což je více než 4 tisíce korun na každého občana České republiky.
"Všechny velké energetiky v Evropě těžce bojují s nestabilním prostředím, silným poklesem velkoobchodních cen elektřiny a těžko predikovatelnou budoucností. Realizují rozsáhlé prodeje majetku i významné snižování počtu zaměstnanců. Skupina ČEZ se dosud dokázala negativnímu trendu přizpůsobit, zůstává jednou z nejméně zadlužených energetik v Evropě a těší se dobrému finančnímu zdraví. Peněžní prostředky vytvořené naší provozní činností činily téměř 65 miliard korun. Energetické společnosti v západní Evropě pociťují dopady ekonomické krize a rostoucí regulace energetiky ve svých výsledcích citelněji. Aktivními opatřeními a úspěšným prodejem elektřiny z naší výroby na více let dopředu se nám podařilo tento vliv pouze oddálit. Proto pracujeme na hledání dalších vnitřních úspor a přizpůsobujeme dílčí strategie svým finančním možnostem," uvedl Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.
Skupina ČEZ proinvestovala v roce 2012 celkem 53,1 miliardy korun, naprostá většina, přes 50 miliard Kč, směřovala do dlouhodobého majetku, z toho 18 miliard Kč do obnovy a výstavby klasických elektráren, přes 11 miliard Kč do rozvoje a modernizace distribučních sítí a téměř 8 miliard Kč do zefektivnění a bezpečnosti jaderných zdrojů.
Skupina ČEZ pokračuje i nadále v naplňování pěti strategických iniciativ, z nichž prioritní je příprava podmínek pro výstavbu dvou nových bloků Jaderné elektrárny Temelín. "Již za několik dní oznámíme uchazečům předběžné hodnocení a začneme vyjednávat o vylepšení jejich nabídek," dodal Daniel Beneš.
Zdroj: ČEZ