Komoditní výhled je ponurý, ale bavlna by měla v příštích měsících příjemně překvapit

U ceny bavlny lze očekávat růstový trend vlivem neočekávaného poklesu produkce v USA.
I přes značné snížení produkce USA stále zůstávají největším vývozcem bavlny na světě. Loni byla globální úroda rekordně vysoká, protože farmáři zareagovali na vysokou cenu výrazným zvětšením oseté plochy. Spotřeba se naopak prudce propadla kvůli jihoevropským dluhovým problémům a nižšímu hospodářskému rozmachu v Číně. Výsledkem bylo značné zvýšení zásob a propad cen až na současné úrovně.
Hlavní důvody pro růst ceny bavlny
1. Rekordně malá bavlnou osazená plocha v USA
Dle odhadů National Cotton Council (NCC) mohou američtí farmáři letos osadit 9,4 milionu akrů bavlny, přičemž v loňském roce to bylo 12,3 milionu akrů. Celosvětově se očekává, že bude osazeno 77,3 milionu akrů, což je nejméně za poslední čtyři roky. Může za to fakt, že mnozí farmáři v USA přestupují z bavlny na pěstování pro ně lukrativnějších plodin, jako jsou kukuřice nebo sója.
Cenu může značně zvednout suché počasí – celková předpokládaná produkce na základě historických výnosů a plánované oseté plochy pro příští marketingový rok podle odhadů odpovídá 13,3 milionu žoků. V současné době se podle odhadu NCC kvůli suchému počasí na jihozápadě USA předpokládá o 0,4 milionu žoků méně. Předpokládaná produkce 12,86 milionu žoků téměř nedosahuje ani objemu exportu USA z minulého roku.
2. Čínské importy porostou více, než se očekávalo
Podle březnového odhadu Ministerstva zemědělství USA (USDA) bude celková spotřeba v Číně tento rok 36 miliónů žoků, což je o 1,8 % více, než se předpokládalo v únoru. Změněn byl také odhad celkových importů. Předpoklad oproti únoru se pro tento rok navýšil o 7,1 %.
Americké ministerstvo zemědělství USDA již čtvrtý měsíc v řadě přehodnocuje svoje odhady pro importy bavlny do Číny směrem nahoru. Aktuální odhad čínských importů pro tento rok je 15 milionů žoků. Očekává se také, že budou navýšeny čínské importní kvóty. Kromě Číny je letos větší než očekávaná poptávka také v Indonésii a Turecku.
3. Pokles celosvětově osazené plochy (bez USA a Číny) a růst celosvětové spotřeby
75 až 80 % celé produkce USA pravidelně míří na export. V roce 2012 bylo mimo USA a Čínu osazeno 61,8 milionu akrů. Samotná Indie osázela skoro polovinu z této plochy.
V rekordním roce 2011 bylo osazeno téměř o 3 miliony akrů více oproti předchozímu roku. V roce 2013 očekává NCC vzhledem k nižším cenám další zmenšení oseté plochy až na 59,4 milionu akrů.
4. Vývoj ceny substitutu (polyesteru) a státem garantovaných výkupních cen bavlny v Číně
Čínská vláda intervenuje na domácím trhu a skupuje bavlnu za cenu o 40 a 50 centů vyšší, než je na světových trzích. Výkupní ceny v Číně se v současné době pohybují na úrovni 145 centů za libru. Současně se ke konci minulého roku zvedly na čínských trzích ceny substitutu bavlny – polyesteru, který byl po několika letech na stejné cenové úrovni jako bavlna na světových trzích.
Oba tyto faktory hrají důležitou roli v celkové čínské poptávce po bavlně. Kvůli vysokým výkupním cenám je čínská bavlna na mezinárodních trzích nekonkurenceschopná. I přes vysoké výkupní ceny NCC očekává, že plocha osetá bavlnou v Číně poklesne o 4 %.
5. Zásoby bavlny v USA ubývají rychleji, než se očekávalo
Podle březnového reportu WASDE jsou celkové konečné zásoby v USA o 6,67 % menší, než se očekávalo v únoru.
Možná rizika
Čínské importy, které ženou poptávku, mohou být ohroženy jak vysokou cenou americké bavlny, tak neplánovaným uvolněním státních rezerv Národní rozvojovou a reformní komisí (NDRC).
Počasí je každý rok nevyzpytatelné. Spojené státy v současnosti očekávají sucho. Je ale možné, že počasí bude příznivé, což by mělo vliv na vysokou výnosnost polí.
Prudký růst ceny bavlny může textilní fabriky přesvědčit o vyšším využití umělých vláken.
Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že cena bavlny obchodované na Intercontinental Exchange by v nejbližší době mohla ještě značně posílit. V časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme zdražení ze současných úrovní na 115 centů za libru.
Specifikace kontraktu
- futures na bavlnu (Cotton), (ICE, New York)
- měsíc dodání květen 2013 (případně další měsíce při dlouhodobé investici)
- objem kontraktu: 50 000 liber
- kurz v US centech za libru
- hodnota bodu: 1 bod = 500 USD (pohyb kurzu o 1 bod znamená zisk/ztrátu 500 USD)
- margin 2300 USD/kontrakt