Americké akcie mají za sebou další rally, S&P 500 i Dow uzavřely na novém maximu

Index S&P 500 za jediný den "přeskočil" rozmezí 1 635 až 1 650 bodů. Vzniklý gap by se podle "zvyklostí" tradingu měli obchodníci v dalších dnech pokusit "zaplnit", ale jak upozorňuje Jim Cramer, současný býčí trh nelze popsat poučkami z učebnic investování, takže nezaplněných gapů vzniká u indexů i jednotlivých titulů velké množství.
Americké akcie v úterý poháněl optimismus investorů. Indexy Dow i S&P 500 uzavřely na nových rekordech díky vyhlídkám na pokračování podpůrné politiky centrální banky a další růst na akciovém trhu. David Tepper v úterý v rozhovoru pro CNBC prohlásil, že akcie se rozhodně vyplatí kupovat, protože hlavní indexy jsou stále velmi levné.
Dow si připsal více než 100 bodů (+0,82 %) a uzavřel na novém rekordu 15 215,25 bodu. Úterky jsou pro Dow Jones očividně magické - dneškem si index připsal již osmnácté úterý v řadě, kdy zavřel v plusu. Stejně tak překonal maximum S&P 500, který posílil o 1,01 % na 1 650,34 bodu (překonal i intradenní maximum, když se dotkl 1 651,10 bodu). Technologický Nasdaq vzrostl o 0,69 % a ukončil obchodování na 3 462,61 bodu, nejvyšší hodnotě od října 2000.
Akcie minulé tři týdny rostly a index S&P 500 od počátku roku získává přes 14 %. V posledním měsíci tlačily vzhůru příznivé firemní zprávy a naděje na to, že Fed bude dál praktikovat extrémně uvolněnou měnovou politiku, která stimuluje ekonomiku. "Jedeme na vlně sebenaplňujícího se proroctví. Pro úterní růst není žádný fundamentální důvod kromě toho, co bude dále dělat Fed, a samotné dynamiky trhu," řekl agentuře Reuters Paul Radeke z firmy KDV Wealth Management.
V úterý se dařilo především akciím ze sektorů dopravy a zdravotní péče, v plusu ovšem skončila všechna odvětví. Z největších firem se dařilo například akciím Bank of America nebo American Express, Apple naopak ztratil za velkého objemu 2,5 %. Po návrhu Daniela Loeba, aby se Sony zbavila části svého byznysu, akcie firmy posílily o 9,9 %.
Tesla, výrobce elektromobilů, je podle Morgan Stanley "budoucí čtvrtou americkou automobilkou", ale její akcie po počátečním růstu nakonec i přes zvýšení cílové ceny zmíněnou bankou odepsaly 5 %.
Index volatility VIX poněkud netypicky mírně vzrostl (O 1,6 %), ačkoli akcie posílily. Obchodníci si na trhu s opcemi možná pojišťují očekávaný pokles v rámci vyhlížené korekce, někteří tradeři na NYSE ale varují, že aktivita na trhu s opcemi spíše vyplývá ze strachu spojeného s iracionálním růstem jako takovým. 1,6 % je ale na současných úrovních VIX okolo 13 bodů stále v podstatě zanedbatelný pohyb.
Světové ceny ropy pokračovaly v poklesu. Ropný trh oslabil výhled zvýšených dodávek ropy ze zemí mimo ropný kartel OPEC. Nárůst nabídky ropy podle něj povede boom těžby ropy z břidlicových ložisek ve Spojených státech. Cena Brentu ke konci obchodování klesla o čtvrt dolaru na zhruba 102,60 dolaru za barel. Navázala tak na postupný pokles minulých dní z měsíčního maxima 105,94 USD z minulého úterý. Americká lehká ropa WTI uzavřela oslabením o 96 centů na 94,21 dolaru.
Zdroj: ČTK, CNBC
Aktuality
