US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,58 %
NASDAQ-0,51 %
S&P 500-0,56 %
ČEZ+0,58 %
KB+0,10 %
Erste-0,20 %

Evropské akcie zakončily týden v červených číslech. Investoři se stále bojí centrálních bank

Začala opravdu fáze RISK-OFF, nebo jde jen o oddechový čas?

Redakce IW
Redakce IW
24. 5. 2013 | 18:06
Evropské akcie

Evropské akcie v pátek zareagovaly na situaci na asijských trzích velmi podobně. Obchodování zahájily 0,5% zisky, pak ale zamířily do mínusu, ze kterého se na rozdíl od japonského indexu Nikkei už nevyškrábaly.

Britský FTSE 100 odepsal 0,63 %, francouzský CAC 40 0,26 % a německý DAX 0,56 %, i přes velmi příznivé údaje od institutu Ifo o vývoji podnikatelského klimatu v zemi. Na trzích totiž převládá nejistota z jednání centrálních bank, především amerického Fedu.

Za celý týden FTSE 100 ztratil 1,02 %, CAC 40 1,11 % a DAX také oslabil o více než procento. Je to jejich první týdenní pokles za poslední měsíc. Výprodej na burzách tento týden vyvolaly nepříznivé údaje z Číny spolu se signály možného dřívějšího omezení podpůrné měnové politiky ve Spojených státech.

Nejvíce se dařilo zdravotnickým, potravinářským a průmyslovým firmám, špatně si naopak vedly automobilky, banky a technologické společnosti.

"Včerejšek byl typický den - když centrální banky naznačí, že sníží likviditu, trhy se potopí," říká Ion-Marc Valahu z Clairinvest v Ženevě. "Dnes v tom pokračujeme, protože investoři zpochybňují schopnost centrálních bank napumpovat peníze na trhy."

"Jestli se něco musejí centrální bankéři naučit, pak je to komunikace," řekl v rozhovoru pro CNBC Steve Goldman, ředitel Kapstream Capital. "V obou případech, Fedu i Bank of Japan, byla informace vyslaná k investorům nejasná."

"Investoři potřebují více informací o plánech na kvantitativní uvolňování, takže sdělení, které podáte (jako centrální bankéř), je velmi důležité a nejsem si jistý, že to bankéři Fedu a Bank of Japan zvládli," dodal.

Index podnikatelské důvěru institutu Ifo v květnu poprvé po dvou měsících rostl, přestože se čekala stagnace, což naznačuje, že poroste i průmysl. Díky tomu se analytici domnívají, že spotřebitelská důvěra vzroste nejvýše od roku 2007.

Sledovali jsme živě: Na debatu o ukončení podpory ekonomiky je brzy, QE bude pokračovat, řekl Bernanke v Kongresu

Index podnikatelského klimatu institutu Ifo v Německu v květnu vzrostl na 105,7 bodu z dubnových 104,4 bodu (odhad: 104,4 bodu)

Spojené království: HDP za první čtvrtletí +0,3 % mezikvartálně, +0,6 % meziročně v souladu s odhady

Zdroj: Bloomberg

Evropské akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Soudy proti Trumpovi: 12 poznámek k budoucnosti amerického politického systému

Soudy proti Trumpovi: 12 poznámek k budoucnosti amerického politického systému

24. 5.-Andrej Rády
Ekonomické a politické hrozby