Švýcarsko: Stop prodeji a odlivu zlata do zahraničí, žádá pravice

Skupina švýcarských pravicových politiků shromáždila již více než 100 tisíc podpisů pro federální úřady ve snaze prosadit referendum o zastavení prodeje zlatých rezerv držených Švýcarskou národní bankou (SNB). Mimoto požadují návrat zlatých cihel, které jsou uložené ve Spojených státech, do vlasti.
Uskupení vedené členy Švýcarské lidové strany (SVP), krajně pravicovými demokraty a hnutím Lega dei Ticinesi věří, že se touto problematikou konečně začne zabývat celá země. Stačí jen ověřit podpisy a stanovit datum referenda (určí je vláda).
Luzi Stamm ze Švýcarské lidové strany kritizoval prodej zlatých rezerv, který začal před 13 lety po rozhodnutí opustit zlatý standard. "Zlaté rezervy garantují stabilitu švýcarského franku a zajišťují, že soukromé úspory, platy a penze udrží svou hodnotu," tvrdí Stamm. Zároveň varuje, že zlato nesmí být objektem spekulací centrální banky nebo politiků.
Iniciativa rovněž usiluje o úpravu ústavy. V ní by mělo být ustanoveno, že centrální banka musí držet minimálně 20 % svých aktiv ve zlatě, což je dvojnásobek současné úrovně. Podporovatelé návrhu jsou toho názoru, že vyšší zlaté rezervy zvyšují kredibilitu centrální banky.
Zlato mizí ze Švýcarska
Dalším z cílů pravicových politiků je přimět vládu zveřejnit, kde jsou zlaté rezervy uloženy. Důležitá část rezerv je podle Lukase Reimanna, poslance z SVP, uložena v USA. Reimann má pochyby o tom, zda je správné takto silně zadlužené zemi svěřit švýcarské zlato. "V bezpečí bude jedině ve Švýcarsku," věří.
Švýcarská centrální banka má za úkol udržet cenovou stabilitu ve Švýcarsku. V současnosti drží kolem 1 040 tun zlatých rezerv (po postupných výprodejích minimálně 1 550 tun).
Stoupenci iniciativy říkají, že má banka jen skromnou zásobu zlata, které dříve prodávala za směšnou cenu kolem 550 USD za trojskou unci. Do roku 2005 byly výnosy z prodeje rezerv 21 miliard švýcarských franků rozdělovány mezi 26 kantonů a švýcarskou vládu. Předchozí návrh švýcarské lidové strany použít všechny výnosy na důchodový systém byl v referendu v roce 2002 zamítnut. Stejně dopadl i vládní plán použít část výnosů na humanitární účely.
Vracení zlata "domů" nechtějí jen Švýcaři
Takzvaná repatriace zlata není zdaleka jen záležitostí Švýcarska. Po Německu a dalších zemích se mluví o přesunu zlatých rezerv z New Yorku, kde je v úschově "nedůvěryhodného" Fedu, do trezorů v Texasu, o což usiluje texaský republikán Giovanni Capriglione.
Většina světového zlata není ve skutečnosti vlastněna těmi, kteří je "nakupují". Jediné státy, které zlato skutečně skupují, jsou Čína, Rusko a Írán. Ostatní národy, které prohlašují, že "nakoupily" zlato, je vlastní většinou formou certifikátu, na němž je potvrzeno, že jejich zlato je uložené v Londýně nebo New Yorku. Téměř žádné fyzické zlato tedy ve skutečnosti nedrží.