USA: Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti opět minul odhady. Tentokrát pozitivně

Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti příjemně překvapil. Přibylo jen 346 tisíc nových žádostí oproti očekávaným 365 tisícům (předchozí týden revidován na 388 tisíc z 385 tisíc). Pokračujících žádostí o podporu bylo 3,079 milionu oproti 3,091 milionu týden předtím (revidováno z 3,071 milionu).
Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti příjemně překvapil. Přibylo jen 346 tisíc nových žádostí oproti očekávaným 365 tisícům (předchozí týden revidován na 388 tisíc z 385 tisíc).
"Výsledky jsou lepší, než se čekalo. Rozhodně by mohly podpořit optimističtější náladu na trhu, kterou v posledních dnech vidíme," říká Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.
Americký trh práce se podle všeho stále alespoň mírně zotavuje. Nepříznivá data za poslední dva týdny přičítali analytici Velikonocům, tragické březnové výsledky ekonomové odůvodnili sezónními vlivy, špatným počasím a počínající sekvestrací (automatickými rozpočtovými škrty).
Za březen přibylo ve Spojených státech mimo zemědělství pouze 88 tisíc nových pracovních míst, čekalo se 193 tisíc.
Na druhou stranu v březnu klesl téměř o polovinu rozpočtový deficit Spojených států v meziročním srovnání a akcie trhají jeden rekord za druhým.
Podle Fedu tak nastává ozdravení ekonomiky a blíží se zvolnění, nebo možná úplné ukončení QE. Kvůli stále příliš vysoké míře nezaměstnanosti (7,6 %), kterou chce Fed stáhnout pod 7 % ještě letos, ale ukončení QE není pravděpodobné. Ze záznamu z jednání rady FOMC vyplývá, že minimálně první polovinu roku bude Fed udržovat QE ve stejném tempu.
Zdroj: Bloomberg