US MARKETZavírá za: 5 h 59 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

5 tipů na investice do následků klimatických změn

Investování do změn klimatu se po dlouhou dobu tradičně odehrávalo pouze v rovině obnovitelných zdrojů energie a boje proti globálnímu oteplování. Módním trendem zelené energie se nechali inspirovat i finanční domy Morgan Stanley nebo Goldman Sachs. V současnosti ale začínáme být svědky nového trendu – investice do přímých následků klimatických změn.

Nemá cenu si nic nalhávat, zelené investice takovou výhrou, jak se myslelo, nejsou. O tom svědčí i vysoké ztráty, které během loňského roku zaznamenaly některé fondy rizikových investic (venture capital) a soukromého kapitálu (private equity). Podle Bloombergu se loňská průměrná ztráta zelených investic pohybovala kolem 34 %. Nyní se proto mezi investory začíná stále silněji prosazovat nový trend založený na předpokladu, že změny klimatu nelze odvrátit. Vždyť jen od ratifikace Kjótského protokolu v roce 1990 vzrostly emise oxidu uhličitého takřka o polovinu. V současnosti patří mezi největší znečišťovatele ovzduší Spojené státy, které Kjótský protokol nikdy neratifikovaly, Čína a Indie, které sice protokol ratifikovaly, ale netýkají se jich žádné limity na znečišťování ovzduší.

Mnozí investoři si začínají uvědomovat, že boj proti klimatickým změnám se rovná boji s větrnými mlýny a že "nejde-li hora k Mohamedovi, musí Mohamed k hoře". Mezi následujícími 5 tipy na investice do následků klimatických změn najdete nejen nyní již klasická doporučení, ale i zcela ojedinělé a dynamicky se rozvíjející projekty.

1. Modré zlato

Hudbou budoucnosti je voda, shodují se investoři prakticky všude ve světě. Podle některých předpovědí lze maximálně v horizontu několika desítek let očekávat prudký růst ceny vody, která se v důsledku postupující desertifikace světa stane pro většinu lidí nedostatkovým zbožím.

Investovat přímo do vody v současnosti nelze, existují ale jiné možnosti, jak na očekávaném růstu její ceny vydělat. Jednou z uspokojivých alternativ jsou investice do společností, jež se zabývají úpravou přírodní vody na vodu pitnou. To je i případ hedgeového fondu Water Asset Management, jehož zájem se soustředí přesně na tento typ investic. "Je až zarážející, jak málo lidí o vodě uvažuje jako o investičním prostředku," říká Marc Robert z Water Asset Management. "Změny klimatu a globální oteplování jsou přitom motorem našeho byznysu."

2. Zemědělská půda v australském vnitrozemí

"Globální oteplování si bohužel většina lidí spojuje pouze s jeho negativními dopady," zamýšlí se Michael Richardson ze společnosti Land Commodities. "Na změnách klimatu lze ale nalézt i pozitiva." Land Commodities individuálním investorům i investičním fondům doporučuje nákupy australské zemědělské půdy. Společnost předpokládá, že v důsledku rostoucích teplot a úbytku zemědělské půdy se zejména pozemky v australském vnitrozemí stanou žhavým artiklem. "Australské vnitrozemí je dostatečně daleko od hrozby růstu hladiny světového oceánu, ale přitom dostatečně blízko nenasytné Asii," doplňuje Richardson.

3. Těžba nerostných surovin v nových oblastech

"Z našeho pohledu není globální oteplování dostatečně rychlé," říká Ole Christiansen z NunaMinerals. Tato veřejně obchodovaná dánská těžební společnost se soustředí na těžbu nerostných surovin v Grónsku. NunaMinerals předpokládá, že grónské pobřeží, které je v současnosti pokryté silnou vrstvou ledu, je extrémně bohaté na zlato a jiné nerostné suroviny.

"Loni jsme díky tání grónského ledovce mohli začít s průzkumem oblastí na jihu ostrova, které byly až do té doby právě kvůli ledovci trvale nepřístupné," říká Christiansen. Grónsko navíc zřejmě není bohaté pouze na zlato. Dosavadní průzkumy napovídají, že se pod mořským dnem poblíž ledového ostrova nacházejí obrovská naleziště ropy a zemního plynu.

4. Protipovodňová opatření a prevence přírodních katastrof

S klimatickými změnami jsou kromě samotného globálního oteplování nejčastěji spojovány extrémní meteorologické jevy a přírodní katastrofy. Na to se snaží reagovat i nizozemská firma Arcadis, která se specializuje na realizaci protipovodňových opatření a na prevenci vedoucí ke snižování následků hurikánů, tornád a zvyšování hladiny světového oceánu.

Své nejvýznamnější kontrakty Arcadis získala od New Orleansu, New Yorku a San Francisca. "Poté, co Spojené státy zasáhl hurikán Sandy, jsem vyřizoval stovky telefonátů," říká Piet Dircke. "Je evidentní, že se světové klima rychle mění a hladiny oceánů nezadržitelně stoupají. Současně s tím jsme ale také svědky obrovské expanze měst na pobřeží, která každý rok vynakládají obrovské množství peněz na boj proti svému největšímu nepříteli – vodě," dodává Dircke.

5. Alternativní investice: Boj proti šíření horečky dengue

Stále více investorů se v současnosti poohlíží po zcela alternativních, mnohdy bizarních investicích. Mezi společnosti, které se na tento druh byznysu soustředí, patří i mladá britská společnost Oxitec, která vyvinula speciální druh komárů, pomocí kterých chce bojovat proti šíření horečky dengue. Oxitecu se podařilo vyšlechtit komáry, jejichž potomci jsou proti horečce dengue imunní, a nemohou se tedy stát jejími přenašeči. Pokud se navíc tento komár spáří s komárem přenašečem, nedožijí se jejich potomci dospělosti, čímž se počet infikovaných komárů kontinuálně snižuje.

Jason Drew, který do Oxitecu investoval přibližně 30 milionů dolarů, říká: "Horečka dengue se stále častěji objevuje ve zcela nových oblastech, za čímž z velké míry stojí růst průměrné globální teploty." Pokud se předpoklady Oxitecu potvrdí a společnost bude schopna masové produkce těchto "sterilních" komárů, může se jednat o byznys, který nejenže ročně zachrání desetitisíce životů, ale zároveň investorům přinese nemalé zisky.

Zdroj: Bloomberg

Investiční doporučeníPočasí
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika