Levný plyn táhne do USA globální průmyslové firmy. Bude to znamenat konec ropy?

Energetický boom v USA stojí za pozornost. Levný plyn láká.
Levný zemní plyn z břidlic přitahuje do Spojených států stále více globálních průmyslových výrobců. Posledním případem z mnoha je rozhodnutí rakouské ocelárny Voestalpine o umístění nového závodu v zámoří. USA podle expertů zažívají díky levnému plynu reindustrializaci a výrobu vracejí zpět ze zahraničí i americké společnosti.
Závod na výrobu houbovitého železa, meziproduktu k výrobě oceli, bude jako zdroje energie využívat zemní plyn, jehož cena v USA díky "břidlicové revoluci" klesla na třetinu až čtvrtinu úrovně v Evropě. "V USA se reindustrializace sleduje velmi důsledně, ambiciózně a s velkým přesvědčením. Posledním, ale zdaleka ne nevýznamným faktorem jsou nízké ceny energií," řekl šéf Voestalpine Wolfgang Eder.
"Amerika zažívá renesanci průmyslové produkce," vysvětluje analytik Felix Schuler z Boston Consulting Group, který se v Německu zaměřuje na sektor průmyslového zboží. Podle americké asociace zpracovatelských výrobců (NAM) díky vlivu břidlicového boomu na průmysl vznikne ve zpracovatelském průmyslu v USA do roku 2025 asi milion pracovních míst.
Ceny zemního plynu v USA se loni propadly na dlouhodobé minimum dva dolary za milion britských termálních jednotek (Btu) a nyní se pohybují kolem čtyř dolarů. To je výrazně pod cenou 12 až 14 dolarů v Evropě a 17 dolarů v Asii. Levný plyn snižuje průmyslovým firmám náklady na suroviny, zejména pro chemický průmysl. Navíc vede ke snížení cen elektrické energie, protože americké elektrárny masově přecházejí z uhlí na plyn.
Seth Kleinman, hlavní stratég pro energetický sektor v Citigroup, tvrdí, že plyn by mohl znamenat i konec ropy. Poptávka po ropě, a tím pádem i její cena, budou podle něj v příštích deseti letech klesat kvůli vzestupu zemního plynu a zvyšující se efektivitě ve zpracovávání pohonných hmot.
"Postupné nahrazování ropy plynem je jeden z mnoha vedlejších důsledků americké břidlicové revoluce. Zkapalněný zemní plyn (LNG) už teď šlape na paty dieselu. Stlačený zemní plyn (CNG) a propan exponenciálně porostou především na rozvojových trzích, jako jsou například Brazílie, Egypt, Írán a Indie, ale také v Rusku a Spojených státech," říká Kleinman.
"Výroba založená na ropě je stále více nahrazována výrobou založenou na spalování plynu. Zemní plyn by mohl do deseti let nahradit poptávku po ropě v rozsahu až 2 miliony barelů za den v zemích Středního východu, a snadnější přístup k LNG může do roku 2020 pokrýt potřebu ropy mezi jinými i v Indii a Latinské Americe," dodává Kleinman.
Zdroj: ČTK
Aktuality
