US MARKETOtevírá za: 2 h 56 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Americká zaměstnanost se v březnu tragicky propadla. Přibylo pouze 88 tisíc místo předpokládaných 193 tisíc míst

Míra nezaměstnanosti spadla o desetinu procentního bodu na 7,6 %. Změna počtu pracovních míst mimo zemědělství 88 tisíc (odhad 193 tisíc, únor revidován z 236 na 268 tisíc, leden revidován ze 119 na 148 tisíc). Změna počtu pracovních míst v soukromém sektoru 95 tisíc (odhad 200 tisíc, únor revidován z 246 tisíc na 254 tisíc).

Po nepříliš příznivých datech z trhu práce v minulém týdnu ekonomové upravovali odhady na výsledky měsíční zprávy o zaměstnanosti. V únoru ve Spojených státech přibylo 268 tisíc pracovních míst po revizi, v březnu se čekalo číslo výrazně nižší. Propad na 88 tisíc však nečekal nikdo. Vina se přikládá vládě a jejímu utahování opasků, Velikonocům a studenému počasí.

Oficiální odhady měsíčních výsledků zaměstnanosti mluvily o 200 tisících nových pracovních míst a nezměněné míře nezaměstnanosti 7,7 %, kterou plánuje Fed snížit do příštího roku pod hranici 7 %, ale neoficiálně se mluvilo pouze o 150 tisících míst. Namísto toho přibylo mimo zemědělství pouze 88 tisíc nových pracovních míst a míra nezaměstnanosti spadla o desetinu procentního bodu na 7,6 %, což je nejnižší hodnota od prosince 2008.

Americké akcie zakončily ve čtvrtek růstem díky zprávám z Japonska a Evropy – šéfové obou centrálních bank, Draghi i Kuroda oznámili plány pokračovat v uvolněné monetární politice, což zastínilo i mírně horší výsledky týdenních nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, které už podruhé v řadě minuly odhady a dopadly hůře, než se čekalo.

USA: Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti 385 tisíc (odhad: 350 tisíc, předchozí týden 357 tisíc)

Výnos japonských desetiletých dluhopisů spadl na rekordních 0,425 %. Japonská centrální banka uvolní měnovou politiku

Evropská centrální banka podle očekávání nechala sazby nezměněné. Plán B neexistuje, říká Mario Draghi

V soukromém sektoru zároveň přibylo méně míst, než analytici předpokládali, což ekonomové brali v potaz a upravovali očekávání ohledně pátečních výsledků americké zaměstnanosti. K oběma číslům však byli skeptičtí. Týdenní nové žádosti podle nich ovlivnily Velikonoce a údaje ADP o místech v soukromém sektoru jsou zavádějící pokaždé.

USA: Počet pracovních míst v soukromém sektoru nenaplnil očekávání. Podle ADP v březnu vzrostl o 158 tisíc (odhad: 200 tisíc, únor: 237 tisíc)

Joseph LaVorgna z Deuteche Bank po zveřejnění zprávy ADP snížil svůj odhad na 160 tisíc nových pracovních míst, ale čekal, že v dubnu vzrostou na 200 tisíc. "Tón některých klíčových březnových dat se rozhodně zhoršil. Podle mě to bylo způsobeno sekvestrací a počasím," říká LaVorgna. Březen byl nejchladnější od roku 1996, což značně omezilo najímání nových pracovníků v sektoru stavebnictví.

Jan Hatzius, ekonom z Goldman Sachs, čekal zhruba 175 tisíc nových pracovních míst a míru nezaměstnanosti 7,7 %. Zaměstnanost podle něj ovlivnily nestandardní faktory, ale na rozdíl od LaVorgny se domníval, že budou ovlivňovat ekonomiku i nadále. Sekvestrace prý způsobí zhruba desetitisícový škrt v nových pracovních místech, ale v následujících měsících bude zaměstnanost stahovat o dvacet až třicet tisíc.

Někteří ekonomové se však přesto drželi odhadů 200 tisíc. Diane Swonková z Mesirow Financial předpokládala, že nových pracovních míst v březnu přibylo 210 tisíc (220 tisíc, pokud by se nepočítaly výpovědi ve státním sektoru).

Dobré výsledky čekal i Tom Gimbel, výkonný ředitel personální agentury LaSalle Network, který vidí oživení na trhu práce, přestože březen byl slabší kvůli velikonočním prázdninám. "Duben vypadá vážně dobře."

Fed tvrdí, že zastaví kvantitativní uvolňování až ve chvíli, kdy se trh práce dostatečně oživí, konkrétně až nezaměstnanost klesne na 6,5 %.

Fed: 3 kroky na cestě k ukončení kvantitativního uvolňování

Fed podle očekávání politiku měnit nehodlá

Zdroj: CNBC

Americká ekonomikaNezaměstnanost
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika