Světová banka zhoršila odhad růstu východoasijské ekonomiky

Kvantitativní uvolňování v Japonsku by ovšem prý mělo regionu pomoci.
Světová banka mírně zhoršila odhad růstu ekonomiky východní Asie na letošní rok. Méně, než banka dosud předpokládala, porostou i klíčové ekonomiky jako Čína nebo Indonésie. Pro celý region banka předpovídá růst o 7,8 %, což je o 0,1 procentního bodu méně, než předpovídala v prosinci.
Rozvíjející se regionální ekonomiky, jako jsou Thajsko nebo Filipíny, by naopak mohl povzbudit nedávný krok japonské centrální banky (BOJ). Ta se rozhodla masivně uvolnit měnovou politiku.
Světová banka ve své zprávě pro východní Asii a Tichomoří snížila odhad růstu hrubého domácího produktu Číny pro letošní rok o 0,1 bodu na 8,3 %. Zdůvodnila to pokračujícím úsilím komunistické vlády v Pekingu restrukturalizovat ekonomiku.
Prognózu pro Čínu banka vypracovala ještě před pondělním zveřejněním údajů o růstu čínské ekonomiky za první čtvrtletí. Hrubý domácí produkt Číny od ledna do března meziročně vzrostl jen o 7,7 %, a zaostal tak za očekáváním analytiků i výhledem banky.
Pokud se odhad vývoje celého regionu naplní, východní Asie zrychlí růst z loňských 7,5 %. "Očekáváme, že regionální růst se s lepšícími se vnějšími podmínkami a silnou domácí poptávkou v roce 2013 mírně zvýší a dosáhne 7,8 %. V letech 2014 a 2015 se růst zmírní a vrátí se na 7,6 %," uvedla Světová banka.
Japonská centrální banka nedávno oznámila program na podporu japonské ekonomiky, který předpokládá, že banka do třetí největší ekonomiky světa v průběhu dvou let napumpuje až 1,4 bilionu dolarů. Chce tak zastavit vleklou deflaci. Plán vyvolal obavy z přílivu peněz na rozvíjející se trhy, kde by případně mohl vést k vyšší inflaci.
Hlavní ekonom Světové banky pro východní Asii Bert Hofman je ale v souvislosti s japonskou měnovou politikou optimistický. "Jestliže to bude fungovat, bude to dobré pro globální ekonomiku a dobré pro region. Znamená to, že velká ekonomika může znovu začít růst," uvedl také.
Zdroj: ČTK